DİYET

İşte Yaşam Saatinizi Geriye Saran Formüller!

Hepimiz Aileyiz Kurumsal Icon hepimizaileyiz.com.tr
Yayın : 18.05.2016

Genç Kalmak İçin Nelere Dikkat Etmeli

Prof. Dr. Murat Aksoy, yaşam saatini geriye saran formülleri açıkladı.

Yılların yorgunluğu bedenlerimizde kendini göstermeye başladıkça genç kalmakta bir o kadar zorlaşmaya başlıyor. Henüz 30’ların sonunda iyice yaşlı göstermeye başlayan ve bu nedenle morali bozulanların varlığı bir gerçek. Her daim genç kalabilmek kuşkusuz herkesin hayali. Yıllar ilerlerken genç kalmak mümkün mü? Nelerden kaçınmalı, nelere dikkat etmeli? Hayatımızı sağlık ve gençlik için bir dizi değişim yapmak için aslında hiç de geç değil.

Daima genç kalmak için yaşam değişikliğine hazır mısınız? Aslında birkaç pratik öneriyle zinde ve enerjik hissetmek mümkün. İşte, Genel Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Murat Aksoy'un yaşam saatini geriye doğru çalıştırmak isteyenlere tavsiyeleri:

1) Yaz Mevsimi Yaklaşıyor, Aman Bronzlaşmayın:

Güneşin ısı verme, D vitamini yapımı, insan psikolojisine olumlu etkisi gibi pek çok faydası var. Ancak son yıllarda ozon tabakasında oluşan incelme sonucu güneş ışınları yeryüzünü daha çok etkiliyor. Buna bağlı olarak güneş yanıkları, deri kanseri oluşumu, ışığa bağlı alerjik hastalıklar ve ışığa bağlı cilt yaşlanması riski artırıyor. Bu nedenle özellikle yaz aylarında güneşten bilinçli bir şekilde korunmak gerekiyor.

Sağlık açısından gerekli miktardaki D vitaminini üretmek için, dışarıda yapılan ve uzun süre güneşte kalmanızı gerektirmeyen aktiviteler yeterlidir. Unutmayın fazla güneş cildinizi yaşlandırır ve sizi daha yaşlı gösterir.

2) Diyet Takıntılı mı Yaşıyorsunuz?

İnsanlar genelde birkaç parça meyve ya da sebzeyle sağlıksız diyetler yapıyor. Diyetinizi yaparken mutlaka bir uzmandan yardım alın, yiyeceklerinizi, hazırlayış şeklinizi değiştirin.

Arkadaşlarınızla yemekte buluşarak sosyal hayatınızı hareketlendirin. Tabii kilonuzu ortalama bir yerde tutmayı ihmal etmeden. Diyetiniz hayat boyu yeme şekliniz olmalı. Pazartesileri veya haftanın belli gününde başlaması planlanan diyet programları başarısızlığa mahkumdur. Günde beş porsiyon meyve veya sebze yemeyi ihmal etmeyin.

3) Açık Havada Yürüyüş Yapın

Hava şartları izin verdiği sürece açık hava yürüyüşleri yapın. Tabii güneş ışınlarından korunmayı ihmal etmeyerek. Gün içinde en yarım saat tempolu yürüyüş yaparak hem fiziksel he de ruhsal olarak rahatlayabilirsiniz.

4) Beslenmenizde Bitki Çaylarına Yer Açın

Kahvenin fazlası sağlık için yararlı değildir. Gün içinde pek çok sayıda kahve tüketiyorsanız 2 fincanı bitki çayıyla değiştirebilirsiniz. Meyve ve sebzeler önemli oranda antioksidan içerir. Antioksidanlar yaşlanmayı hızlandıran serbest radikalleri etkisiz hale getirir.

5) Doğanın Mucicesi Zeytinyağından Uzaklaşmayın

Zeytinyağının faydaları saymakla bitmiyor, ömrü uzatıyor, kalp damar hastalıklarına iyi geliyor, doğal bir anti aging etkisi yapıyor.

Genç Kalmak İçin Nelere Dikkat Etmeli

6) Her Gün Bir Porsiyon Yeşil Salata Tüketin

Salatalarınızı yaparken çeşitli yeşillikler kullanmayı ihmal etmeyin. Salatalara ıspanak, semiz otu ve hindiba gibi sebzeler ekleyin. Yeşil yapraklı bitkiler, kalp ve kanser gibi hastalıklardan korunmaya yardımcı olan antioksidanla doludur.

7) Sigaradan Uzak Durun

Sigara içmeyin ve sigara dumanı olan yerlerden uzak durun.

8) Hayatı Stres Kaynağı Olarak Görmeyin; Siz Yine de Gülün!

Hayatınızdan kahkahayı eksik etmeyin. Her şeyi gereğinden fazla ciddiye alarak kendinize gereksiz dertler yüklemeyin. Bu sizi yıpratacak hatta yaşlandıracaktır.

9) Aile Candır, Bağlarınızı Güçlü Tutun

Yoğun iş hayatı, günlük koşuşturma içinde ailenize vakit ayırmayı unutmayın. Ailenizle birlikte oldukça ve bağlarınızı güçlendirdikçe kendiniz daha iyi ve zinde hissedecek, her türlü zorluğun üstesinden geldiğinizi göreceksiniz.

10) Yüksek Tansiyon, Kolesterol ve Diyabete Dikkat

Kronik hastalığınız varsa kontrollerinizi sakın ihmal etmeyin. Ve hastalığınızla yaşamanın ipuçlarını mutlaka doktorunuzdan öğrenin.

11) Kendiniz ve Çevreniz İçin İyi Şeyler Dileyin

Günümüz insanlarının en büyük sorunu hastalıkların oluşmasında büyük etkiye sahip olan stres ve depresyon. Yapılan araştırmalar inançlı olmanın ve dua etmenin olumsuz düşünceleri olumluya çevirdiğini gösteriyor.

12) Hobi Edinin

İş ve hayat sıkıntılarından kaçış için kendinize zaman ayırın ve sizi daha iyi hissettirecek ve arkadaşlarınızla paylaşabileceğiniz hobiler edinin.

Konular :