GENEL SAĞLIK

Erkekler Doktora Gitmekten Kaçınmayın

Hepimiz Aileyiz Kurumsal Icon hepimizaileyiz.com.tr
Yayın : 27.10.2016

Erkekler Doktora Gitmekten Kaçınmayın

Bu haberimiz, 40 yaş üzerindeki her erkeği ilgilendiriyor. Erkeklerin prostat muayenesine çekinceli yaklaşması, hastalık derecesini yükseltebiliyor. Aman dikkat! Uzmanlar uyarıyor; bütün kanserler gibi prostat kanseri de, ne kadar erken teşhis edilirse, tedavide o kadar başarılı olunuyor.

Prostat Kanserinin Tedavi Edilebilir Bir Hastalık

Ankara Hastanesi Üroloji Uzmanı Doç. Dr. Mustafa Uğur Altuğ, erkeklerin prostat muayenesine çekinceli yaklaştığını belirterek, gerek iyi huylu prostat büyümesinde gerekse prostat kanserinde tedaviye geç kalındığında istenmeyen sonuçlar ortaya çıkabildiğini vurguluyor.

Tıkanıklıklara ve iltihaplara yol açıyor…

Ürolojik hastalıklar içerisinde ilk sıralarda yer alan ‘iyi huylu prostat büyümesinde ve ‘prostat kanserinde erken teşhis büyük önem taşıyor. Erkekler prostat muayenesine çekinceli yaklaşıyor. Bu nedenle iyi huylu prostat büyümesinde, gerekse prostat kanserinde tedaviye geç kalındığında istenmeyen sonuçlar ortaya çıkabiliyor.

İleri Yaştaki Erkeklerin Hemen Hepsinde İyi Huylu Prostat Büyümesi Görülüyor

Genellikle hastaların en büyük sıkıntısı idrara çıkma konusunda oluyor. Hasta, gece idrara kalkıyor, idrar yapamama ya da tutamama, kaçırma gibi sıkıntılar yaşayabiliyor. Tuvalete gittiğinde idrar yapmada zorluk, sık idrara çıkma, idrar akımında zayıflamalar, zaman zaman idrarın kesilip yeniden başlaması ve yanma, sızlama gibi şikayetler söz konusu oluyor.

Bu durumun ilerlemesi ise, tıkanıklar ve idrar yolu iltihapları, kanamalar, mesanede taş oluşumu ile sonuçlanabiliyor.

“Yaş ilerledi, olur bu kadar” demeyin

Bu şikayetler, vücutta kademeli olarak geliştiği için, hasta bu durumlara uyum sağlayabiliyor. Bazen de hasta, yaşının ilerlediği için bu kadar da rahatsızlık alabileceğini düşünerek durumu kabulleniyor. Bu nedenle, kişi doktora gitmekten kaçınıyor. Ancak geciktikçe hastalık derecesinin yükselebileceğini söylüyor.

Bu durum bir dönem sonra tıkanmalara, sonda takılmaya ve böbrek yetmezliğine kadar gidebiliyor. Önceden, her prostat hastasında ameliyat yapılırdı ama artık bugün ilaç tedavileri ve lazerle tedavi edilebiliyor.

Erkeklerde En Sık Görülen Rahatsızlıklardan Biri Prostat Kanseri

Özellikle erken dönemde hiçbir şikayete yol açmayan prostat kanserinin büyük bir kısmı, prostatın dış kısmından yani idrar yolundan uzak olan kesimden kaynaklanıyor. Hasta şikayetin oluşmasını beklerse, hastalık daha ilerlemiş, bazen çok gecikmiş hatta iş işten geçmiş olabiliyor.

Ürologlar olarak bizim tavsiyemiz, 40'lı yaşlarda, hiçbir şikayet olmasa da her erkeğin yılda bir defa prostat muayenesi yaptırması. Ayrıca PSA (Prostat Spesifik Antijen) kan tahlillerinin de yaptırılması gerekiyor.

Erken teşhis tedavi başarısını artırıyor

Patolojide teyit edilmişse, hastalıktan tamamen kurtulma ya da çok uzun süreler hastalıksız yaşama mümkün. Bunun için erken teşhisi ve uygun tedavinin yapılmasını tavsiye ediyoruz. Erken evre prostat kanserinin tedavisinde açık, laporoskopik ve ya robotik ameliyatlar uygulayabiliyoruz.

40 yaşın altındaki erkeklerde de bu rahatsızlığa rastlanabiliyor. Özellikle ailede, birinci derece akrabalarda prostat kanseri varsa, düzenli muayene daha fazla önem taşıyor. Birkaç akrabada varsa, risk daha da artıyor.

Konular :