GENEL SAĞLIK

Güneş Işınları Erken Yaşlandırıyor

Hepimiz Aileyiz Kurumsal Icon hepimizaileyiz.com.tr
Yayın : 26.05.2013

Güneş Işınları Erken Yaşlandırıyor

Güneş yanığı, melanin pigmentini daha az üreten açık tenli insanlarda daha sık görülür ve güneşin ultraviyole ışınlarına uzun süre maruz kalan herkesi etkileyebilir. Özellikle çocuklar açısından korunmak en iyi çözümdür, zira ileri yaşlarda görülen ciddi cilt rahatsızlıklarını uzmanlar, çocukluktaki güneş yanıklarıyla ilişkilendiriyorlar.

Güneş Işınlarına Uzun Süre Maruz Kalmayın

Güneşin ultraviyole A (UVA) ışınlarına uzun süre maruz kalmak cildin erken buruşmasına ve deri kanseri riskinin artmasına neden olur. UVA ışınlarına fazla maruz kalmak, derinin üst tabakasına zarar veren ve kanser riskini artıran yanıklara yol açar. Yanığın kızartısı ve hassasiyet, genellikle ışınlara maruz kaldıktan sonraki birkaç saat içinde artar ve bir hafta kadar sürer. Deri su toplayabilir.

Güneşte Emniyette Olun

Kuvvetli güneşe çıkmak zorunda kaldığınızda geniş kenarlı bir şapka yüzünüzü gölgelendirerek korur. Güneşe ilk çıktığınızda kuvvetli güneş ışınlarına 15 dakikadan fazla maruz kalmayın; bu süreyi giderek artırabilirsiniz.

Cilt Tipinize Uygun 15 veya Daha Yüksek Faktörlü Koruyucu Krem Sürün

Güneşe çıkmadan önce cilt tipinize göre 15 veya daha yüksek faktörlü, geniş spektrumlu bir güneş kremi sürün. Birkaç saatte bir ve yüzdükten sonra yenileyin. Daha çok koruma için sıkı kumaşlardan yapılmış giysiler giyin ve 10:00 ile 15:00 saatleri arasında güneş ışınlarına maruz kalmaktan kaçının.

Güneş Işınları Erken Yaşlandırıyor

Bebeğinizi GÜneşe Çıkarırken Dikkat!

Altı aylıktan küçük bebekleri güneşe çıkarmayın; bebek arabasına gölgelik yerleştirin. Güneşteyken bol su içerek cildinizi nemli olmasını sağlayın. Her gün beta karoten, C ve E vitaminleri ile selenyum alın. Güneşe maruz kaldıktan sonra cildinize antioksidan özelliği bulunan bir nemlendirici sürün.

Güneş Yanığı Nasıl Tedavi Edilir?

•Yanık deriyi soymayın veya içi su toplu kabarcıkları deneyin.

•Yanık deriyi, serin kompresle veya duş yaparak ferahlatın ya da üstüne aloe vera jeli sürün.

•Kuru, pullanan deriyi nemlendiriciyle rahatlatın.

•Orta derecedeki güneş yanıklarının verdiği rahatsızlığı o bölgeye mısır nişastası sürerek azaltın.

•Yanık deriyi yeniden güneş ışınlarına maruz kalmaktan koruyun.

Bunu Biliyor muydunuz?

Sirkeye batırılmış gül çiçeği yaprağı, güneş yanığı ve lekeleri için kullanılan geleneksel bir Yunan ilacıdır. Sirkenin serinletici etkisi vardır, gül çiçeğinin yaprakları da acıyan cildi ferahlatır.

Ne Zaman Tıbbi Yardım Gerekir?

•Deride şiddetli kızarıklık veya içi su dolu kabarcıklar görüldüğünde.
•Ateş, titreme, baş dönmesi, baş ağrısı veya kusma varsa.
•Çocukta aşırı güneş yanığı görülürse.

Konular :