GENEL SAĞLIK

“Terleyen Yüze Soğuk Su Dökmek Yüz Felci Sebebi”

Hepimiz Aileyiz Kurumsal Icon hepimizaileyiz.com.tr
Yayın : 09.06.2013

Terleyen Yüze Soğuk Su Dökmek Yüz Felci Sebebi

Yaz aylarında serinlemek için başa soğuk su döküldüğünü, bunun yanlış olduğunu vurgulayan Kulak Burun Boğaz ve Baş Boyun Cerrahisi Opr. Dr. Hasan Arkan, yaz sıcaklarında serinlemek için terlemiş bir yüze soğuk veya buzlu su dökülmesinin yüz felcine sebep olabileceğini söyledi.

Ani Isı Değişiklikleri Yüz Felcini Tetikliyor

Nasıl ki soğuk kış günlerinde kaplıca, hamam ve saunadan terli çıkmak yüz felcini tetiklerse, yaz aylarında da terlemiş bir yüze buz gibi su veya buzlu su dökmek aynı etkiyi yapar. Ani ısı değişikliklerine maruz kalmak riski artırır. Özellikle yaz aylarında başa soğuk su dökme sonucu çok sayıda yüz felci vakaları görüyoruz. Kesinlikle baş ve yüz terliyken kafanıza soğuk su dökmeyin.

Yaz aylarında terlemek kaçınılmazdır. Bu nedenle terlemek vücudun ısı dengesini sağlamak için hayati önem taşır. Başa su dökmenin de çok kısa bir serinlik sağlayabileceğini, bunun için büyük bir sağlık riskine girmenin doğru olmadığının altını çiziyor.

Başı Sürekli Islatmak Sinüzit Hastalığına Yol Açabilir

Ayrıca bu uygulama sinüzit hastaları için çok daha fazla tehlikeli. Çünkü sinüzite azdırabilir. Sinüzit hastaları asla başı ıslak gezmemeli ve hemen saçını kurulamalı.

Klimanızı 24 Dereceden Aza İndirmeyin

Klimalı ortamlarda çalışanlar, dışarıdan gelip terli halde klimalı ortama girilmesi de yüz felci riskini artırır. Eğer dışarıdan gelip terlemişsek hemen klimalı ortama girmek yerine, biraz beklemeliyiz. Ya da en azından yüzümüzün terini silmeli ve kurulamalıyız. Yaz aylarında klimayı 17-19 derecelerde çalıştıran var. Bu doğru değil. Klimanın en uygun derecesi yaz aylarında 24. Bu ısı düzeyi güzel, hasta etmeyen bahar gibi bir serinlik sağlar. İç ve dış ısı ortamında uçurum oluşturmaz. Bu da üst solunum hastalıkları ve yüz felci gibi birçok hastalıktan korur.

Yazın Sıcaktan Korunmak İçin Keten ve Pamuklu Giyin

Yaz aylarında fazla terlememek için keten veya pamuklu giysiler giyin ve mutlaka şapka takın. Ancak piyasada çok ucuza satılan polyester şapkalar var. Bu şapkalar başı serin tutmaz ve aksine daha çok terlemesine sebep oluyor. En güzel şapka keten şapkalar. İlk tercih keten olmalı. Çünkü keten çok iyi hava alır ve başı terletmez. Pamuklu şapkalarda tercih edilebilir.

CİHAN HA

Konular :