CİNSEL SAĞLIK

Fibromiyalji Yatak Odalarını Vuruyor

Aysegul Baran Ayşegül BAŞARAN
Yayın : 27.05.2022 - Güncelleme : 12.05.2024

 

Ağrı ve sızılarla boğuşan, uykusunu alamayan, en ufak bir dokunmada ağrı hisseden, sürekli yorgun ve depresif fibromiyaljili kadın hastaların kocaları da mutsuz. Fizik Tedavi Uzmanı Doktor Mehmet Portakal bu tip hastalar, kocaları ile bize geldiklerinde eşlerinden en çok duyduğumuz şikâyetler; “Hocam bir insanın her gün mü başı ağrır? Hep mi yorgun hisseder? Karım beni uzun zamandır yanına yaklaştırmıyor. Cinsel hayatımız sona erdi.” oluyor diyor. Eşlerindeki bu isteksizliği yanlış yorumlayıp, sevilmediklerini veya arzulanmadıklarını düşünenler evliliklerini bitirme noktasına dahi gelebiliyorlar. 

Fibromiyalji Yatak Odalarını Vuruyor

 Karşısındakini zorlamak yerine tedavisine destek olmalı ve evliliklerindeki bu durumun geçici olduğunu bilerek endişeli olmak yerine iş birliği içinde olmalıdırlar.

"Eşim Neden Soğuk Davranıyor?"

1. Fibromiyaljinin Eşinizle Aranızı Açmasına İzin Vermeyin   

Bu durumda biz eşlere sabırlı olmalarını telkin ediyoruz. Zira, fibromiyalji nedeniyle hastanın birçok şikâyetinin yanı sıra cildi de çok hassas olabiliyor. Bırakın birinin dokunmasını bazen giysisinin kumaşı hatta güneşin cildine teması bile canını çok fazla yakabilir. 

  • Eşinizi Zorlamak Yerine Tedavisine Destek Olun  

Fibromiyaljide tedavi ilerledikçe ve dokulardaki oksijenlenme arttıkça bu şikâyetler de azalacaktır. Eşler bu zor hastalığın alevli dönemlerinde daha anlayışlı olmalıdır. Karşısındakini zorlamak yerine tedavisine destek olmalı ve evliliklerindeki bu durumun geçici olduğunu bilerek endişeli olmak yerine iş birliği içinde olmalıdırlar.

 

2. Fibromiyalji İçin En Etkili Tedavi Yöntemi Hangisidir?  

Fiziksel, zihinsel ve ruhsal iyilik hali için fibromiyalji tedavisinde kökten ve kalıcı sağlık için ilk yapılması gereken hücrelerin oksijenlenmesini artırmaktır.

Bununla ilgili hem fizik tedavi yöntemleri var hem de geleneksel tamamlayıcı tıp uygulamaları var. Örnek olarak osteopati, lazer, TMS, Biorezonans gibi modern fizik tedavi yöntemlerinin yanında bölgesel ozon oksijen tedavisi, PRP, hacamat, sülük tedavileri, bilimin ışığında etkileri kanıtlanan bitkilerle tedaviler, egzersizler, damardan yapılan romatizma kokteylleri, vitamin/mineral element destekleri ve beslenme programının düzenlenmesi çok önemlidir. 

Fibromiyaljide, gluten -lektin- laktoz intoleransı gibi durumları sık yaşadığımız için belli bir beslenme programı uygulanmalıdır ki bu saydıklarımızla birlikte günlük yaşama uygun bir yaşam tarzı planlamak mümkün olabilsin.

Konular :

#fibromiyalji #kadınlarda fibromiyalji