GENEL SAĞLIK

Burun Estetiği Yaptırmadan Önce Bunlara Dikkat!

Hepimiz Aileyiz Kurumsal Icon hepimizaileyiz.com.tr
Yayın : 27.05.2013

Burun Estetiği Yaptırmadan Önce Bunlara Dikkat

Burun estetiği rahat nefes aldırmalı diyen Kulak Burun Boğaz Uzmanı Op. Dr. Hasan Yılmaz, burun tıkanıklarının nedenleri ve estetik cerrahi ile tedavisinin inceliklerihakkında bilgi verdi.

Ameliyat Sonrası Rahat Nefes Alınmalı

Burun tıkanıklığı rahat nefes almaya engel olduğu gibi; horlama, sinüzit, boğaz enfeksiyonları gibi birçok hastalığa da yol açarak yaşamı olumsuz etkileyebilir.

Estetik açıdan önemli bir yeri olan buruna yapılacak herhangi cerrahi bir müdahale, estetik kaygı da göz önüne alarak yapılmalıdır. Ancak öncelikli hedef, hastanın ameliyat sonrasında rahat nefes almasının sağlanmasıdır.

Burun Tıkanıklığının Nedenleri Doğru Tespit Edilmeli

Burunda çeşitli nedenlerle hava akımını engelleyen hastalıklar, burun tıkanıklığına neden olabilir. Bunlar arasında kronik şikayetlere yol açan; burun kemiği eğrilikleri, burun etlerinin büyüklüğü, alerjik rinit (saman nezlesi) ve vazomor rinit, kronik sinüzit, daha çok çocuklarda görülen geniz eti, yaşla birlikte burun salgısının azalması, kadınlarda görülen östrojen hormonu fazlalığı gibi hormonal nedenlerle uzun süreli ilaç kullanımına bağlı rinitler, sıklıkla görülmektedir.

Burun Estetiği Yaptırmadan Önce Bunlara Dikkat

Burun Estetiğinde Hangi Sorunlar Yaşanabilir?

Orta burun bölmesi yani burun kemiğinde görülen eğrilikler, burun tıkanıklıklarının en önemli nedenidir. Bu tür eğrilikler, yerleşim yeri ve tıkayıcı özellikleri açısından hastaya göre değişiklik gösterebilir. Hastanın burun çatısını oluşturan dış kemik ve kıkırdak yapı bozuklukları da, burun kanallarında daralmalara neden olabilmekte ve nefes konforunu olumsuz etkilemektedir.

Deformasyonun sadece burun içinde olduğu durumlarda, septoplasti yani burun orta bölmesi cerrahisi yöntemiyle burun içindeki eğrilikler, yalnızca 30 dakika ile 1 saat arasında süren basit müdahalelerle düzeltilmektedir. Öte yandan eğrilik ve çeşitli deformasyonların burun dışında da görüldüğü kişilerde, rinoplasti yani burun estetik cerrahisi yöntemine de başvurulduğunda, ameliyat ve iyileşme süresi biraz daha uzayabilir.

Burun Kemiği Eğriliği Ameliyatında 18 Yaş Sınırı

Burun kemiği eğriliği cerrahisi özellikle 18 yaşını geçmiş bireyler için rahatlıkla uygulanabilir. Öte yandan, 18 yaş altı çocuklarda ve yaşlılarda, uygulamanın gerekliliği hastanın durumuna bağlı olarak, doktor tarafından belirlenir.

Özellikle çocuk hastaları daha basit yöntemlerle rahatlatmak mümkünse, cerrahiye başvurmamak tercih edilebilir. Yüz burun gelişimi ergenlik döneminin sonuna kadar devam ettiğinden, kontrolsüz yapılan septoplastiler ciddi sorunlara yol açabilir. Bu nedenle çocuk yaşlarda, çok büyük hasarlar ve ciddi bozukluklar yoksa ameliyatın geciktirilmesi daha doğru olacaktır.

Her Hastaya Uygun Tedavi Biçimi Belirlenmeli

Burun tıkanıklıkları nedeniyle uygulanan burun ameliyatlarında olduğu gibi, sadece estetik amaçla yapılan ameliyatlarda da en önemli nokta, hastaya rahat nefes aldırmaktır. Burun ameliyatı öncesinde, cerrahın burnun içyapısıyla ilgili bilgi sahibi olması çok önemlidir.

Burun HacmininAşırı Daraltılması Nefes Darlığına Yol Açabilir

Hastanın burnunun iç yapısı ayrıntılı bir şekilde değerlendirilmiş olmalıdır. Estetik kaygılarla, aşırı agresif cerrahiler uygulanarak, burun hacminin gereğinden fazla azaltılması hastada nefes darlığına yol açabilir. Bu nedenle burun ameliyatlarında estetik ve işlevsel girişimlerin bir bütün olduğunun bilincinde olarak hastaya uygun olan tedavi biçimi belirlenmelidir.

Konular :