GENEL SAĞLIK

Yükselen Trend Diş İmplantları Nedir?

Hepimiz Aileyiz Kurumsal Icon hepimizaileyiz.com.tr
Yayın : 09.10.2012

Yükselen Trend Diş İmplantları Nedir

İmplant günümüz dişhekimliğinde eksik dişlerin tedavisinde sık kullanılan, diğer protez ve köprü uygulamalarına karşı iyi bir alternatiftir. Diş Hekimi Kemal Kavut,diş hekimliğinin yükselen trendi diş implantları hakkında merak edilen soruları yanıtladı.


Özetle İmplant Bir VidaSistemidir

İmplant eksik diş yerine basit bir cerrahi müdahale ile kemik içine yerleştirilen, dokuya yüksek oranda uyum sağlayan titanyumdan üretilen bir vida sistemidir.İmplant uygulamasının en büyük avantajı, uygulama esnasında herhangi bir sağlam dokuya zarar vermemesidir. İmplant sadece tek veya birkaç diş eksikliğinde değil, dişsiz alt ve üst çenelerde de uygulanabilir. İmplantlar üzerine uygulanacak protezler, daha stabil daha konforlu ve daha estetiktir.

Başarılı Sonuçlar Veriyor

Günümüzde, risklerin en aza indirildiği bu yöntemle, vidalar üzerine yerleştirilebilen sabit protezler sayesinde estetik ve fonksiyonel açıdan başarılı sonuçlar elde edilmektedir.

Yükselen Trend Diş İmplantları Nedir

Alt veya üst çenede dişlerinin tamamını veya bir kısmını kaybetmiş olan hastalara klasik yöntem olan tam protez veya yarım damak protez yapılır. Fakat hasta bu protezlerin hareketine bağlı olarak sürekli ağrı duyar, etkili çiğneyememekten ve estetik açıdan şikâyet eder. Bu tip hastalar da implant tedavisi uygulayarak tüm şikâyetlerini ortadan kaldırmak mümkündür. Bu tedavi ile dişsiz bölgelere yerleştirilen implantlar sayesinde hareketli protez kullanımına son verilir.

İmplant Her Hastaya Uygulanabilir mi?

İmplant tedavisi için başvuran hastaya öncelikle analizler yapılır. Dişhekimi eksik diş bölgesindeki kemik kalınlığını ve yoğunluğunu değerlendirmek için röntgen ve hatta ağızdan ölçü alır. Eğer uygun kriterler varsa hastaya implant uygulanır. İmplant uygulamasından sonra implantın iyileşmesi ve çene kemiğine adaptasyonu için 3–6 ay kadar beklemek gerekir. Daha sonra bu implantın üstüne seramik kron yapılarak implantasyon işlemi tamamlanır.

İmplantların Ömrü Ne Kadardır?

Yapılan implantın uzun süre hizmet verebilmesi için doktorunuzun önereceği hijyen kurallarına uyulması gerekir. Araştırma sonuçlarına göre implant uygulamalarında başarı oranı % 98 dir. Eğer hekiminizin tavsiyelerine uyar, etkin bir diş fırçalama alışkanlığı edinir ve ağız hijyenini sağlarsanız, implantınızın başarısı daha yüksek olacak ağızda uzun yıllar hizmet edecektir.

İmplantın Avantajları Nelerdir?

-Daha estetik ve daha güzel bir görünüm sağlar.

-İmplant üstü yapılan damak ( total) ya da damak- parsiyel protezlerin tutuculuğu daha fazladır.

-Çekilmiş dişlerin kemik bölgesinde zamanla madde kaybı olur, fakat implantlar bu kemik kaybını engeller ve böylece yüz profiline olumsuz değişiklikler olmaz.

-İmplantlarla çiğneme fonksiyonu düzeldiği için daha dengeli ve iyi beslenme sağlanır. Böylece çiğneme problemine bağlı oluşmuş sindirim sistemi (mide, ülser vb. gibi) hastalıkları giderilmiş olur.

-Özgüvenin geri kazanılması ile daha mutlu bir sosyal hayat oluşur.

Yapılan diş gerek sizin tarafınızdan gerekse başkaları tarafından, çok doğal ve estetik göründüğü için çok zor fark edilecektir. İmplant destekli yeni dişiniz doğal dişiniz gibi görünecektir. Protezinizin sabit olarak yerleşmesi size tekrar konforlu yemek yiyip, özgürce konuşabilmenize olanak sağlayacaktır.

Konular :