DİYET

Kıyafetlerle Vücudunuzu Nasıl Daha İnce Gösterirsiniz?

Aysegul Baran Ayşegül BAŞARAN
Yayın : 11.10.2011 - Güncelleme : 28.03.2024

 

Doğru şekilde kesilen bir ceketin sizi daha zayıf gösterebileceğini biliyor olabilirsiniz ancak renginin ve deseninin de önemli olduğunu biliyor muydunuz? Giydiğiniz ayakkabıdan, taşıdığınız çantaya ve seçtiğiniz takılara kadar her şey bedeninize ekleme veya çıkarma yapabilir. Ve kim diyet yapmadan 10 kilo daha zayıf görünmek istemez ki? Bu zayıflama modası tüyolarıyla artık ne giyeceğinize dair temel bilgilerin ötesine geçmenin zamanı geldi…

Kıyafetlerle Vücudunuzu Nasıl Daha İnce Gösterirsiniz

 

Stil İpuçları: Hangi Renk, Desen ve Çizgiler Sizi Daha Zayıf Gösterir? 

1. Daha Zayıf ve Biçimli Görünmek İçin Nelere Dikkat Etmeli?

Sihirli sözcük “akıllı giyinmekte”. Kendinize yakışan renkleri, kesimleri ve tarzları seçin. Daha zayıf ve biçimli görünmenin en kolay yolu budur. 

Sıklıkla tercih edilen siyah gibi diğer koyu renklerin fazlalıkları örtbas edebildiği doğrudur; ama giysi seçimiyle kendinizi daha ince göstermenin tek yolu bu değildir. Üstelik siyah fazlasıyla kasvetli olabilir. Ayrıca, resmi davetlerde azıcık bile falsolu bir seçim yaparsanız, birileri paltoları size vermeye ya da sizden bir tatlı daha istemeye kalkabilir.

Eğer vücut bölgesinde problem varsa (örneğin büyük kalça veya göbek) sorunu gizlemenin en kolay yolu bu vücut bölgesi için koyu renkli kıyafetler seçmektir.

Tam tersi, eğer vücudunuzun bir bölgesini daha büyük göstermek istiyorsanız o zaman vücudu daha geniş gösterecek parlak ve canlı renkli kıyafetler kullanmanız gerekir.

Siz top modellerin o muhteşem incelik ve zarafetinin peşindeyken, bu gibi olaylar, poponuzun biraz daha küçük görünmesinin mutluluğunu alıp götürür.

Kıyafetlerle Vücudunuzu Nasıl Daha İnce Gösterirsiniz

Daha Zayıf Gösteren Renkler Hangileri?

2. Daha İnce Görünmek İçin Hangi Renkleri Tercih Etmeli?

Anında daha ince görünmenin en kolay yollarından biri, göz alıcı renkler giymektir.

Herkes siyahın en gurur verici renk olduğunu bilir, bu yüzden her kadının mükemmel küçük siyah elbiseye sahip olması gerekir. Siyah, ince ve zarif görünmenizi asla başaramaz.

Mavi, mor ve kahverengi gibi daha koyu renk tonları da kusurları gizlemeye ve zayıflama yanılsaması yaratmaya yardımcı olabilir. 

Öte yandan, beyaz ve haki gibi daha açık renkler de daha büyük bir çerçeve yanılsaması verebilir.

Büyük bir göğsü kamufle etmek istiyorsanız beyaz bluz giymeyin.

Geniş kalçalarınızı gizlemeye çalışıyorsanız haki pantolonları bir kenara bırakın. Bunun yerine koyu renkli bir bluz ve ince dikey çizgili koyu renkli bir pantolon tercih edin.

Vücudu görsel olarak daha büyük gösteren renkler vardır ve bunları kıyafet tercihi yaparken her zaman hatırlamanız gerekir: Beyaz, sarı , turuncu, canlı kırmızı, mor, pembe, tüm parlak renkler.

Vücudu daha büyük gösteren renkler

Geniş omuzlara ve dar kalçalara sahipseniz üst kıyafetler için koyu renkler, alt kıyafetler için ise daha parlak ve canlı renkler (örneğin siyah üst ve beyaz pantolon) kullanmanız gerekir.

Kıyafetlerle Vücudunuzu Nasıl Daha İnce Gösterirsiniz

3. Büyük Göbeği ve Göğüsleri Kamüfle Etmenin Yolu 

Siyah gibi göz alıcı bir ton giydiğinizde sadece daha ince görünmekle kalmayacak, aynı zamanda vücudunuzla daha rahat hissedecek ve bir güzellik kraliçesinin özgüveniyle hareket edeceksiniz. Ancak siyahtan sıkıldıysanız ve daha heyecan verici renkler giymek istiyorsanız şu tüyoyu aklınızdan çıkarmayın: Parlak renkler, giyildiği bölgeye dikkat çeker!

Bu nedenle, eğer büyük bir göbeğinizi veya büyük göğüslerinizi gizlemeye çalışıyorsanız parlak bir gömlek giymeyin, büyük bir popoya ve geniş kalçalara sahipseniz parlak pantolonlardan uzak durun.

Büyük Göbeği ve Göğüsleri Kamüfle Etmenin Yolu

Vücut tipiniz daha dikdörtgen ise (omuzlar, bel ve kalçalar aynı genişliğe sahipse), belinize vurgu yapmanız gerekir. Bunun için vücudu düz gösteren siyah rengi kullanmamalısınız. Canlı ve parlak renkler kullanmak daha iyidir.

  • Tek Renk Giyinmek Sizi Daha Uzun Gösterir 

Göz alıcı renkler giymenin bir diğer kuralı da eğer kısa boyluysanız açık renkli bir üst kısmı, koyu renk pantolonla eşleştirmemektir. Bunu yapmak görsel olarak vücudunuzu ikiye bölecek ve kısa ve çömelmiş görünmenize neden olacaktır. Boyunuzu vurgulamak veya minyon çerçevenize birkaç santimetre eklemek istiyorsanız, yukarıdan aşağıya tek renkli renkler giyin. 

Bu, vücudu uzatan ve kusurları gizleyen görsel bir dikey çizgi oluşturmaya yardımcı olur.

 

Kıyafetlerdeki Desen ve Çizgileri Nasıl Kullanmalı? 

4. Kıyafetlerinizdeki Desen ve Çizgilerle İlgili Sorunlara Dikkat Edin!

Tek renkli renk kullanma kuralı baskılı kıyafetler için geçerli değildir.

Kadınların ara sıra yaptığı bir hata, üstte ve altta aynı rengi giymek iyiyse; üstte ve altta aynı baskıyı giymenin de iyi olduğunu düşünmektir. Bu moda hatasından kaçının ve asla yukarıdan aşağıya tek bir desen giymemeniz gerektiğini unutmyın! Aksi takdirde dev bir desenli veya puantiyeli palyaço gibi görünebilirsiniz... 

Tabi bu durum desenli kıyafetlerden vazgeçmeniz gerektiği anlamına gelmiyor. Çiçek desenli gömleğinizin, çiçek desenli kaprilerle değil, siyah eteğinizle daha iyi göründüğünü unutmayın.

  • Çizgili Kıyafetleri Giyerken Nelere Dikkat Etmeli? 

Çizgiler en iyi arkadaşınız da olabilir, en kötü düşmanınız da. Eğer bir deri bir kemikseniz ve vücudunuza 10 kilo daha eklemek istiyorsanız, o zaman kesinlikle yatay çizgili giyin.

Ancak vücut kusurlarını gizlemeye veya daha uzun görünmeye çalışıyorsanız dikey çizgiler sadece bilettir. İnce çizgili pantolonlar iş için harikadır ve siyah, koyu kahverengi veya lacivert renkte çok hoş durur.

Vücudunuzdaki fazlalıkları gizlemek istiyorsanız dikey çizgilerden uzak durun, bunlar fazlalıkları sardıkça dalgalı çizgilere dönüşecektir. Bunun yerine, düz renkli giysilere yönelin. 

 

 Kıyafetlerle Vücudunuzu Nasıl Daha İnce Gösterirsiniz?

5. Sizi Olduğunuzdan Daha Zayıf ve Fit Gösterecek Sihirli İpuçları

Çıkıntıları en aza indirmek için hangi renk olursa olsun, tek renk giyinin. Koyu renkler elbette en iyisidir; ama yazın, tepeden tırnağa aynı renkte giyinmişseniz, bu renk beyaz bile olsa, daha ince, uzun olduğunuz yanılsamasını yaratabilirsiniz. 

Alışveriş sırasında beden numaralarına aldırmayın. Normalde kırk beden giyiyorsunuz diye, üzerinize sımsıkı oturan kırk beden bir giysiyi satın almayın. Üzerinize hafifçe bol gelen, tümseklerin üzerinden rahatça dökülen giysilerle daha zayıf görünebilirsiniz.

Daha Fit Bir Görünüm İçin Akıllıca Giyinme Tüyoları 

Mümkün olduğu sürece, astarlı kumaşları yeğleyin. Bunlar vücudunuza acımasızca yapışmaz. Astarlı pantolonlar, özellikle yaz günlerinde, bulunmaz bir nimettir. Hava ne kadar sıcak, siz ne kadar terli olursanız olun, üzerinizden tiril tiril dökülürler.

Bir evaze etek satın alın. Beden kavislerine yapışmadığı ve baseni daha küçük gösterdiği için, evaze kesimler hemen herkse yakışır. En iyi etek boyu, dizinizde ya da dizinizin hemen üstünde bitenlerdir. Altına da dize kadar çıkan çizmeler giyerseniz, kalın bacakları ve kadınsılıktan uzak, iri kalçaları gözlerden saklayabilirsiniz.

Düşük belli kotlardan korkmayın. Bunlar genç kızların tekelindeymiş gibi görünebilir ama kaçları daha küçük gösterdikleri için yaşınız kaç olursa olsun size çok yakışabilir. Ancak pantolon belindeki taşmalara dikkat edin. Bu görüntü her şeyi bozabilir. Ayrıca, mümkünse dizlerden topuklara doğru çok az genişleyerek inen “bootleg” kesimleri tercih edin. Bu kesim, bacaklarınızı daha ince ve uzun gösterir.

Az da olsa her zaman topuklu giyinin. Çok uzun boylu kadınlar bile, minik üçgen topuklu ayakkabılar giyebilirler. Fazladan birkaç santim hem boyunuzu uzatır hem de duruşunuzun daha iyi ayırtına varmanızı sağlar.

Olduğunuzdan Daha Zayıf ve Biçimli Görünmenin En Kolay Yolu

Büyük göğüsleri V-yaka ve derin kayık yakalarla gizleyebilirsiniz. Kesik yaka ve halter yakadan kesinlikle uzak durun, bunlar kadınları toplu gösterir.

Pantolonlarınızın paça boyu, her zaman ayakkabı ya da çizmenizin ucunu sıyırıp geçecek kadar uzun olsun. Üzerinizdeyken bu size çok uzun gelebilir ama bakışları anında aşağı doğru çekerek, bacaklarınızın daha ince, daha uzun olduğu izlenimi verir. Ayrıca, dar paçalı pantolonlardan ve paçası baldırda biten dar ya de geniş kesimli pantolonlardan da sakının. Bunlar, hemen herkesin kalçalarını olduğundan büyük, bacaklarını olduğundan kısa ve basık gösterir.

Ve En Önemli Husus: İyi iç çamaşırları edinmek, kilonuzu aşağı çekebilir. Bedeninize iyi oturan, göğüsleri yukarı kaldıran sutyenleri ve doğru yerleri destekleyen külotları tercih edin. Sutyen satın alırken, kırışmalar, büzüşmelere ve sutyenin içinden fırlayan fazlalıklara karşı gözünüzü dört açın.

Vücut Tipinize Göre Dengeli Aksesuarlar Tercih Edin 

6. Gösterişli Aksesuarları ve Ayakkabıları Nasıl Kullanmalı?

Ayakkabı ve moda aksesuarları söz konusu olduğunda bedenin önemli olduğunu unutmayın.

Önemli olan yalnızca bedeniniz değil, aynı zamanda aksesuarınızın boyutudur.

İri yapılı bir kadınsanız, minik bir çanta taşımak ya da ince bir kemer takmak dikkatleri yalnızca bedeninize çekecektir.

Bir ürünü sırf beğendiğiniz için veya moda olduğu için seçmek yerine, dengeyi düşünün ve aksesuarlarınızı buna göre seçin.

İri kadınlar orta boy bir çanta, geniş bir kemer, büyük uçlu bir kolye veya daha büyük bir saat denemelidir.

Dengeli aksesuarların sizi ne kadar ince gösterdiğine inanamayacaksınız. 

Giydiğiniz ayakkabılar da bedeninizi ve boyunuzu dengelemede rol oynar.

Daha iri bir kadının zarif ayakkabıları, yoldan geçenlerin topuğunun bozulup bozulmayacağını merak etmesine neden olabilir.

Bu nedenle bir şeyi sırf başkasında güzel görünüyor diye satın almayın; bedeninize göre seçim yapın.

Vücudunuza uzunluk kazandırmak istiyorsanız 5-7 cm'lik bir topukla başlayın.

Yüksek topuklu ayakkabılarla yürüme konusunda uzmansanız, daha uzun topuklu ayakkabılar çok daha uygundur, ancak çok yüksek topuklu ayakkabılarla rahat rahat yürüyemiyor sürekli tökezliyorsanız garip görünecektir bu nedenle tercih etmeyin. Ayakkabıyı, satın almadan önce deneyin ve seçtiğiniz topukla zarif bir şekilde yürüyebildiğinizden emin olun.

Ayrıca kısa olan boyunuzu uzatmak için sivri uçlu bir ayakkabı tercih edebilirsiniz; bu şekil sizi daha uzun ve daha ince gösterecektir.

 Vücudunuzun tek sorunlu bölgesi göbeğinizse nasıl giyinmelisiniz

Vücudunuzun tek sorunlu bölgesi göbek ise, renkli tayt veya ayakkabı giyerek bacaklarınıza vurgu yapın.

Ayakkabılarla ilgili son bir not: Uzun boylu olmayı tercih ediyorsanız, koyu renkli bilek bantlı ayakkabılara dikkat edin; bu, ayak bileğinden bacağın uzunluğunu görsel olarak kesebilir, tüm bacağın daha kısa görünmesine neden olabilir.

Konular :

#daha zayıf görünmenin yolları #kıyafetlerle ince görünmenin yolları #daha zayıf gösteren kıyafetler