GENEL SAĞLIK

Uzmanlar Öneriyor: Depresyondan Korunmak İçin Su İçin

Hepimiz Aileyiz Kurumsal Icon hepimizaileyiz.com.tr
Yayın : 16.12.2016

Az Su İçmek Depresyon Sebebi

Yataktan çıkmak istemiyor, gün içinde kolunuzu kıpırdatacak kadar enerjiniz olmadığını mı düşünüyorsunuz? Kesinlikle yalnız değilsiniz! Havaların soğuması, işe / okula gitmek için karanlıkta evden çıkmak, gün ışığından yeterince yararlanamamak birçok kişiyi mutsuz ediyor. Ancak kış depresyonu yaşamanızın sebebi, yeteri kadar su içmemeniz de olabilir.

Sağlıklı Yaşam Uzmanı Diyetisyen Canan Aksoy, kadınların ortalama iki, erkeklerin ise iki buçuk litre su içerek, kış aylarını hem fiziksel hem de ruhsal olarak daha sağlıklı geçirebileceklerini belirtiyor.

Yeteri Kadar Su İçmemek Yaşam Kalitesini Düşürüyor

Su tüketimi sadece bedenimizi değil, ruhumuzu da etkiliyor.Havaların soğuması ve ofislerde geçirilen uzun saatler su tüketimini azaltıyor. Bu durum da, konsantrasyon bozukluğu, migren ve depresyon gibi sonuçlara yol açıyor.

Günlü Su İhtiyacı: Kadınlarda iki, erkeklerde iki buçuk litre

Vücudumuzun her zaman suya ihtiyacı olsa da, havaların soğuması su tüketimini azaltabiliyor. Bu mevsimde giydiğimiz kalın giysiler de su kaybının artmasına yol açıyor. Su içmek için susuzluk hissinin beklemeyin. Vücudun gece boyunca susuz kalmaması için özellikle yatmadan önce büyük bir bardak su için.

Depresyondan Korunmanın Yolu Su İçmek

Egzersiz Yap, Mutlu Ol!

Depresyonu önlemenin bir yolu da, mutluluk hormonu serotonin salgılanmasını artıran egzersizden geçiyor.Egzersiz başlangıcında ve sonrasında 15-20 dakika aralıklarla, 1-2 bardak su tüketilmesi gerekiyor.

Bitki çayları ve antioksidanlardan yararlanın

Kış aylarında birçok kişi su yerine sıcak içeceklere yönelerek çay ve kahve tüketimine ağırlık veriyor. Bu içecekler suyun yerini tutmadığı gibi, içerdikleri tein ve kafein nedeniyle vücuttaki suyun atılmasına da sebep oluyor. Çay ve kahve tüketildiği zaman mutlaka su da içilmesi gerekir.

Kış Döneminde Hangi Bitki Çayları Tüketilmeli?

Kafein ve tein içermeyen ve birçok faydası olan bitki çayları kış döneminde yardımcınız olabilir. Bağışıklık sisteminin güçlenmesi için adaçayı, ıhlamur, kuşburnu, yeşil çay ekinezya ve böğürtlen gibi çayları tüketebilirsiniz. Ayrıca yatıştırıcı etkilerinden dolayı rezene, papatya, sarı kantaron çayları kışın tercih edilebilir.

Regl Dönemindeki Stresi Azaltmak İçin: Adaçayı

Regl öncesi gerilimi azaltan adaçayı, bu dönemlerde hayatı daha rahat karşılamamıza yardımcı olacaktır.

Hareketin azaldığı ve hastalıklara yakalanma riskinin arttığı kış döneminde sağlıklı kalmanın yolu, yeterli sıvı tüketimi, fiziksel aktivite ve dengeli beslenmeden geçiyor.

Beslenme programınıza A,C, E vitaminleri ve selenyum içeren besinler ekleyin. Karalahana, brokoli, pancar, kırmızı biber, soğan, portakal, kiraz, çilek, ahududu, kuru erik gibi besinlere sofralarda daha çok yer açılması gerekiyor.

Yeterli Su Tüketilmemesi Hangi Olumsuz Durumlara Sebep Oluyor?

•Ciltte kuruluk ve kepeklenme

•Kabızlık- Halsizlik

•Baş ağrısı

•Konsantrasyon bozukluğu

•Migren

•Depresyon

•Yaşam kalitesinin düşmesi

Konular :