DİYET

"Halk Gerçekleri Bilmediğinden Sağlıksız Besleniyor"

Hepimiz Aileyiz Kurumsal Icon hepimizaileyiz.com.tr
Yayın : 22.02.2013

Halk Gerçekleri Bilmediğinden Sağlıksız Besleniyor

Beslenme ve yaşam biçimini yeniden düzenlemenin, birçok metabolik hastalıktan kurtulmak anlamına geldiğini söyleyen Prof. Dr. CananEfendigil Karatay, yeni kitabı " ‘Obezite ve Diyabete Çözüm Var’ ile ezber bozmaya devam ediyor.

Metabolik Hastalıklardan Kurtulmanın Yolu

‘Obezite ve Diyabete Çözüm Var’ adlı yeni kitabında Prof. Canan Efendigil Karatay, obezite ve diyabetin bağlantılı olduğunu, hatta çoğu kez bunlara kalp ve damar hastalıklarının da eşlik ettiğini söylüyor.

Dolayısıyla beslenme ve yaşam biçimini yeniden düzenlemenin, birçok metabolik hastalıktan da kurtulmak anlamına geldiğini vurgulayan Prof. Karatay, kitabı yazmadaki amacını şöyle özetliyor:

Erken Ölümlerin Önüne Geçmenin En Kolay ve En Ucuz Yolu

“Bu kitabı yazmamın temel amacı toplumumuzda büyük sorun haline gelmiş olan şişmanlık, obezite ve diyabet denilen metabolizma bozukluklarının neden olduğu erken ölümlerin ve sağlık problemlerinin en ucuz ve kolay çözümünü göstermektir. Ayrıca cumhuriyet tarihinin en önemli halk sağlığı projelerinden biri olduğunu düşündüğüm, Sağlık Bakanlığı’nın başlattığı Obezite ile Mücadele Programı’na naçizane bir destek vermektir.”

Prof. Dr. Canan Karatay: "Yediklerinizi Sorgulayın"

Halk Gerçekleri Bilmediğinden Sağlıksız Besleniyor

Prof. Karatay’ın verdiği bilgilere göre, Türkiye’de 20 milyon fazla kilolu, 20 milyon obez ve 10 milyon diyabetli insan var. Neredeyse hemen her evde bir obez ya da diyabetli görmek mümkün. Bunun en önemli nedeni ise sağlıksız ve yanlış beslenme.

Renkli Paketler Sizi Cezbederken Sağlığınızdan Ediyor

Reklâmların ve toplu alışveriş kültürünün de etkisiyle, insanlar yediklerini sorgulamıyor. Market raflarını süsleyen paketli yiyecekleri, şekerli içecekleri sağlıklı (en azından zararsız) zannediyor” diyen Karatay, kitaplarını okuyanların hem kolayca zayıfladığını hem de kalıcı kilo verdiren geleneksel Türk mutfağıyla tanıştığını söyledi.

Konular :