GENEL SAĞLIK

Ağrısız, Acısız Kanal Tedavisi Var mı?

Hepimiz Aileyiz Kurumsal Icon hepimizaileyiz.com.tr
Yayın : 20.07.2016

Ağrısız, Acısız Kanal Tedavisi Var mı

Dişteki hastalıklar, yakın bir zamanda kök hücreyle çok daha acısız ve ucuz tedavi edilebilecek. Uzmanlar, artık dişteki hastalıkların kök hücreyle iyileştirebileceğinin müjdesini verdi.

Ödüllü Yöntem Kanal Tedavisini Sona mı Erdirecek ?

Diş tedavisinde yenilik... Uzmanlar, artık dişeti hastalıklarnıın kök hücreyle iyileştirecek yeni yöntemin kanal tedavisi yerine alternatif bir yöntem olacağını söyledi. 2016 Kraliyet Bilim Yarışması’nda ikincilik ödülü alan yöntem ile deşteki hastalıklar doku kök hücreyle iyileştirilebilecek.

Yöntem Harvard Üniversitesi Tarafından Bulundu

Diş Hekimi Pertev Kökdemir, Harvard Üniversitesi tarafından geliştirilen yeni yöntemin ileride klasik tedavi yöntemleri arasında yer alabileceğini belirtiyor.

Diş tedavileri arasında en çok korkulan kanal tedavisi nedir? Kanal tedavisine alternatif bir yöntem kullanılabilir mi?

Harvard Üniversitesi’nin geliştirdiği yeni yöntem sayesinde diş sinir köklerine direkt müdahale edilmeyecek; dişteki hastalıklı doku kök hücreyle iyileştirilecek.

Kanal Tedavisi Nedir?

Endodonti, kanal tedavisi olarakta bilinir Pulpanın, kendini tamir edemeyecek şekilde hasar gördüğü durumlarda uygulanan bir tedavi şeklidir.Pulpa dişin en iç kısmında bulunan damar sinir paketinden oluşan yumuşak bir tabakadır. Genellikle kırık dişlerde veya derin çürüklerde ki bakteriler pulpanın iltihaplanmasına yol açar.

İltihaplı veya hasar görmüş pulpa çıkarılmazsa diş ve çevresindeki dokularda enfeksiyona neden olur ve diş kaybedilir.

Diş Tedavisinde, Kanal Tedavisinde Kullanılabilecek

İnsanlarda diş hekimi fobisinin en büyük sebeplerinden olan, tedavi koltuğunu kabus haline getiren kanal tedavisi; geliştirilen yeni yöntem sayesinde tarihe karışabilir. Dışarıdan sağlıklı olarak görülen ancak kökler üzerinden ilerleyen rahatsızlıklar sonucu diş sinir köklerine müdahale edilmesi olarak bilinen kanal tedavisi, yerini çok daha rahatlatıcı bir çözüme bırakıyor.

Kök Hücre ile Gelen Mucize

İngiltere’deki Nottingham Üniversitesi ve ABD’deki Harvard Üniversitesi’nin geliştirdiği devrim niteliğindeki tedavi yöntemine göre, dişteki hastalıklı doku alınacak. Enfeksiyonlu dokunun diş köklerine ulaşması engellenerek kişinin dişini kaybetmesinin önüne geçilecek.

DiştekiKanallara Kimyasal Maddeler Konulmayacak

Hastalığın ilerleyen dönemlerinde ise kanallara koyulan kimyasal maddeler ile delikler doldurulmayacak. Onun yerine dokuyu tamir edecek kök hücreler kullanılacak. Kök hücreler, hastalıklı kısmı otomatik olarak tedavi edecek.

Hem Zorlu Hem de Acı dolu Kanal Tedavisi Tarih Oluyor!

Bu yöntem sayesinde, hem zorlu ve acı dolu kanal dolgusu işlemi uygulanmayacak, hem de yenilenen dokular sayesinde hastalığın ilerlemesi ortadan kalkmış olacak. Araştırmacılar önümüzdeki yıllarda tamamlanmasını umdukları yöntemin aynı zamanda çok daha ucuz olacağını, bu sayede diş hekimlerinden korkmak veya kaçmak için de herhangi bir sebep kalmayacağını dile getiriyor. Söz konusu tedavi yöntemi, 2016 Kraliyet Bilim Yarışması’nda ikincilik ödülünü almıştı.

Önümüzdeki Yıllarda Klasik Kanal Tedavisinin Yerini Alacak

Diş Hekimi Pertev Kökdemir, kısa zamanda hayata geçirilmesi planlanan bu devrim niteliğindeki tedavi yöntemi ile ilgili bilgi verdi:

Kök hücre tedavisi birçok hastalığın tedavisinde kullanılmaya başlanmıştır. Kök hücre, yeni saç köklerinin üretilmesinden kanser tedavisine kadar hastalıklarda destekleyici tedavi olarak kullanılabilmektedir.

Yeni Yöntem Dişe Kanal Tedavisinde, Kanal Dolgusu Yerine Kullanılabilecek

Dişlerin içindeki sinirlerin iltihaplanması sonucu ortaya çıkan kanal tedavisi ihtiyacı da ileriki yıllarda kök hücre tedavisi ile düzeltilebilecektir. İltihaplı olan sinir ve damarlar, dişin içinden temizlenip kök hücre tedavisi ile dişin içinde yeni damar ve sinir yapıları oluşması sağlanabilecek.

Dişe Kanal Tedavisi Acısız ve Çok Daha Ucuz Olacak

Tabii şunu da belirtmekte fayda var; herkes tarafından ağrılı ve acılı olarak bilinen kanal tedavisi, teknolojinin gelişmesi ile birlikte özel cihazlar sayesinde tamamen ağrısız ve acısız, yarım saat içinde tamamlanabilen bir işlemdir. Yani eskiden olduğu gibi kanal tedavisi için defalarca diş hekimine gitmek gerekmemekte, sadece kısa bir seansta hiçbir ağrı duymadan bu işlem bitirilebilmektedir.

Yeni Yöntem, Dişe Kanal Tedavisinde Röntgen Gerektirmiyor Üstelik Çok Sessiz

Üstelik kanal tedavisi yapılırken eskiden olduğu gibi defalarca röntgen çekimine ihtiyaç duyulmamakta, bu yeni cihazlar sayesinde kanal boyu cihaz tarafından tespit edilip kanallar doldurulmaktadır. Kanal tedavisi için kullandığımız bu cihazın bir özelliği de diş hekiminde bildiğimiz çok ses çıkaran makinalardan farklı olarak tamamen sessiz çalışmasıdır.

Öyle görünüyor ki diş ve kanal tedavisinden korkanların çok yakında yüzleri gülecek.

Konular :