GENEL SAĞLIK

İmplant Yaptırmadan Önce Bunlara Dikkat!

Aysegul Baran Ayşegül BAŞARAN
Yayın : 01.04.2013 - Güncelleme : 12.05.2024

İstanbul Aydın Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Dentaydın Diş Hastanesi öğretim üyeleri ve uzman hekim kadrosu, implant yaptırmadan önce ve implant yaptırdıktan sonra dikkat edilmesi gereken durumlara dikkat çekti.

İmplant Yaptırmadan Önce Bunlara Dikkat!

1. İmplant Öncesi ve Sonrasında Nelere Dikkat Etmeli? 

Görevini yerine getiremeyen dişlerin ya da eksik dişlerin yerine, bu dişlerin fonksiyonlarını yerine getirmek üzere yapılan ve çene kemiğine yerleştirilen yapay diş kökü implant yaygınlaşan bir tedavi yöntemi oldu.

Orijinal dişe en yakın tedavi yöntemi olmasından dolayı hastalar tarafından tercih edilen implant öncesi ve sonrasında dikkat edilmesi gereken önemli hususlar bulunuyor.

 

  • Kronik Rahatsızlığı Bulunanlar Tedavi Öncesi Tetkik Yaptırmalı 

Herhangi bir kronik rahatsızlığı ya da herhangi bir ilaca alerjisi bulunan (tansiyon, şeker, kalp hastalığı v.s) hastalarda tedavi öncesi tetkiklerin yapılması önem taşıyor. Mevcut kronik hastalığı bulunan kişilerin uzun süreli kullandığı ilaçlar ile ilgili mutlaka diş hekimini uyarması gerekiyor.

 

2. Tedavi Sırasında Verilen İlaçlar Düzenli Kullanılmalı 

İmplant tedavisi öncesi verilen ilaçların düzenli kullanımı da yapılan tedavinin kalıcı olmasını sağlıyor. İmplant öncesi pıhtılaşmayı geciktiren antikoagülan ilaçların (aspirin türü) diş hekiminin belirttiği süre içerisinde kullanılmaması gerekiyor. Yapılan tedavi öncesinde de sonrasından da ağız ve diş sağlığının önemini vurgulayan uzmanlar, dişlerin düzenli temizlenmesi konusuna önem gösterilmesi gerektiğini belirtiyor.

 

3. İmplant İşlemi Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler 

İmplant tedavisinde öncesi kadar sonrasında da sürecin önemli olduğunu belirten uzmanlar, implant sonrasında sızıntı seklinde kanamalar olabileceğini, ilk 24 saat boyunca işlem yapılan bölgede herhangi bir çiğneme yapılmaması gerektiğini dile getiriyor. 

  • Uyuşukluk Geçmeden Bir Şey Yemeyin 

İmplanttan sonra uyuşukluk geçinceye kadar yiyecek ve içecek tüketilmemesi gerektiğini söyleyen uzmanlar, farkında olmadan uyuşuk bölgelerin ısırılarak yara oluşumuna zemin sağlanabileceğini belirtiyor.

 #Rkelam

  • Hekimin Öngördüğü Ağrı Kesiciler Alınabilir 

İmplant uygulaması sonucunda ağrı yaşandığında kan sulandırıcı (asprin gibi) ilaçların tüketilmemesi gerektiğini, diş hekiminin uygun gördüğü ağrı kesicilerin kullanılması gerektiğini belirtiyorlar. 

  • İmplant Sonrası İlk 24 Saat Önemli 

24 saat süreyle sigara içilmemesi ve alkollü içkilerden kaçınılması gerektiğini söyleyen uzmanlar, sigara ve alkolün çekim veya implant yapılan bölgede kanamayı arttırabileceğini vurguluyorlar.

 

4. İmplantan Sonra Nasıl Ağız Bakımı Yapmalısınız? 

İmplant işlemini takiben 24 saat normal ağız bakımı uygulamalarına devam edilebileceğini, ılık tuzlu su, karbonatlı su veya ağız gargaralarından yararlanılabileceğini söyleyen uzmanlar, bu işlemler yara ortamını temizleyerek, iyileşmeyi hızlandıracağını, işlem sonrası ağız kokusunu azaltarak, mikrop birikimini engelleyeceğini belirtiyorlar.

Konular :

#implant yapırmak #implant işlemi #implant sonrası