DİYET

"Yalnızca Meyve Yiyerek Kilo Verilmez, Alınır"

Hepimiz Aileyiz Kurumsal Icon hepimizaileyiz.com.tr
Yayın : 31.05.2013

Yalnızca Meyve Yiyerek Kilo Verilmez Alınır

Erciyes Üniversitesi (ERÜ) Tıp Fakültesi Hastaneleri Baş Diyetisyeni Sunay Kütük, yaz döneminde insanların diğer mevsimlere göre daha fazla kilo aldığını söyledi. Diyetisyen Sunay Kütük, "Sadece karpuz ile öğün geçiştirmek yanlıştır, fazla meyve yemek kilo artışına neden olmaktadır" dedi.

Karpuzla Öğünlerinizi Geçiştirmeyin

Yaz mevsiminde vücudun su ihtiyacını karşılamak ve şeker dengesini düzenlemek için meyve yemek önemlidir ancak aşırı tüketimi kiloya neden olur.

Yazın öğünlerin sadece meyve ile geçiştirilmesi oldukça yanlıştır. Meyvenin ana yemek yerine, yemekten sonra yenmesi gerekir. Mesela sadece karpuz ile öğün geçiştirmek yanlıştır, fazla meyve yemek kilo artışına neden olmaktadır.

Sıcaklarda Terleme Sıvı İhtiyacını Artırır

Karbonhidrat ve şeker açısından zengin olan meyveler hareketsiz kalınması sonrasında vücutta yağa dönüşmektedir. Bu da aşırı kiloları beraberinde getiriyor. Aynı şekilde yazın geç saatlerde yemek yenmesi de kilo alınmasını etkiliyor. Yatmadan en az iki saat önce kalorisi düşük gıdalar tüketilmeli. Yemek sonrasında çay içilecekse beraberinde herhangi bir gıda tüketilmemelidir.

Yalnızca Meyve Yiyerek Kilo Verilmez Alınır

Yazın Kilo Almamak İçin Nasıl Beslenilmeli?

Hava sıcaklığının artmasıyla bol sıvı alınmasına da dikkat edilmesi gerektiğini belirten Kütük, sıvı alınan kaynakların önemli olduğunu ifade etti.

Katkısız Tek Sıvı Kaynağı Sudur; Bol Bol Tüketin

Sıvı aldığımız ana kaynak çözücü, saf, doğal ve katkısız su olmalıdır. Günlük 2,5 litre su tüketilmesi gerekiyor. Bunun yanında ayran, kefir, taze sıkılmış meyve suları gibi sağlıklı tercihler yapmamız gerekir. Yaz aylarında artan meyve ve sebze seçenekleri de sıvı ihtiyacını sağlamaya yardımcı olur.

Yaz Aylarında Sütlü ve Meyveli Tatlılar Tüketin

Kütük, enerjisinin yüksek olması sebebiyle kızartılmış şerbetli tatlılardan uzak durulması uyarısında bulunarak, sütlü tatlılarla hem kan şekerinin daha rahat kontrol altında tutulmasının sağlanacağını hem de yüksek enerji alınmasının önüne geçileceğini belirtti.

Kilonuzu Korumak İçin Ağır Tatlılardan Uzak Durun

Yazın mümkün olduğu kadar tatlı tüketimini en aza indirmekgerekiyor. Yenildiği taktirde tüketim sıklığına ve miktarına dikkat etmek, lokma ve tulumba gibi ağır tatlılar yerine sütlü ve meyveli tatlıları tercih etmek daha sağlıklı olacaktır.

AA

Konular :