GENEL SAĞLIK

Yolculuk Esnasında Bir Şey Okurken Neden Midemiz Bulanıyor?

Hepimiz Aileyiz Kurumsal Icon hepimizaileyiz.com.tr
Yayın : 23.11.2017

Yolculuk Esnasında Bir Şey Okurken Neden Midemiz Bulanıyor

Yolculuk esnasındabir şey okurken neden midemiz bulanır?Uzmanlar, sıkça karşılaşılan bu durumun sebeplerini anlattı.

Hareketli araçlarda kitap, dergi vb. okunurken hemen hemen herkes mide bulanması sorunuyla karşılaşabiliyor. Halk arasında taşıt tutması olarak da bilinen bu hastalığa hareket hastalığı deniyor. Taşıtların yanı sıra, 3D filmler sırasında, dalgalı denizlerde veya uçaklarda da gözlemlenen ve iç kulağı etkileyen bu rahatsızlık göz bozukluklarının habercisi olabiliyor.

Hareket hastalığının oluşumunda göz bozukluklarının etkili olabiliyor. Bu rahatsızlıktan şikâyet eden hastaların büyük bir çoğunluğu, durumu doğal olarak kabul ediyor ve göz doktorlarına bu durumdan bahsetmiyorlar. Ancak aslında durum bir göz bozukluğunun belirtisi olabilir.

Hareket Hastalığı Görme Problemlerinin de Belirtisi

Araçta giderken bir şeyler okumak, hareketli bir spor müsabakası izlemek veya 3 boyutlu gözlüklerle film izlemek; halk arasında taşıt tutması olarak bilinen hareket hastalığına sebep olabilir. Hastalığın oluşmasında, hareketi algılayan duyular arasında uyumsuzluk büyük rol oynar.

Baş ağrısı ve mide bulantısı gibi belirtilere sahip olan bu rahatsızlık, aslında gözlerdeki ciddi bir bozukluğa işaret ediyor olabilir. Son dönemde dijital cihazların yaygınlaşması ile farklı boyutlara ulaşan bu hastalığın oluşumunda, sürekli video oyunlar oynamak ve akıllı telefon ekranlarına uzun süre bakmanın da etkisi var.

Bilgisayar Kullanırken de Mide Bulantısı Yaşanabiliyor

Bir insanın görsel, duyusal ve dengeyi sağlayan duyuları bir harmoni ile çalışmalıdır. Ancak bu şekilde içinde bulundukları ortamda tam olarak konumlarını bilebilir ve koordinasyonlarını sağlayabilirler. Görme duyusu ise, bilgi alışının bir numaralı kaynağıdır. Görme problemleri olan bir kişi için hareket hastalığı hissediyor olmak olası bir durumdur.

Yolculuk Esnasında Bir Şey Okurken Neden Midemiz Bulanıyor

Yolculuk Esnasında Bir Şey Okurken Neden Midemiz Bulanıyor?

Bilgisayar kullanımı sırasında kendini gösterebilir

Fonksiyonel görüş, iki gözün beyine gönderdiği sinyallerle alan algısının oluşmasını sağlar. Özellikle göz tembelliği veya şaşılık vakalarında, beyine gönderilen sinyaller görme problemleri sebebiyle doğru olmadığından etkin bir harmoni sağlanamaz. Baş ağrısı, yorgunluk ve hareket hastalığına sebep olabilen bu durumların önüne geçilebilmesi için öncelikle kişinin bilgisayar başında geçirdiği zamanı azaltması gereklidir.

Yolculuk Esnasında Bir Şey Okurken Neden Midemiz Bulanıyor

Yolculuk Esnasında Bir Şey Okurken Neden Midemiz Bulanıyor?

Sebebi Görme Problemi ise Hızlıca Tedavi Edilebilir

Aynı zamanda bu bulguların gözlemlendiği hastaların, en hızlı şekilde bir göz muayenesine gitmeleri ve gözlerinde bu sorunların oluşmasına sebep olan rahatsızlıkların teşhis ve tedavilerini sağlamaları büyün önem taşıyor. Eğer hastalık görme problemlerinden dolayı kaynaklanıyorsa, hızlıca tedavi edilerek gelecekte yeniden oluşmasının önüne geçilebiliyor.

Konular :