GENEL SAĞLIK

Yemeklerden Sonra, 20 Dakika!

Hepimiz Aileyiz Kurumsal Icon hepimizaileyiz.com.tr
Yayın : 05.02.2013

Yemeklerden Sonra 20 Dakika

Yemeklerden sonra 20 dakika sakız çiğnemenin çürüğü önlediğini belirten uzmanlara göre, diş yapısını güçlendirmenin bir diğer yolu da süt ürünlerini dengeli şekilde tüketmek. Ortodontist Dr. Aylin Sezen Yalçın, doğru beslenen kişilerin ağız, diş ve kemik sağlıklarının iyi olduğuna dikkat çekiyor ve bakın hangi önerilerde bulunuyor.

Tüm besin gruplarından dengeli beslenme kemiklerin ve dişlerin dirençli olmasını sağlarken, hastalık durumunda da iyileşme sürecini hızlandırır.

Diş sağlığı için günlük beslenme düzeninin nasıl olması gerektiğini anlatan Yalçın,

Sağlıklı dişler için her besin grubunun tüketilmesini önemlidir. Karbonhidrat, sebze, meyve, et, süt, yoğurt ve peyniri dengeli tüketmek önemlidir.

Ara Öğünlerde Dişleriniz Asit Ortama Maruz Kalır

Özellikle ara öğünlerde şekerli bir gıda yediğinizde 20 dakika boyunca dişleriniz asit ortama maruz kalacaktır. Ara öğünler sıklaştıkça gün içinde dişler sürekli asitle mücadele halinde olacağından çürük oluşumunda artış olur.

Yemeklerden Sonra 20 Dakika

Süt Ürünleri Dişler İçin Çok Yararlı

Ana öğünlerde çiğnenme fonksiyonu sırasında salgılanan tükürük miktarında artış olduğunu belirten Yalçın, tükürük artışı ile birlikte dişlerin üzerinde besin birikiminin ve asit ortamın yaratacağı etkileri azalıyor.

Süt ürünleri, içindeki kazein proteininden dolayı çürük engelleyici özelliğe sahiptir. Ancak içerisindeki şeker ve yağ miktarı da önemlidir. Özellikle beyaz peynir ve yoğurt diş dostu besinlerdir, rahatlıkla tüketebilirsiniz.

Yemek Aralarındaki Acıkmalar İçin İşte Bir Öneri

Çiğ sebze, meyve, peynir, sade yoğurt yemeyi tercih edebilirsiniz. Günde 3 kez dişlerinizi florürlü bir diş macunu ile fırçalamak ve diş ipi kullanmak mutlaka yapılması gerekenler listesinde birinci sıradadır.

Şekersiz Sakız Çiğneyin

Araştırmalar yemeklerden sonra 20 dakika boyunca şekersiz sakız çiğnenmesinin çürük oluşumunu azalttığını göstermiştir. Sakız çiğneme fonksiyonu sırasında tükürük miktarında artış görülür ve besinler dişlerin üzerinden uzaklaşmış olur.

Konular :