GENEL SAĞLIK

Güçlü ve Beyaz Dişlerin Sırrı Bu Besinlerde

Hepimiz Aileyiz Kurumsal Icon hepimizaileyiz.com.tr
Yayın : 18.06.2013

Güçlü ve Beyaz Dişlerin Sırrı Bu Besinlerde

Bazı gıdalar dişlerimizin beyazlığını korumasına ve güçlenmesine yardımcı olur. Peki ama diş beyazlatma ve dişleri güçlü tutmak için hangi doğal besinlerden yararlanabilirsiniz? Diş Hekimi Kemal Kavut, güçlü ve beyaz dişler için bakın hangi besinleri sıralıyor.

1) Çilek:

Güzel tadı ve hoş kokusu ile yaz aylarında sevilerek tüketilen çilek, içinde bol miktarda A, B ve C vitaminleri ile kalsiyum, demir ve fosfor gibi mineral maddeler içermektedir.

Bağışıklığı güçlendiren ve besin değeri yüksek olan çileğin pek çok faydası bulunmaktadır. Çilek, ağız ve deri yaralarını oluşturan bazı virüsler için öldürücü etkiye sahiptir. Çilek, dişler üzerindeki lekelenmeyi engellediği gibi içeriğindeki C vitamini ile dişetlerinizi güçlendirerek dişeti sağlığınızı korur.

Faydalarını saymakla bitmeyen çileğin, bir başka önemli özelliği de dişleri beyazlatma etkisinin olmasıdır. Çilekte bulunan malik asit diş minesinde doğal beyazlatıcı etkisi gösteriyor. Ancak çileğin içerisindeki asit ve şekerin diş minesine zarar vermemesi için, tüketildikten sonra su içilmeli veya ağız çalkalanmalıdır.

2) Protein Kaynağı Yiyecekler

Diş dostu olarak kabul edilen gıda maddelerinin başında proteinler gelir. Vücudumuzun temel yapı taşını oluşturan bu maddeler hem dişlerin gelişimi sırasında, hem de dişler sürdükten sonra diş sağlığı açısından da mutlaka tüketilmesi gereken gıda maddeleridir. Eğer diş hastalıklarını tamamen engellemek istiyorsak; ağız bakımıyla birlikte yediğimiz yiyeceklere de dikkat etmemiz gerekir.

3) Süt ve Süt Ürünleri

İçerdikleri kalsiyumla dişleri güçlendirip, diş eti hastalığından korur. Yüksek protein içeriğinin yanı sıra diş sağlığındaki önemi açısından peynir özellikle şekerli gıda tüketimi sonrası şiddetle tavsiye edilen bir besindir.

Güçlü ve Beyaz Dişlerin Sırrı Bu Besinlerde

4) Badem ve Yer fıstığı:

Her ikisi de ağızda temizleyici etkiye sahip olup, diş üzerindeki plak oluşumunu azaltırlar. Ayrıca yer fıstığı tükürük yapısını güçlendirici özelliğe sahiptir.

5) Somon Balığı:

Kalsiyum açısından çok zengin olan somon balığı, içeriğindeki D vitamininden dolayı ağız sağlığı açısından oldukça önemlidir. Aynı zamanda çocuklarda diş gelişimine de yardımcı olmaktadır.

6) Su:

Ağız içindeki bakterilerin minimumda tutulması için direk yardımcıdır. Ayrıca tükürük salgısını artırarak da yardımcı olur.

7) Portakal ve turunçgiller:

C vitamini içeriği yüksek olan bu besinlerde bulunan florun maddesi dişin sert tabakasını güçlendirir, dişleri asitlere karşı korur, diş eti iltihabını önler, diş etlerinin sağlıklı kalmasını sağlar.

8)Diş Beyazlatan Diğer Meyve ve Sebzeler

Doğal diş beyazlatan bu ürün, C vitamini açısından zengin olup diş eti sağlığını korur.

Ağız ve diş sağlığında önemli rol oynayan diğer besinler sırasıyla brokoli, susam tohumu, adaçayı, elma , havuç, karnabahar ve armuttur.

Peki Ama Lazerle DişBeyazlatmak Mümkün mü?

Lazer teknolojisi, son yıllarda genel tıp ve diş hekimliği alanlarında yaygın şekilde kullanılmaktadır ve bugün diş hekimliği uygulamalarına getirdiği yeniliklerle oldukça yüz güldürücü sonuçlar vermektedir.

Diş Rengi 2-3 Tona Kadar Beyazlatılabiliyor

Diş beyazlatma işlemi eski geleneksel yöntemlerle de yapılabilirken lazer kullanımı ile daha hızlı ve efektif sonuçlar alınabilmektedir. Dişlerdeki renk değişiklikleri, diş minesi üzerine uygulanan beyazlatma ajanlarıyla giderilebilmektedir. Tedavi sonrası diş rengi 2–3 tona kadar beyazlayabilmektedir.

Diş hekimi kontrolünde kişiye uygun seçimlerle yapılan beyazlatma işlemlerinin dişe hiçbir zararı olmamaktadır. Bu işlem sonrası hastaların, hekimleri tarafından önerilen tedavi sonrası bakımlarını da özenle uygulamaları gerekir.

Konular :