DİYET

Hangi Gıdalar Sıfır Kalorilidir?

Hepimiz Aileyiz Kurumsal Icon hepimizaileyiz.com.tr
Yayın : 30.06.2013

Hangi Gıdalar Sıfır Kalorilidir

Eğer yaşam tarzınızda yeni düzenlemeler yapmak ve artık daha sağlıklı gıdalarla beslenmek istiyorsanız sıfır kalorili gıdaların neler olduğunu bilmenizde fayda var. İşte sıfır kaloriye sahip gıdalar ve bu gıdalar hakkında bilmeniz gerekenler.

Sıfır Kalorili Gıdaların Faydaları

Sıfır kalorili gıdalar, kilo vermek ve detoks için son derece faydalıdır. Bu nedenle, kilo alımınıza neden olan gıdalar yerine, bu sıfır kalorili besinleri tercih edebilirsiniz. Sıfır kalorili yiyeceklerden olansalatalık ve kereviz, uzun süre tokluk hissiverir ve aynı zamanda da vücudunuzun su ihtiyacını karşılar. Dahası, son derece besleyicidirler.

Yalnız dikkat etmeniz gereken en önemli şey, yalnızca sıfır gıdalarla beslenmemeniz gerektiğidir. Lif oranı yüksek, sıfır kalorili gıdalarla detoks döneminizde de faydalanabilirsiniz. Vücudu toksinlerden arından bu besinlerin neler olduğunu öğrenmeye hazır mısınız?

Hangi Gıdalar Sıfır Kalorilidir

Sıfır Kalori Gıdaların Listesi

Bütün yiyeceklerin kalorisi vardır, o yüzden “negatif kalori” sözü inandırıcı gelmiyor olabilir. Bazı yiyeceklerin sindirilmesi daha zordur ve vücudun bu yiyecekleri sindirebilmesi için, bu yiyeceklerin sahip olduğu kaloriden daha fazlasını yakması gerekir. Yani alınan kalori miktarı negatife düşer. Teoride, bu yiyeceklerden ne kadar fazla tüketirsek, kilo vermemiz da o kadar kolaylaşır. Ancak, negatif kalori konusu hala tartışmalıdır ve araştırmacılar bunun mümkün olacağı konusunda hemfikir değildir. Yine de, negatif kalorili yiyecekler listesinde yer alan sebze ve meyveler, sağlıklı bir diyete dahil edilmesi gerektiğinden, yenilmelerinde bir sakınca olmadığı gibi, tavsiye de edilmektedir.

Negatif Kalorili Dutsu Meyveler:

Ahududu, yaban mersini, böğürtlen gibi dutsu meyveler, negatif kalorili yiyecekler arasında, içeriğindeki protein miktarları nedeniyle bir adım öne çıkmaktadırlar ve protein, diyelerin çok önemli bir parçasıdır. Çoğu dutsu meyve tatlı olduğundan, hem tek başına yenebilir hem de yenmesi çok kolaydır. Bu meyveler, içerdikleri antioksidan, C vitamini ve diğer besin değerleri sayesinde, bağışıklık sistemini güçlendirirler. Yaban mersini ve kızılcık, idrar söktürür. Yaban mersini ve ahududu ise göz sağlığına iyi gelmektedir. 250 gram dutsu meyvede sadece 50 kalori olduğunu düşünürsek, bunları diyetimizin bir parçası yapmamamız için hiçbir neden yok.

Günlük beslenmenizde, kalorili alışkanlıklarınızın yerine rahatlıkla tercih edebileceğiniz bu besinlerle, hem vücudunuzu temizler hem de forma kalmanın keyfini yaşayabilirsiniz.

Sıfır kalori ile gıdaların bazılarına bir göz atın:

Sebze
Kereviz
Marul
Brokoli
Lahana
Salatalık
Kuşkonmaz
Pancar
Hindiba
Karnabahar
Sarımsak
Havuç
Kırmızıbiber
Şalgam
Taze fasulye
Ispanak
Soğan
Turp
Domates
Kırmızı acı biber
Kabak
Patlıcan

Hangi Gıdalar Sıfır Kalorilidir

Sıfır Kalorili Meyveler:

Elma
Kiraz
Papaya
Şeftali
Bektaşi üzümü
Üzüm
Limon

Greyfurt
Mandalina
Böğürtlen
İncir
Kızılcık
Ahududu
Çilek
Ananas
Karpuz
Armut
Erik
Nar
Mango
Kayısı

Son olarak, kanser savaşçısı yeşil çayı da hayatınızın vazgeçilmezleri arasına koyabilirsiniz. Bu sağlıklı içeceğin sıfır kalorisi vardır. Dahası, serbest radikallerle savaşır. Kanser ve kalp hastalığı riskini azaltan güçlü antioksidanlarla doludur.

Konular :