GENEL SAĞLIK

Mavi Işık Biyolojik Saatimizi Bozuyor

Hepimiz Aileyiz Kurumsal Icon hepimizaileyiz.com.tr
Yayın : 17.02.2017

Mavi Işık Biyolojik Saatimizi Bozuyor

Uzmanlar; bilgisayar, telefon ve televizyona bakarken mavi ışığı filtreleyen gözlüklerin kullanılması gerektiğinin nedenlerini anlattı.

Özellikle gece uykusundan önce mavi ışığa maruz kalındığında, yani uyumadan hemen önce cep telefonu, tablet, bilgisayar kullanıldığında veya televizyon seyredildiğinde; çocukların uyku düzeninin bozulduğunu dile getiren Göz Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Banu Coşar, mavi ışığa karşı ciddi tedbirler alınması gerektiğini söyledi.

Mavi Işık Biyolojik Saatimizi Bozuyor

Kullanımı her geçen gün artan elektronik cihazların ekranlarından yayılan mavi ışık, çeşitli sağlık sorunlarına zemin hazırlıyor. Göz sağlığını tehdit eden mavi ışığa gece vakti maruz kalmak biyolojik saatimizi bozarak kanser, kalp, şeker hastalığı ve obeziteye davetiye çıkarıyor.

Gelişen teknolojiyle birlikte elektronik cihazların kullanımı da her geçen gün artıyor. Bilgisayar, cep telefonu ve tablet bilgisayar gibi cihazların kullanımının artması sağlık sorunlarını da beraberinde getiriyor. Araştırmalara göre mavi ışık yayan bu cihazları günde iki saatten fazla kullanmak göz yorgunluğu, göz kuruluğu ve odaklanma sorunlarına sebep oluyor.

Mavi Işık Biyolojik Saatimizi Bozuyor

Mavi Işık Biyolojik Saatimizi Bozuyor

Cep telefonlarından, bilgisayardan ve televizyondan yayılan mavi ışık çocukların göz sağlığını ve okul başarılarını da olumsuz yönde etkiliyor.

Mavi ışık biyolojik saatimizi bozarak kanser, kalp, şeker ve obeziteye davetiye çıkarıyor.

Parmak jenerasyonun gözleri ve okul başarıları risk altında

Ampuller ve floresan lambalar yerini LED ışıklandırmalara bıraktı. Beyaz ışıklı LED, içinde mavi-ışık ve fosfor barındırmaktadır. LED’in boyutlarının küçük olması akıllı telefonlar, tabletler ve TV ekranlarında tercih edilmesini sağladı. Bunun sonucunda da on yıl öncesine göre çok daha fazla mavi ışığa maruz kalıyoruz.

Mavi ışık uyku düzenimizi bozuyor

Mavi Işık Biyolojik Saatimizi Bozuyor

Gece uykusundan hemen önce cep telefonu, tablet, bilgisayar kullanıldığında veya TV seyredildiğinde, uyku düzenimiz bozuluyor.

Bunun yanı sıra mavi ışık gündüz saatlerinde dikkatimizi, tepki hızımızı ve ruh halimizi olumlu etkilemekle birlikte, gece maruz kalındığında biyolojik saatimizi bozuyor. Bunun da kanser, kalp, şeker hastalığı ve obeziteye yol açabileceği öne sürülüyor.

Mavi ışık uykuyu bozuyor, çocukların okul başarısını olumsuz etkiliyor

Çocukların yeterince uykusunu alamaması ise büyümelerini, dikkatlerini ve okul başarılarını olumsuz etkiler. Aynı zamanda çocuklarda dijital ekranlara çok bakmaktan kaynaklanan göz yorgunluğu, odaklama güçlüğü, göz kuruluğu, baş ağrısı; öğrenme ve üretkenliği bozuyor. Çocukların gözünün şeffaf tabakası (kornea) ve merceği, ışığa karşı erişkinlerden daha geçirgendir. Bu yüzden iki yaşın altındaki çocuklara dijital ekran kullandırılmamalıdır.

Mavi ışığı filtreleyen gözlükler

Mavi Işık Biyolojik Saatimizi Bozuyor

Mavi ışığı filtreleyen gözlükler kullanın gece uykusundan 2-3 saat önce mavi ışık yayan elektronik cihazlara bakmayı bırakmak gerekiyor. Kullandığımız bu camlar, mavi ışıktan korunmanın yanı sıra parlamayı azaltarak daha rahat bir görüş ve renkleri daha doğal görmemizi sağlar.

Mavi ışıktan korunmak için hangi önlemleri almamamız gerekir?

• Bilgisayar, telefon ve tabletleri sürekli kullananlar dikkat, ekran sizden 35-40 cm uzak olsun.

• Saatte en az 3 kez başınızı ekrandan kaldırıp, uzağa doğru bakın.

• Gözünüzde kızarma-batma gibi kuruluk belirtileri oluşuyorsa suni gözyaşı damlası kullanın.

• Gece uyumadan 2-3 saat önce ekran kullanımını bırakın.

• Mavi ışığı bloke eden gözlük takın.

• Yılda bir defa göz muayenesi yaptırın.

Konular :