GENEL SAĞLIK

Piercing Ciddi Sağlık Sorunlarına Neden Olabiliyor!

Hepimiz Aileyiz Kurumsal Icon hepimizaileyiz.com.tr
Yayın : 20.03.2013

Piercing Ciddi Sağlık Sorunlarına Neden Olabiliyor

Özellikle gençler arasında moda olan piercing, bazıları için vazgeçilmez bir aksesuar. Ancak diş hekimleri dile veya dudağa yapılacak piercingler için bir kez daha düşünülmesi gerektiğini söylüyor.

Diş Hekimi Yeşim Tünal Güzey, piercingin özellikle de ağız ve diş sağlığını da tehdit ettiğini söyledi.

Ön Dişlerin Kaybına Neden Oluyor!

Vücudun çeşitli yerlerine yaptırılan piercingler ciddi sağlık sorunlarına yol açabiliyor. Araştırmalara göre oral piercingli gençlerin %20’sinde travmaya bağlı diş kırıkları ve dil hastalıkları görülüyor. Diş kırıklarına bağlı olarak ileri yaşlarda dişeti problemleri oluştuğunu ve ön dişlerin kaybedilebiliyor.

Şişlik Nefes Almayı Zorlaştırıyor

Düşük oranlarda bile olsa enflamasyonlu bölgenin şişmesi ile nefes almak zorlaşacaktır. Uzun sürede ise diş kırıkları ve periodontal komplikasyonlar oluşacaktır. Dilde tekrarlanan travma vardır.

Piercingle Oynamayın!

Genellikle bu gençleri, dil veya dudaklarındaki piercingle oynarken görebilirsiniz. Bu hareket uzun sürede travmaya neden olmakta ve bazı vakalarda ön diş kayıplarına kadar gitmektedir.

Piercing Ciddi Sağlık Sorunlarına Neden Olabiliyor

"Gençler Piercingin Neden Olabileceği Riskleri Bilmiyor"

Gençlere yapılacak en iyi tavsiye; ağızlarına piercing yaptırmamaları. Ancak buna rağmen vazgeçmiyorlarsa en azından enfeksiyonu önlemek amacıyla steril bir ortamda disposible aletlerle (tek kullanımlık) piercing yaptırmalarını öneririm.

Piercinginiz Varsa Nelere Dikkat Etmelisiniz?

İşlemden sonra bölge güzelce temizlenmeli, 2 hafta boyunca klorheksidinli gargara kullanılmalı. Piercingle kesinlikle oynanmamalı, düzenli olarak piercing yüzeyi temizlenmeli ve diş hekimi ziyaretleri aksatılmamalı. Mümkün olan her yerde gençlerin piercing yaptırmalarına engel olunmalıdır.

Konular :