GENEL SAĞLIK

İçinizdeki Korku Hissini Nasıl Yok Edebilirsiniz? - Korkularımızı Yenmek İçin Ne Yapmalı?

Hepimiz Aileyiz Kurumsal Icon hepimizaileyiz.com.tr
Yayın : 14.05.2013 - Güncelleme : 21.11.2022

Gergin ve kritik durumlarda gevşeyebilmeyi başarırsanız, her sıkıldığınızda sigara ya da içkiye başvurmak zorunda kalmazsınız...

Neden ya da ne zaman korkarız? Hiç korku içinde olduğunuzda, nasıl ve ne sıklıkla nefes aldığınıza dikkat ettiniz mi? Hatta bazen hiç nefes almadığınız, yani nefesinizi tuttuğunuz bile olmuştur öyle değil mi?  

Dünyaca ünlü Kişisel Gelişim Uzmanı ve Yazar Josef Kirschner'a göre, doğru nefes vererek başarının ve mutluluğun önündeki en önemli engellerden biri olan korkularımızın üstesinden gelebiliriz.  Yazar Josef Kirschner, "Manipülasyon Ama Nasıl?" adlı kitabında başarının önündeki en önemli engellerden biri olarak gördüğü korkularla baş etmenin yolları hakkında bakın neler söylüyor:

İçinizdeki Korku Hissini Nasıl Yok Edebilirsiniz

 src=http://www.hepimizaileyiz.com/Tools/Controls/DocumentInsert/Images/Control.pngİçinizdeki korku hissini nasıl yok edeceğinizin ipuçları...

Korkularınızı Yenmenin Yollarını Biliyor musunuz?

1. Korkularımız Kimlerin İşine Yarar? 

Hayatta karşılaştığımız korkuların çoğu, bize eğitim yoluyla verilmiştir. Korkular, bizi eğiten ve yönetenlerin, bize kendi istek ve arzularını kabul ettirmekte, yani manipüle etmekte kullandıkları araçlardır: 

  • Acıdan ve ölümden korkmamız, doktorların işine yarar. 
  • Devlet her yıl yeni kanunlar ve cezalar icat ederek, ondan sürekli olarak korkmamızı sağlar. 
  • Politikacılar bizden oy istediklerinde, içinde bulunduğumuz toplumsal durumu yerden yere vururlar ve bizi ancak kendilerinin bu felâketten kurtaracağına inanmamızı isterler. 

Korkunun özü; bizi, yapmak istediklerimizden geri bırakması ve engellemesidir. Oysa korkuyu aşmanın ya da yenmenin tek yolu, eyleme geçmek, aktif olmak ve "yapmak’tır. Burada önemli olan, korku duygusuyla donup-kaldığımız anlarda, bizi atalete düşmekten kurtarıp, eyleme ve harekete yöneltecek olan doğru bir tekniğe sahip olmaktır.

 

Korkularımızı Nasıl Yenebiliriz?

2. Kendi Kendinize Gevşeyebilmek 

Bu tekniklerin en basitlerinden birisi, kişinin kendi kendine gevşeyebilmesidir. Bedava olan bu teknik, aslında bütün tekniklerin en değerlisidir. Ona ulaşmak için doktora gitmeye, sağlık sigortasına başvurmaya ya da ilaç içmeye gerek yoktur.

Eğer her an ve özellikle de gergin ve kritik durumlarda gevşeyebilmeyi başarırsanız, her sıkıldığınızda sigara ya da içkiye başvurmak zorunda kalmadığınızı görürsünüz. 

İçinizdeki Korku Hissini Nasıl Yok Edebilirsiniz

 Öfkenizden ve Korkularınızdan Kurtulmak İçin Bunları Deneyin 

3. Gevşemenin Temeli, Doğru Nefes Almaktır 

Hiç korku içinde olduğunuzda, nasıl ve ne sıklıkla nefes aldığınıza dikkat ettiniz mi? Hatta bazen hiç nefes almadığınız, yani nefesinizi tuttuğunuz bile olmuştur. Şüphesiz, hayatınız boyunca birçok kereler: "Nefessiz kaldığınız" ya da "donduğunuz" durumlarla karşılaşmışsınızdır. 

Bilinçli ve Hedefe Yönelik Olarak Nefes Verin 

Korku yüzünden nefesi tutmak ve korku nedeniyle donup kalmak, sizin, yüksek gerginlik anlarında doğru olarak düşünme, karar verme ve harekete geçme yeteneklerinizin sıfıra indiği anlamına gelir. Bu gibi anlarda, gerginliği çözme, yani gevşeyebilme becerisini ne kadar hızlı gösterebilirseniz, doğru (ya da normal) olarak tepki gösterme ve davranma imkânını da o kadar hızlı bir biçimde yeniden kazanabilirsiniz.

İşte böylesine önemli olan gevşemeyi sağlayacak reçete, tek bir sözcükten oluşmaktadır: "Bilinçli ve hedefe yönelik olarak nefes verin." 

Nefes vermek, gevşemek demektir. Sanırım herkes, bunun ne kadar rahatlatıcı bir şey olduğu deneyini mutlaka birkaç kez yaşamıştır. Otomobil kullanırken, tehlikeli bir durumla karşılaştığınızda gerginleşir, ama olay geçince de derin bir "oh" çeker ve bu arada da nefesinizi vermiş olursunuz.

 

Başarının Önündeki En Büyük Engel Korkularımız

4. Korktuğumuzda Nasıl Nefes Alırız?

Korktuğumuzda... 

  • Korku duyduğumuzda, gergin bir nefes alma haline geçeriz. Kimi zaman nefesimizi tutarız ve donup kalırız. 
  • Tehlike geçtikten sonra ise, kuvvetli bir biçimde nefes verir, bunun sonucunda da bir gevşeme ve rahatlama hissederiz. 

Bunları günlük hayatın içinde o kadar çok yaşarız ki, artık bu davranışlar bilince bile çıkmadan, otomatik bedensel refleksler olarak gerçekleşirler. Bu arada, bu türlü davranışların bizim için ne denli önemli gevşeme araçları olduğu da hiç aklımıza gelmez.

 

Korkularla Baş Etmenin Yolları 

5. Ne Yapmalı? 

Sinirlendiğinizde Üç Kere Derin Nefes Verin 

Ama artık tüm bunları bildiğimize göre, bu durumları bilinçli olarak ve ihtiyacımız olan her anda kendi lehimize kullanmayız: 

• Sinirlendiğiniz zaman, çaresizlik içinde kıvranmak yerine, üç kere derin nefes vermeyi deneyin ve bu arada, verdiğiniz her nefesin kızgınlığınızın bir bölümünü de içinizden söküp attığını hayal edin. 

•  İçeride çekindiğiniz bir kimse bulunan bir odaya girmeden önce, yine üç kere, derin nefes verin ve kapıyı ondan sonra tıklatın.

 

Her Gün Düzenli Olarak Uygulayın, Korkularınızın Üstesinden Gelin 

İşte size doğru olarak gevşeyebilmenin sırrı ve tekniği konusunda bütün söyleyebileceklerimiz bunlar. Doğru nefes verme tekniğini kendi üzerinizde denemeye hiçbir şey engel değildir. Ayrıca bu, hem çok kolay ve her an uygulanabilen ve de bir yan etkisi ya da zararı olmayan, en doğal yöntemdir.

Bunu her gün, düzenli olarak uyguladığınızda, artık o da sizin bir parçanız haline gelecek ve otomatik olarak işleyen bir mekanizma niteliğini kazanacaktır.

Konular :

#korkuyu yenmek için ne yapılmalı #korkuları yenmek #korkularımızı nasıl yeneriz #doğru nefes almak