GENEL SAĞLIK

Diş Protezi Bakımının 10 Püf Noktası

Hepimiz Aileyiz Kurumsal Icon hepimizaileyiz.com.tr
Yayın : 27.10.2016

Diş Protezi Bakımının 10 Püf Noktası

Kendi ağız ve diş bakımımıza ne kadar dikkat ediyorsak protez dişlerimizin bakımı için de aynı özen ve dikkati göstermemiz gerekiyor. Peki ama diş protezi bakımının püf noktaları neler?

Diş protezini, ağızda çeşitli sebeplerle kaybedilmiş olan dişlerin yerine konan bu şekilde kişilerin estetik ve fonksiyon ihtiyaçlarını gideren tüm yapay restorasyonlar olarak tanımlayan Diş Hekimi Tarcan Topçuoğlu, sabit ve hareketli protezlerin bakımında önemli tavsiyelerde bulundu.

Sabit ve Hareketli Diş Protezi Kullanırken Dikkat!

İster sabit ister haraketli proteze sahip olalım, temizliği ve bakımı ihmal edildiğinde protez aralarında biriken bakteriler üreyerek çürüklere, diş eti problemlerine ve ağız kokusuna neden olabilirler. Sabit veya hareketli protez kullanan bireylerin şikayetleri olmasa dahi 6 ayda bir diş hekimi kontrolüne gitmelerinde fayda var.

Diş Protezi Bakımının 10 Püf Noktası

1. Sabit protez kullananbireylerin dişlerini günde 2 kez fırçalamaları ve diş ipi kullanmaları dışında, protezlerin bakımı için özellikle boş dişlerin yerine gelen gövde bölümlerinin temizlenmesi amaçlı özel diş ipleri ve arayüz fırçaları kullanmaları gerekmektedir. Sabit protezlerin bakımı düzgün şekilde yapılmazsa diş eti problemleri ağız kokusu gibi sıkıntılar kaçınılmaz olacaktır.

2. Hareketli protezler ise yemeklerden sonra çıkartılıp bol su ile temizlenmesi gerekiyor.

3. Ağız dokusunun sağlığı için her akşam yatmadan önce protezin çıkarılması gerekiyor.

4. Her gün protezler fırçalanarak üzerlerindeki besin artıkları ve plağın temizlenmesi gerekiyor.

5. Fırçalama işleminde protezler için üretilmişözel fırçalar veya yumuşak kıllı diş fırçaları kullanılabilir.

6. Aşındırıcı özelliği olan ve aynı zamandaprotez cilasını bozacak maddeler kesinlikle kullanılmamalı. Sabunlu su veya özel üretilmiş ürünler tercih edilmelidir.Protezi temizlerken deterjan, çamaşır suyu gibi kimyasallar kesinlikle kullanılmamalı.

7. Piyasada mevcut olan protez temizleme tabletlerinde protezlerin haftada 2 kez sabaha kadar bekletilmesi gerekiyor. Bu sayede fırçalama ile yapılan mekanik temizliğin yanında kimyasal olarak da temizlik sağlanıyor.

8. Protez ağızda olmadığı zamanlarda mutlaka suiçinde bırakılmalı.

9. Fırçalama işleminde düşüp kırılmayı önlemek için, yumuşak bir havlunun ya da su dolu bir kabın üzerinde yapılmalı.

10. Protez kullanan kişilerin şikayetleri olmasa bile 6 ayda bir diş hekimine gidip kontrol olmaları, sonradan oluşacak problemlerin önüne geçmek açısından iyi olacak.

Konular :