DİYET

Harika Görünmek İsteyenlere İç Güzellik Detoksu

Hepimiz Aileyiz Kurumsal Icon hepimizaileyiz.com.tr
Yayın : 25.02.2012 - Güncelleme : 21.07.2022

Harika Görünmek İsteyenlere İç Güzellik Detoksu

Bir detoks kürü, cildiniz için harikalar yaratabilir. Ama gerçek şu ki, birkaç günde daha taze, daha güzel görünmenin yolu kendinizi aç bırakmaktan değil, karnınızı doyurmaktan geçiyor.

Detoksa Başlamadan Önce Ajandanızda Göz Atın

Ne yediğinize dikkat edebileceğiniz sakin bir pazartesi ya da salı gününü bu işe ayırın ya da bir hafta sonunu midevi “arınmanıza” adayın. Üstesinden gelinecek bir “işiniz” olmadığından, fazla hareketli bir şeyler yapmanız gerekmediğinden ve ajandanızda yemekler ve kutlamalar bulunmadığından emin olun.

Kendinizi Güzelleştireceğinizi Unutmayın

Kadınların cumartesi ve Pazar günleri ortalama 160 kalori daha fazla aldıkları düşünülürse, hafta sonu bu iş için biçilmiş kaftandır. Kendinize, oruç tutacağını değil, taze meyve ve sebzeyle kendinize ziyafet çekeceğinizi, üzerine de litrelerce su içerek kendinizi güzelleştireceğinizi söyleyin.

Peki Ne Yiyeceksiniz?

Mümkünse, sadece bu iki gün boyunca, kırmızı et, tavuk, balık ve baklagillerden; ayrıca, midenizde şişkinlik yapabilecek, ekmek, makarna gibi buğday temelli besinlerden ve tahıllardan uzak durun.

Sadece 2 Günün Sonunda Çok Daha Taze ve Sağlıklı Bir Cilde Kavuşabilirsiniz

Parlak renkli meyveleri seçin, meyvenin rengi ne kadar canlıysa o kadar antioksidan içerir. Antioksidanlar, yaşlanma sürecini hızlandırabilen ve vücuda zararlı olabilen serbest radikalleri yok ederler. Bolca meyve yemek aynı zamanda bol bol çözünebilir lif almanızı da sağlar ki, bunlar sindirim sistemimizin sağlığını korumanın yanı sıra, iştahınızı düzenlemeye ve kan şekerinizi sabit bir seviyede tutmaya yararlar. Unutmayın, sadece iki günün sonunda hem harika görünecek hem de kendinizi harika hissedeceksiniz.

İşte İç Güzelliğiniz İçin En İyi Meyveler:

Harika Görünmek İsteyenlere İç Güzellik Detoksu

Üzüm: Karaciğeri ve böbrekleri temizlemeye yarar.

Harika Görünmek İsteyenlere İç Güzellik Detoksu

Ananas: İçerdiği bromelin maddesi proteinleri parçalar ve sindirimi hızlandırır.

Papaya ve avokado: Üstün temizleyici özelliğe sahip olup ayrıca, bedenin onarılması ve dinçleşmesine yararlar.

İç Güzelliğinizin İçin En İyi Sebzeler:

Harika Görünmek İsteyenlere İç Güzellik Detoksu

Turpgiller Ailesinden Sebzeler: Brüksel lahanası, brokoli, lahana ve karnabahar bunlara birkaç örnektir. Karaciğerinizin etkin çalışmasını sağlarlar.

Harika Görünmek İsteyenlere İç Güzellik Detoksu

Soğan ve Sarımsak: Toksinlerin vücuttan atılmasını kolaylaştıran sülfür bileşikleri içerir.

Su teresi, domates, havuç ve elma: Serbest radikallerle savaşan C ve E vitaminleri açısından zengindir.

Kuşkonmaz: Karaciğer ve böbreklere çok yararlıdır.

Harika Görünmek İsteyenlere İç Güzellik Detoksu

Pancar Kökü: Betakaroten ve çinko gibi antioksidanlar, ayrıca karaciğeri temizlemeye yarayan demir içerir.
Günlük beslenmenize, daha fazla meyve ve sebze katmaya çalışmak bile bir “detoks” etkisi yaratabilir. Meyve ve sebzeler bolca çözülebilir lif almanızı sağlayarak sindirim sisteminizi hızlandırır ve kendinizi daha canlı, daha hafif hissetmenizi sağlar.

İşte Size Bir Fikir:

Arındırıcı yiyeceklerinizi tuz ve yağa değil, güzel kokulu otlara ve sağlıklı soslara bulayarak lezzetlendirin. Fesleğen, kişniş, nane, düz yapraklı maydanoz, tarhun, balsamik sirke, misket limonu, soya sosu, hardal, siyah zeytin, ançüez ve kapari harika tatlandırıcılar arasındadır.

Fotoğraf: Thinkstock

Konular :