DİYET

Yeşil Kahvenin Bilinmeyen 6 Faydası

Hepimiz Aileyiz Kurumsal Icon hepimizaileyiz.com.tr
Yayın : 02.06.2014

Yesil Kahvenin Bilinmeyen 6 Faydasi

Kilo vermeye yardımcı olması ve zengin antioksidan özelliğiyle bir anda hayatımıza giren yeşil çaydan sonra şimdi de yeşil kahvefuryası başladı. Peki, hayatımıza yeni yeni girmeye başlayan ve son zamanlarda adını sıkça duyduğumuz yeşil kahve hakkında siz ne biliyorsunuz? Sağlığa ve kilo vermeye ne gibi etkileri var? Uzmanlar ne diyor? Bildiğimiz diğer kahvelere göre en büyük farkı hiç kavrulmamış olan bu kahvenin faydaları nelerdir?

Dünyaca ünlü Uzman Dr. Mehmet Öz'ün Amerika'da yayınlanan programında yeşil kahvenin faydalarından bahsetmesi ilgiyi bir anda bu yöne çevirdi. Doğal olarak biz de yeşil kahve ile ilgili merak edilenleri sizler için araştırdık.

Yeşil Kahve Nedir?

Yeşil kahve, kökboyasıgiller (Rubiaceae) familyasının Coffea cinsinden 5 metreye kadar büyüyebilen bir ağaçtır. Normal kahve gibi kavrulma işleminden geçmediği için, faydalı etkilerini kaybetmemiştir.

Neden Yeşil Kahve?

İçindeki klorojenikasit kandaki glikoz miktarını azaltır ve vücudunuzdaki yağ hücrelerinin yakılması için etki ederek yağ ve şeker kontrolüne yardımcı olur. Güçlü inceltici özelliğe sahip yeşil kahve, sadece kilo vermek için değil, daha sağlıklı bir vücut sahip olmak için de kullanılıyor.

İşte Yeşil Kahvenin Bilinmeyen 6 Faydası

1.İçeriğindeki kafein ve klorojenik asit sayesinde, yağ yakımını hızlandırır ve zayıflatır,

2.Bazal metabolizmayı hızlandırır. Kalori yakımını hızlandırır ve kilo verme sağlar.

3.Çok yüksek antioksidan etkiye sahiptir, serbest radikallerin zararlı etkilerini önler.

4.Enerji verir, yorgunluğa ve halsizliğe iyi gelir.

5.Şeker hastalığı riskini azaltıcı etkisi vardır.

6.Hipertansiyon üzerinde iyileştirici etkisi vardır.

Yeşil Kahve Evde Nasıl Hazırlanır?

Yeşil kahvenin evde hazırlanışı oldukça pratik ve kolaydır. Yaklaşık olarak 1 yemek kaşığı kahve cezveye konulduktan sonra 180 ml. sıcak su üzerine eklenir ve 4 dakika demlenmeye bırakılır. Sıcak olarak servis yapılır.

Yesil Kahvenin Bilinmeyen 6 Faydasi

Yeşil Kahve Günde En Fazla Kaç Tane İçilir

Uzmanlar yeşil kahveyi sabah ve akşam olarak günde 2 kez içilebileceği; fazlasının ise zararlı olabileceği konusunda uyarıyor.

Yeşil Kahvenin Zayıflatma Gücü Nedir?

Yeşil kahve içerek zayıflayanların sayısı günden güne artmaktadır. Doğal bir yöntem ile zayıflamak isteyenlerin tercihi yeşil kahve,güçlü antioksidan özelliğiyle hem vücudun savunma mekanizmasını güçlendirerek sağlıklı kalmayı sağlıyor, hem de idealvücut ölçülerinekavuşmaya yardımcı oluyor.

Yeşil KahveninZararı Var mıdır?

Yeşil kahve son zamanlarda zayıflama ürünü olarak eczanelerde çok rastlanan ve kullanılan doğal bir ürün.

Yesil Kahvenin Bilinmeyen 6 Faydasi

Ancak aşırı kahve tüketimi vücutta su tutulmasına neden olabileceği için, yeşil kahve içilen dönemlerde günde en az 2.5 litre su içilmesi gerekmektedir.

Prof. Dr. Osman Mütfüğolu Yeşil Kahve İçin Neler Söyledi?

Osman Müftüoğlu ise bu kahvenin özünden yapılan zayıflama haplarını şöyle değerlendiriyor:

Yeşil kahve çekirdeği özü içeren haplar son beş yılda popüler oldu. Dr. Mehmet Öz’ün de TV şovunda (Dr. Oz Show) bu destekten bahsetmesi ürünün satışlarını artırdı.

Çiğ ya da kavrulmamış kahve meyvesinin tohumlarından hazırlanan bu desteğin kahve çekirdeklerinin içindeki “klorojenik asit” sayesinde etkili olduğu ileri sürülüyor.

Bu maddenin karaciğerde şeker üretimini tahrik eden enzimi baskılayarak kilo vermeye yardımcı olduğu ileri sürülüyor, hatta bu nedenle tip 2 diyabet riskini bile azaltabileceği söyleniyor.Bu düşünceleri destekleyen ve desteklemeyen bilimsel çalışmalar var. Sayıları henüz yeterli değil.

Genelde kahvenin içindeki kafeinin metabolizmayı hızlandırarak kilo vermeye yardımcı olduğu zaten hep düşünülmüştür, ancak kahve içindeki antioksidanların sağlığa faydalı olabileceği biliniyor. Yine de dikkatli olmakta ve doktorunuza danışmadan kullanmamakta fayda var.

Konular :