GENEL SAĞLIK

İyi Bir Uyku Kadar Leziz ve Dinlendirici Ne Olabilir Ki…

Hepimiz Aileyiz Kurumsal Icon hepimizaileyiz.com.tr
Yayın : 29.11.2011

İyi Bir Uyku Kadar Leziz ve Dinlendirici Ne Olabilir Ki

“Güzellik uykusu” sözünün nereden geldiğini merek ediyorsanız, sadece birkaç gece geç yatıp erken uyanmayı deneyin. Uykusuz kalmanız, çoğu zaman kül rengi solgun bir cilde, renksiz dudaklarla ve siniriz tepenizde uyanmanız demektir.

Bunun nedeni, biz uykudayken vücutta süre giden hayati onarım çalışmalarıdır. Uykunun çeşitli evreleri sırasında, cildimizin eksikleri tazelenir, tüm hücrelerimizin onarımı ve yenilenmesi için vücudunuzda büyüme hormonu üretilir.

Uyku aynı zamanda, gün boyunca biriktirdiğimiz bilgiyi işleyebilmemizi sağlar; onsuz beynimiz etkin bir şekilde çalışmaz.

Uyku eksikliği bağışıklık sistemimizi de etkiler, onu enfeksiyonlara daha açık hale getirir. Uykusuzluk kilo almamıza da dene olabilir; çünkü yorgun olduğumuzda irademiz zayıflar ve ezgersize boş verip yağlı, tuzlu, şekerli yiyeceklere meyletme ihtimalimiz artar.

İşte Size Bir Fikir

Bir saat kestirmek yerine çok daha tazeleyici bir yöntemi, on-onbeş dakikalık enerji uykusunu deneyin. Öğleden sonra ikiyle dört arası güzellik uykusuz için idealdir. Bu vücudunuzun uykuya en hazır olduğu saatlerdir. İşteyseniz on dakikalık bir mola verin. Başınızı masanızın üstüne koyun, gözlerinizi kapayın ve soluk alıp verişinizi yavaşlatmaya, zihninizi boşaltmaya odaklanın.

Ne Kadar Uyumalı?

Bazı insanlar çok az uykuyla hayatlarını sürdürebilir, ama çoğumuz, kendimizi dinlenmiş hissetmek iççin altı-sekiz saate ihtiyaç duyarız.

Peki Ya Uyuyamıyorsam?

İşte, iyi bir gece uykusuz çekmeniz için on öneri size.

İyi Bir Uyku Kadar Leziz ve Dinlendirici Ne Olabilir Ki

1. Düzeniniz Olsun:

Dinlendirici bir uykunun en garantili yolu, yatma ve kalka saatlerinizi bir düzene sokmaktır. Hafta sonları öğlene kadar uyuyarak açığınızı kapatabileceğinizi sanıyorsanız yanılıyorsunuz. Bu sadece uyku düzeninizi aksatır ve bir çoğumunuz pazar geceleri uykuya dalmakta neden zorlandığını açıklayabilir. Hafta sonları da dahil her gün aynı saatlerde yatıp kalkın. Yataktan ille de geç çıkacaksanız, kendinizi fazladan bir saatle sınırlayın.

İyi Bir Uyku Kadar Leziz ve Dinlendirici Ne Olabilir Ki

2. Kulak Tıpalarını Deneyin

Partnerinizi ya da komşularınız sizi uyumamaya kararlıysa, onlara kulak tıkayın. Bir uyku döngüsünün ortasında (bir uyku döngüsü bir buçuk saat kadar sürer) dışarıdan gelen bir sesle uykunuzdan uyanırsanız, kendinizi çok sersem ve akşamdan kalmış gibi hissedersiniz; gerçekten akşamdan kalmadıysanız, bu daha çekilmez olabilir.

3. Lavantayı Deneyin

Lavanta uykusuzluğa karşı iyi bilinen geleneksel çarelerden biridir ve beyninizde yatıştırıcı bir etki yaptığı bilimsel olarak da kanıtlanmıştır. İç çamaşırınıza, yastığınıza ya pijamanıza biraz lavanta suyu serpiştirmeyi deneyin.

4. İyi Bir Uyku İçin Doğru Yiyeceği Yiyin

Akşamları ağır besinler yemekten kaçının ve ağır bir öğünden sonra yatağa gitmeki çin iki saat bekleyin. Yatmadan önce kraker ya da bir dilim kızarmış ekmek gibi karbonhidrat açısından zengin besinler atıştırın. Karbonhidratlar vücudun serotonin salgılamışın sağlar ki bu da gevşemenize yardım edebilir.

İyi Bir Uyku Kadar Leziz ve Dinlendirici Ne Olabilir Ki

5. Yatak Odasını Uykuya (Ya da Sekse) Ayırın

Yatakta asla çalışmayın, yemek yemeyin ve televizyon seyretmeyin.

6. Doğru Pozisyonda Uyuyun

Çin bilgeliğine göre, en iyi uyku pozisyonu cenin gibi kıvrılarak sağ yanınızın üstüne yatmaktır. Bacaklarınız hafifçe aralık olmalı ve sağ kolunuz yastığın yanında durmalıdır. Bu pozisyonun, kan dolaşımını rahatlattığı söylenir.

7. Yatağınızı Sade Tutun

Binlerce yastık yerine, temiz çarşaflar ve sizi terletmeyecek, rahat pijamalarla yetinin. Hava sıcaksa bir pencereyi açık bırakın, daha düşük vücut ısısı da uykuyu kolaylaştırır.

8. Gaz Yapan Besinlerden Kaçının

Gaza yatkın bir bünyeniz varsa, akşam yemeğinde karnabahar, lahana ve brokoli gibi turpgillerden kaçının. Bunlar sizi uyutmayacak kadar gaz yapabilir.

9. Gevşeyin

Tam uyumaya çalışırken aklınıza üşüşen bütün kaygıları ve yapılması gerekenler listesini ekleyecek yeni şeyleri not alabilmek için, başucunuzda bir not defteri bulundurun. Bunları yazın ve sonra unutun.

10. Derin Derin Nefes Alın

Burnunuzdan derin ve ağır nefeslen alın ve ağzınızdan bırakın. Bunu yaparken, diyaframınızın inip kalkışına yoğunlaşın. Dört saniye nefes almaya, dört saniye nefes vermeye çalışın. Tüm bedeninizi gevşeyince kadar, kollarınızı, bacaklarınızı, her kasınızı rahat bırakın. Zihinsel olarak bedeninizi tarayarak, kasılmış yerleri bulun. Bu bölgeleri abartılı bir şekilde rahatsız olacak kadar sıkın, sonra gevşetin.

Hiçbir şey, iyi bir gece uykusu kadar leziz ve dinlendirici olamaz. Bu gece siz de kendinize iyi bir uyku çekin.

Konular :