DİYET

Emziren Annelere Kilo Vermeye Yardımcı Öneriler

Hepimiz Aileyiz Kurumsal Icon hepimizaileyiz.com.tr
Yayın : 08.06.2013 - Güncelleme : 22.07.2022

Emziren Annelere Kilo Vermeye Yardımcı Öneriler

"Aynen gebelikte olduğu gibi emziklilik sürecinde de yeterli ve dengeli beslenmeniz hem bebeğinizin hem de sizin sağlığınız için çok önemlidir. Bu dönemde vücudunuzun süt salgılamak için ek enerjiye ihtiyacı vardır. Bu yüzden tüm besin gruplarından gerekli miktalarda almaya özen gösteriniz." diyen Uzman Diyetisyen Yeşim Çelik'ten doğumdan sonra kilo vermek isteyen annelere beslenme önerileri.

"Doğumdan Sonra Nasıl Kilo Veririm?"

Süt miktarınızı doğrudan etkileyen en önemli faktörlerden biri bol sıvı alımıdır. Günde en az 2-3 (yaklaşık 12 su bardağı kadar) litre sıvı tüketmeniz gerekir. Susama hissiniz geldikçe sıvı tüketiniz. Süt, ayran, limonata, şerbet, su, taze meyve suları ideal seçimlerdir. Hazır meyve suları, gazoz ve kolalı içeceklere fazla rağbet etmeyiniz. Çay ve kahveden mümkün olduğunca uzak durunuz. Çay içerseni açık ve limonlu olmasına özen gösteriniz. Ihlamur, nane, papatya, kuşburnu gibi bitki çaylarından tüketebilirsiniz.

  • Eski vücut ağırlığınıza dönmek için acele etmeyiniz. Bu durum 6 ay veya daha fazla sürebilir. Bebeğinizi emzirdiğiniz sürece zayıflamak amacıyla çok düşük kalorili diyetler yapmayınız. Ancak emziriyorum diye gerekenden daha fazla enerji almanız da doğru değildir. Bu durumda, sonraki aşamalarda doğum nedeniyle aldığınız kiloları vermenizi güçleştirmiş olursunuz. Bu yüzden unlu, şekerli ve çok yağlı besinleri aşırı tüketmemeye çalışın.
  • Haftada ortalama 2 kere balık tüketmeye çalışınız. Eğer bu mümkün olmuyorsa diyetinize günlük olarak 1-2 ceviz ya da soyalı yemekler ekleyiniz.
  • Sizin yediğiniz kurubaklagiller bazı bebeklerde gaz sıkıntısı yapabilir. Eğer bebeğinizde böyle bir durum gözlemlediyseniz bu besinleri tüketmeyiniz. Ancak herhangi bir sıkıntı yaşamadıysanız haftada ortalama 1-2 kez kurubaklagil yemeği tüketebilirsiniz. Bu besinleri C vitamininden zengin (domates, yşil biber, maydanoz, taze soğan, portakal, mandalina) besinlerle tüketmeniz içeriğindeki demirden daha fazla faydalanmanızı sağlayacaktır.
  • Vitamin açısından zengin olan sebze ve meyveler her öğün tüketilmelidir. Ancak tarım ürünleri veya haşere öldürücü ilaçlar ile muamele edilmiş olabilecekleri için sebze ve meyveleri mutlaka çok çok iyi yıkayınız. Aynı kurubaklagillerdeki gibi bazı sizin yediğiniz bazı gaz yapıcı sebzelerin bebeğinizde de gaz yaptığını gözlemlediyseniz bunları emzirdiğiniz müddetçe tüketmeyiniz.
  • Salam, sosis, sucuk gibi katkı maddesi içeren hazır besinlerden uzak durmaya çalışınız.
  • Yemeklerde iyotlu tuz kullanınız.
  • Kuruyemişler ve kuru meyveler yüksek enerji, demir ve kalsiyum içerirler. Özellikle her gün kuru meyve tüketmeye çalışın.

Emziren Annelere Kilo Vermeye Yardımcı Öneriler

  • Emziklilik süresince kalsiyuma olan ihtiyacınız da artmaktadır. Özellikle ileriki yaşlardaki kemik sağlığınız açısından çok önemli olan bu minerali yeterli alabilmek için günlük aldığınız sıvının en azından 3 su bardağının süt ve ürünlerinden oluşmasına özen gösteriniz. Eğer bunları tüketmekte zorlanıyorsanız ya da sevmiyorsanız bu ihtiyacı peynir ve yeşil yapraklı sebze tüketerek karşılayabilirsiniz. 1 su bardağı sütün sağladığı kalsiyumla ortalama 2 kibrit kutusu beyaz peynirinki aynıdır.
  • Sigara kullanmayınız.
  • Gebelik sırasında kullandığınız vitamin ve mineral desteğine devam ediniz.

Emziren anneler için önerilen günlük besin miktarları:

Besin Grupları / Normal Tüketim / Emziklilikte Yapılacak Ek

1. süt & ürünleri  / 1-2 porsiyon / 2 porsiyon ek

2. et & ürünleri / 2 porsiyon / 1 porsiyon ek yumurta, kurubaklagil   

3. taze sebze&meyve / 3-5 porsiyon / 2 porsiyon ek

4. tahıllar / pirinç, bulgur, makarna  hiç ya da 1-2 porsiyon  / 1 porsiyon ek ekmek 3-6 dilim hiç ya da + 1 dilim

5. yağ / 30-35 gram / 5 gram ek

6. şeker / 30-50 gram / 5 gram ek

Emziren Anne Nasıl Kio Verir?

İşte Emziren Annelere Kilo Vermelerinea Yardımcı Olacak Beslenme Programı

SABAH:

2 DİLİM PEYNİR

1 YUMURTA

3 DİLİM KEPEK EKMEK

DOMATES –BİBER

1BARDAK SÜT 

ARA :

2 PORSİYON MEYVE

ÖĞLE:

1 PORSİYON ETLİ SEBZE YEMEĞİ

PİLAV YA DA MAKARNA

1 PORSİYON MEYVE

1 KASE YOĞURT SALATA

ARA:

SÜTLÜ TATLI YA DA 1 BARDAK SÜT 

AKŞAM: 

IZGARA ET/TAVUK/BALIK

ÇORBA

ZEYTİNYAĞLI SEBZE YEMEĞİ

SALATA

1 PORSİYON MEYVE

ARA :

PEYNİRLİ SANDVİÇ

1 BARDAK SÜT

ARALARDA SUSADIKÇA LİMONATA, ŞERBET, TAZE MEYVE SUYU, BİTKİ ÇAYLARI İÇİLEBİLİR.

Konular :