GENEL SAĞLIK

İftardan 2 Saat Sonra Yürüyüş Şart

Hepimiz Aileyiz Kurumsal Icon hepimizaileyiz.com.tr
Yayın : 17.05.2018

İftardan 2 Saat Sonra Yürüyüş Şart

Ramazan ayında egzersiz yaparken sakatlanmamak ya da sağlık sorunlarıyla karşılaşmamak için bazı kurallara uyulması gerekiyor. Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Dr. Aydın Ender Süzer, bakın bu konuda hangi önerilerde bulundu.

İftardan 2 saat sonra 45 dakika yürüyün

Ramazan ayında yapılan egzersizlerin ağır olmaması gerektiğini belirten uzmanlar, iftardan 2 saat sonra 45 dakikalık tempolu yürüyüş öneriyor. İftar sonrasında kan şekerinin yükselmesi nedeniyle ağır sporların kalbi yorabileceğini belirten uzmanlara göre, hafif egzersizler yapılmalı ve mutlaka su içilmeli.

Oruç Tutanlar, Ne Zaman Spor Yapabilir?

Oruç tutan kişiler, iftar ile sahur arasındaki saatlerde spor yapmaları gerekiyor. Ramazan ayında oruç tutanlar akşamları, iftar ve sahur arasında spor yapabilir. Vücudunuz gündüz saatlerinde besinsiz ve susuz kalmıştır, iftar saatinden sonra kan şekeri yükseleceğinden ötürü egzersiz yapmakta acele edilmemelidir, yaklaşık 1-2 saat dinlenmelisiniz.

İftardan 2 Saat Sonra Yürüyüş Şart

İftardan 2 Saat Sonra Yürüyüş Şart

45 dakikalık tempolu yürüyüş yapın

Yaşınıza, sağlık durumunuza göre ağır olmayacak sporları yapmalısınız. Mesela koşu yerine hızlı yürüyüş tercih etmelisiniz, bu sırada su da içmelisiniz. Yapılacak 45-60 dakikalık tempolu bir yürüyüş metabolizmanın yavaşlamasını engelleyeceği gibi, formda ve sağlıklı kalmayı da sağlar.

Ağır egzersizler kalbi zorlayabilir

Özellikle ileri yaşlarda ağır egzersizin önemli sağlık sorunlarına yol açabilir. Vücut tüm gün besin ve su ihtiyacı duyduğu için iftardan sonra yapılacak olan şiddeti yüksek egzersizlerle kalp rahatsızlığı başta gelmek üzere birçok sağlık problemine istemeden davetiye çıkarılır. Böylece de formda kalmaya çalışırken sağlığının bozulmasına istemeden sebebiyet verirsiniz. Özellikle yaşı ilerlemiş olan kişilerin metabolizma hızları düştüğünden yapılan egzersizlerde daha dikkatli olmaları önerilir.

Konular :