DİYET

Hızlı Kilo Vermenin Riskleri Neler?

Hepimiz Aileyiz Kurumsal Icon hepimizaileyiz.com.tr
Yayın : 28.01.2017

 Hızlı Kilo Vermenin Riskleri Neler

Şok diyetlere dikkat! Hızlı zayıflamak mümkün mü? “10 Gün içinde 10 kilo verin” , “İstediğiniz kadar yiyin ve yine de kilo verin” , “Bir günde bir beden incelin...” Moda diyetler ve zayıflatıcı gıda takviyeleri, kısa sürede daha ince bir vücut sözü verir. Eğer reklamlardaki iddialara inanıyorsanız, hızlı kilo verme, hızlı ve kolay olabilir!

Peki bu ürünlerden herhangi biri gerçekten hızlı kilo verdiriyor mu? Güvenli mi? Bu kadar hızlı kilo vermenin riskleri nelerdir?Bir elbiseye sığabilmekveya plajda iyi görünmek için değil, sağlıklı olmak için kilo verilmesi gerektiğineObezite ve Metabolik Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Halil Coşkun, bazı hızlı kilo verme iddialarını ve kanıtlarını sizler için değerlendirdi.

Bu tür diyetlerin varyasyonları en az 1950'lerden beri var olmuştur. Ne yazık ki çok düşük kalorili diyet ve kilo verme cerrahisinin yanı sıra başka hiçbir ürünün, hapın veya diyetin hızlı kilo vermede işe yaramadığı ispatlanmıştır.

Hızlı Kilo Vermenin İçin Spor Yap

Herhangi bir hızlı kilo verme programında, gerçekten yağ yakan şey bir hap veya yiyecek türü değildir. Egzersizle birlikte, kalorilerin ciddi bir şekilde azaltılması vardır.

Hızlı Kilo Vermenin Riskleri Neler?

Hızlı kilo kaybı, vücutta bazı problemlere yol açar. Olası ciddi riskler şunlardır:

• Safra taşları, birkaç aydan sonra çok fazla kilo veren insanların yüzde 12-25'inde görülür.

• Dehidrasyon, bol miktarda sıvı içmekten kaçınılması sonucu oluşur.

• Dengesiz beslenme, genellikle bir kerede haftalarca yeterli miktarda protein yememekten meydana gelir.

• Elektrolit dengesizlikleri, nadiren yaşamı tehdit edebilir.

Hızlı kilo vermenin diğer yan etkileri neler?..

Hızlı Kilo Verdiğinizde Hangi Sağlık Sorunlarını Yaşayabilirsiniz?

• Baş ağrısı

• Asabiyet

• Yorgunluk

• Baş dönmesi

• Kabızlık

• Adet düzensizlikleri

• Saç dökülmesi

• Kas kaybı

Hızlı Kilo Verdiğinizde Saçlarınız Dökülebilir

Hızlı kilo vermenin tehlikeleri, diyet için harcanan zamanla birlikte artar. Proteinsiz bir diyet yapmak özellikle risklidir.

Hızlı Kilo Kaybı İyi Bir Fikir Değil!

Hızlı kilo verme diyetleri, hastalıklara neden olabilir, ancak obezite de aynı şekilde hastalıkların kaynağıdır. Bu nedenle, çok düşük kalorili diyetler kilo verme cerrahisi gibi belirli bir amaç için hızlı kilo vermeye ihtiyaç duyan obez insanlar için makul bir kilo verme seçeneği olarak kabul edilir.

Çok düşük kalorili diyetler birkaç hafta süren doktor denetiminde olan diyettir. Yemekler beslenme açısından dengeli, ancak pahalıdır. İnsanlar zamanla binlerce lira harcayabilirler. Çok düşük kalorili diyetler, 12 hafta içinde vücut ağırlığının yüzde 15 ila yüzde 25'inin kaybedilmesini güvenle sağlamaktadır.

Bu süre sonunda, insanların yüzde 25 ila yüzde 50’si programı tamamlamıyor. Diyet bırakıldığında kilolar geri gelir ve bu hızlı bir şekilde olur. Bazı uzmanlar, düzenli diyetlere kıyasla kilo vermeye daha sürdürülebilir bir yaklaşımın daha iyi olacağını söylüyorlar.

Bir Elbiseye Sığabilmek veya Plajda İyi Görünmek Değil, Sağlığınıız Önceliğiniz Olmalı

Hızlı kilo vermek isteyen insanların çoğu, genellikle bunu kendi başlarına yaparlar. Sık sık, bir elbiseye sığabilmek veya plajda iyi görünmek gibi kısa vadeli bir hedef elde etmek isterler.

Bir Elbiseye Sığabilmek İçin Hızlı Kilo Vermek

Kendinizi aç bırakmak kesinlikle iyi bir fikir değildir. Ancak, sağlıklı değilseniz, kısa süreli aşırı kalori kısıtlamasının size zorluk yaşatması muhtemel değildir. Ne yaptığınızı doktorunuza bildirin ve diyetinize protein eklemeyi unutmayın (günde 70 ila 100 gram). Bir multivitamin alın ve potasyumdan zengin yiyecekler (domates, portakal ve muz) yiyin.

Ayrıca, şok diyetlerinin uzun süreli ve sağlıklı bir kilo elde etmenize pek yardımı dokunmayacağını unutmayın.

Konular :