CİNSEL SAĞLIK

Libidoyu (Cinsel İsteği) Artıran Gıdalar Nelerdir?

Hepimiz Aileyiz Kurumsal Icon hepimizaileyiz.com.tr
Yayın : 21.01.2014

Libidoyu Cinsel Istegi Artiran Gidalar Nelerdir

Uzmanlar uyarıyor: "Libodoyu artırmanın yolu, testosteron seviyesini yükselten gıdaları tüketmekten geçiyor!"

Bazı Besinler Kadınlarda da Cinsel İsteği Artırıyor

Sağlıklı bir vücuda sahip olmada ve diyabet, hipertansiyon, yüksek kolesterol, kanser gibi birçok hastalıktan korunmada beslenmenin ne kadar önemli olduğu artık bilinen bir gerçek. Diyetisyen ve Yaşam Koçu Gizem Şeber beslenme alışkanlıklarının cinsel sağlık üzerindeki etkilerini anlattı.

En Az 2-4 Hafta Düzenli Olarak Tüketilmeli

Libido artırıcı besinleri 2-4 hafta arasında düzenli tüketmenin özellikle kadınlarda cinsel isteği arttırıcı yönde sonuç verdiği biliniyor. Libidoyu artırmanın yolu ise testosteron seviyesini arttıran besinlere günlük beslenme düzeninde yer açmaktan geçiyor.

1) Proteini Sofralarınızdan Eksik Etmeyin

Proteinin libido üzerindeki olumlu etkilerine dair araştırmalar devam etse de, günlük aldığımız kalorinin en az %25'inin proteinden sağlanması gerekiyor. Bu da günde en az 100 gram et veya tavuk veya balık ve 1-2 bardak süt ürünü tüketmek ile sağlanabilir. Yani libidonuzu arttırmak istiyorsanız günde en az 3 köfte kadar et, tavuk veya balık ve 400 gram kadar süt, yoğurt veya ayran tüketmeniz gerekiyor.

2) Çinkonun Cinsel İsteği Artırıca Gücü Vardır

Çinkonun yeterli alımının cinsel sağlık açısından çok önemli olduğu biliniyor. Testosteronu östrojene çeviren enzimin işlevini azaltan bu mineral, en çok peynir, yumurta sarısı, balık, ayçekirdeği ve diğer kuruyemişler, tavuk ve yulaf, çavdar, tam buğday gibi tam tahıllarda bulunuyor.

3) Magnezyumdan Zengin Beslenin

Bu mineral serbest testosteronu bağlayan hormonun etkisini azaltmakta etkili. Kuruyemişler, soya fasulyesi, tam tahıllar magnezyumun zengin kaynakları olmakla birlikte; kakao, muz, avokado, peynir, yumurta, patateste de magnezyum minerali yer alıyor.

Libidoyu Cinsel Istegi Artiran Gidalar Nelerdir

4) Balık ve Balık Yağı

Beyinden dopamin salgısının artmasının özellikle kadınlarda cinsel isteği arttırabileceğine dair çalışmalar var. Bunların ışığında dopamin salgısını arttıran balık yağının cinsel sağlık için önemli yeri olduğu ortaya çıkıyor. Haftada 2-3 kez ızgara veya fırında balık tüketmek, libidoya yardımcı. Balık tüketemeyen kişiler ise doktora danışarak omega-3 desteği alabilirler.

Neler Cinsel İsteği Azaltır?

Şekerli Besinleri Tüketmeyin

Şekerli besinler genelde seratonin seviyesinin birden artmasına neden olabiliyor. Yüksek seratonin seviyeleri ise düşük libido ile ilişkilendiriliyor. Beyaz şeker içeren besinleri beslenmenizde limitlemeye çalışın.

Trans Yağlar Libidoyu Azaltır

Trans yağ asitlerinden kaçının: Sağlık üzerinde olumsuz etkileri saymakla bitmeyen trans yağ asitlerinin libidoyu da azalttığı düşünülüyor. Bu nedenle işlenmiş gıdalar konusunda dikkatli olmalısınız. Paket ürünlerin etiket bilgilerini kontrol ederek trans yağ asidi içerip içermediğini öğrenebilirsiniz.

Konular :