GENEL SAĞLIK

Her Yaşta Sağlıklı Olmak Mümkün

Hepimiz Aileyiz Kurumsal Icon hepimizaileyiz.com.tr
Yayın : 30.05.2016

Her Yaşta Sağlıklı Olmak Mümkün

Her yaşta sağlıklı olmanın püf noktaları, kendi alanlarında uzman doktorlarca paylaşıldı. Etkinlik sürecince uzmanlar, uzun ve sağlıklı bir ömür için nelere dikkat edilmesi gerektiğini anlattılar.

Uzun ve Sağlıklı Bir Ömrünüz Olsun İstemez misiniz?

Halil Kaya Gedik Bilim, Kültür ve Sanat Etkinlikleri kapsamında 28 Mayıs tarihinde Swissôtel The Bosphorus İstanbul’da Gedik Üniversitesi tarafından düzenlenen 1. Doğal Sağlık Etkinliği'nde her yaşta sağlıklı olmanın püf noktaları üzerinde duruldu.

Stres ve Kaygıdan Kurtulmak Önemli

Her yaşta sağlıklı olmanın püf noktalarının masaya yatırıldığı etkinlikte uzmanlar sağlıklı yaşamın sağlıklı beslenme ve ruhsal enerji ile paralellik gösterdiğini, kişinin kendi element kombinasyonuna ve yaradılışına uygun beslenerek içsel mutluluğa ulaşabileceğini kaydetti.

Etkinlik boyunca katılımcılar uzmanlar eşliğinde toplu nefes egzersizi ve meditasyon yaparak ruhsal bilinci ortaya çıkartma, stres ve kaygılardan arınma metodlarını deneyimlediler.

Tüm gün boyunca süren etkinlikte Ayurveda ve Detoks Uzmanı Dr. Koshlendra Pratap, Alkali Diyet Uzmanı Dr. Ayşegül Çoruhlu, Kardiyolog, NonInvasive Kalp Sağlığı Uzmanı Dr. Bimal Chhajer, Yaşam Tarzı Uzmanı Dr. Pankaj, Dhawan, Stres Yönetimi, Fobi ve Ansiyete Uzmanı Doç. Dr. Şafak Nakajima gibi uzmanlar ve modacı Clio Fotiyadis konuşmacı olarak yer aldı.

“Hamilelikte Tükettiğimiz Besinler Çocuğu Doğrudan Etkiliyor"

Yeni nesil daha çok işlenmiş besin yemeye maruz kalıyor. Bizler küçükken o kadar işlenmiş besin bulamıyorduk. Bizim 40'lı yaşlarda yakalandığımız hastalıklara çocuklar 10'lu yaşlarda yakalanıyorlar diyen Alkali Diyet Uzmanı Dr. Ayşegül Çoruhlu, önlem alınmazsa bundan sonra doğacak çocukların, en fazla hastalanmaya açık nesil olacağını belirtti.

"Yanlış Beslenmek İnsanı Hasta Edebiliyor"

Dr. Ayşegül Çoruhlu konuşmasına şöyle devam etti:

“Hamilelikte tükettiğimiz besinler anne karnındaki çocuğu doğrudan etkiliyor. Eğer anne adayı kötü beslenip, işlenmiş ürünler tüketiyorsa bebekler 4 kg üzerinde bir kilo ile doğuyor ve dolayısıyla doğar doğmaz küçük bedenleri ileride potansiyel hastalıklara yönelik risk faktörü taşıyor. Tıpkı sigara içmek gibi yanlış beslenmekte bizi hasta edebiliyor.

"İşlenmiş Unlar, İşlenmiş Etler Kanser Ürünüdür"

Uzun ömürlü ve sağlıklı olmak için hücreleri beslemeliyiz. Bunun tek yolu işlenmemiş ve bitkisel ürünlere önem vermek. İşlenmiş olanları yani şeker, un, alkol gibi ürünleri hayatımızdan çıkartmak. Şeker hastalık sebebidir, uyuşturucu bağımlılığı gibidir. Dünya Sağlık Örgütü bile uyarıyor; işlemiş unlar, işlenmiş etler kanser ürünü olarak belirledi."

''Bizler En Hasta Hücremiz Kadar Sağlıklıyız"

Tüm dünyada obezite ve kanserin artık çocukları da kapsayarak erken yaşlara indiğini belirten Dr. Ayşegül Çoruhlu beslenmenin sağlık üzerindeki önemine değindi:

''Bu buzdağının görünen yüzü. Birkaç sene sonra daha fazla sorun ortaya çıkacak. Bu sorunlar en kolay besleme ile düzeltilebilir. Eskiye göre daha fazla işlenmiş gıda tüketiyoruz. Unutmamak lazım ki en hasta hücremiz kadar sağlıklıyız. Bütün hücreler sağlıklı değilse, sağlıklı olmaktan bahsedemeyiz. Hücreler havuzu olarak vücudumuz, doğru enerji kaynaklarından doğru enerjileri almazsa yeterince sağlıklı çoğalamadıkları gibi bir de yavaş yavaş hastalanırlar. Her şey vücudumuza enerji olarak ne aldığımız ile ilgili.

Biz kendimizi bir araba gibi düşünürsek ve eğer bir lüks araba performansı göstermek istiyorsak o performansı verecek yiyecekler yemeliyiz ve bunlar; doğal, daha az pişmiş ve bitkisel ağırlıklı yiyecekler olmadır.”

''Dragos'ta Sağlık Merkezimiz Olacak"

Hoşgeldiniz konuşmasında katılımcılara etkinlik hakkında bilgi veren Gedik Holding Yönetim Kurulu Başkanı Hülya Gedik; ''Seminerimizi bu sene ilk defa babamın anısına yapıyoruz ve bizim için çok önemli. Sağlık faaliyetlerimize bu sene başladık. Gedik Üniversitesi de sağlık ile ilgili konularda sürekli iletişim içinde.

Doğanın Sunduğu Besinlerle Doğal Beslenmek Mümkün!

Yakın dönemde Dragos'ta toksinlerden arınma, sağlıklı beslenme ve yaşamımızı daha sağlıklı sürdürebilmenin yollarını sunacağımız bir sağlık merkezimiz olacak. Bence sağlıklı beslenme, doğal beslenmedir. Kendimizi doğanın sunduğu besinlerle doğal beslemeliyiz. Kendimizi bu şekilde beslersek, hayatımızı daha iyi idame edebiliriz. En azından hastalıklardan kendimizi koruyabiliriz” diye konuştu.

Dragosta Sağlık Merkezimiz Olacak

“Sağlık, Vücudumuzu İyi Tanımaktan Geçer"

“Bu etkinliklerin amacı, insanları doğal yaşam yoluyla sağlıklı yaşam konusunda eğitmektir “diyen Hintli Ayuveda ve Detoks Uzmanı Dr. Koshlendra Pratap, ''Çok farklı kaynaklardan duyduğumuz sağlıkla ilgili haberler insanların aklını karıştırabiliyor. Bu etkinliğin farkı ve önemi, küçük hamleler ile sağlığımızda nasıl büyük farklar oluşturabiliriz onların üzerine odaklanıyor olmasıdır.

Yaşam Ritminizi Dengede Tutun

Sağlıklı yaşamamızın temel koşullarından birini de sağlıklı çevre oluşturmaktır. Bu noktada vücudumuzu temizlemek, doğru beslemek ve yeniden yapılandırmak amacıyla gerçekleştirdiğimiz değişik aktivitelerimiz var. Sağlığın en temel tanımı, yaşam ritmi ve dengede olma halidir.

"Sağlımızı Korumadaki En Önemli Noktalardan Biri de Bağırsak Sağlığıdır"

Yaptığımız aktiviteler ve yediğimiz yiyecekler ile ilgili nerede aşırıya kaçtığımızı bilirsek o anda geriye dönüp tekrar değerlendirmesini yaparak dengeyi tekrar sağlayabilir ve sağlığımıza kavuşabiliriz. Sağlığımızı korumada çok değişik yollar olsa da temel nokta bağırsak sağlığıdır. Bağırsaklar bize neleri yiyip neleri yemememiz gerektiğini söyler. Yaptığımız tüm çalışmaların temeli öncelikle bağırsak sağlığımızı oluşturmakla başlıyor” dedi.

Tümörü Doğal ve Kemoterapisiz Yenmek Mümkün mü?

Etkinliğe katılan Clio Fotiyadis, beynindeki tümörü ve hastalığı nasıl yendiğini şöyle anlattı: '

'Çok hastalıklarım oldu ama içlerinde geçirdiğim hastalıklardan en önemlisi beyin tümörüydü. Bir kere ameliyat ettirdim ama tekrarladı. Sonra Hindistan'a gittim ve orada Ayurveda doktoru ile çalışarak kemoterapisiz ve doğal yollar ile tümörü tekrar yendim. Öğrendim ki, bütün hastalıkları kendi beynimizle yapıyoruz, o zaman kendi beynimizle de yok edebiliriz.

Hayatla Barışık Olmak, Zorluklara Sevgiyle Sarılmak...

Bu süreçte beslenmeme dikkat ederek, yoga ve meditasyon yaptım. Bir daha çıkmadı. Hastalıklarda beslenmemize dikkat etmemiz lazım. Stres etkili. Bütün hastalıklar stresten geliyor. Ama en önemli şey sevgi, kendini tanımak, kendinle ve hayatla barışık olmak, zorluklara sevgi ile sarılarak feraha çıkmak.”

Konular :