GENEL SAĞLIK

Anneanne Yemeklerine Dönün, Kanserden Korunun

Hepimiz Aileyiz Kurumsal Icon hepimizaileyiz.com.tr
Yayın : 04.02.2015

Anneanne Yemeklerıne Donun Kanserden Korunun

Kanser hepimiz için ürkütücü bir kelime. Çağdaş yaşamın, hayatı kolaylaştırma adına yarattığı kötü birsürpriz. Çağımızın hastalığı kansere karşı dikkat edilmesi gereken, farkındalık yaratılması gereken en önemli konu beslenmek. Kendininiz için bir adım atın ve erkenden önleminizi alın. Günümüzde kansere sebep olan birçok risk faktörü bulunuyor maalesef. Uzmanlar aslında her insanın kansere karşı kişisel mücadele başlatabileceğini söylüyor. Besin yapıtaşlarının vücudumuzda ne işe yaradığının öğrenilmesinin önemini anlatan uzmanların dikkat çektiği dört altın kural ise şöyle:

1) Sağlıklı beslenme

2) Sigara ve alkolden uzak durmak

3) Spor yapmak.

4) 40 yaşından sonra yılda en az bir kez sağlık kontrolünden geçmek.

Kansere Karşı Hangi Önlemler Alınabilir

Besin çeşitliliğini sağlayın, değişik türde ve renkte besinler tüketmeniz değişik çeşitte vitamin ve minerallerden faydalanmanızı sağlayacaktır. Örneğin günde 3 porsiyon meyve tüketiyorsanız hepsinin rengi birbirinden farklı olmalı. Öğünlerde 4 besin grubundan yiyeceklerin yer aldığı dengeli menüler hazırlanmalı.

Bu beş porsiyonun en az 2 porsiyonu yeşil yapraklı sebzeler veya portakal, limon gibi turunçgiller olmalı.

Rafine tahıllar ve saf şeker yerine tam taneli tahıllar tercih edilmeli.

Özellikle yağ içeriği yüksek ve işlenmiş kırmızı et tüketimi azaltılmalıdır. Kırmızı et yerine balık, tavuk ya da kurubaklagiller tercih edilmelidir.

Yağ alımının azaltılması için yemekler az yağla pişirilmeli, et yemekleri yağ eklenmeden kendi yağları ile pişirilmeli, kızartma kavurma gibi pişirme yöntemleri yerine haşlama, ızgara, fırında pişirme yöntemleri tercih edilmeli.

Batı tipi beslenme yerine, geleneksel yemeklere yani annenizin veya anneannenizin hazırladığı o güzel yemeklere geri dönün.

Anneanne Yemeklerıne Donun Kanserden Korunun
Günde bir elma her derde deva ve kalın bağırsak kanserinden koruyucu bir meyvadır. Çünkü vücudun ihtiyacı olduğu günlük lif miktarını bir elmadan alabilirsiniz.

Sigara ve tütün alışkanlıklarınızdan bir an önce kurtulmanız daha uzun yaşamanızı sağlar.

Karbonhidratlar başlıca enerji kaynağımızdır. Gereksinimin üzerinde alınması obeziteye neden olur. Bunun yanı sıra, kepekli tahıl ürünleri, kurubaklagiller, taze sebze ve meyvelerin fazla tüketilmesi, posa alımını artırıp bağırsakların düzenli çalışmasını sağlayarak kalın bağırsak-rektum kanserinin önlenmesinde etkindir.

Kanserde En Yeni Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Yapılacak en önemli şeylerden biri ise tarama programlarına katılarak kanseri erken saptamak ve sağlıklı beslenmeyi yaşam tarzı haline getirmek. Erken yakalanmamış olan kanserlerde de gerek spesifik çalışma gerekse de teknolojik ve ilaç sanayisinde ki büyük gelişmeler, yüz güldürücü sonuçlara yol açmaktadır.

Laporoskopik ve robotik cerrahinin sağladığı 16 kat büyüme ile doku ve organlar, normal gözden daha iyi görünmesi daha başarılı ve iyi bir cerrahinin yapılmasına olanak sağlıyor. Karın kesisinin olmaması hastanın çok daha kısa sürede iyileşmesine ve eğer ek tedavi alması gerekirse hızla tedavisine dönmesine olanak sağlıyor.

Konular :