HASTALIKLAR

Sağlığımızı Tehdit Eden Hastalık

Hepimiz Aileyiz Kurumsal Icon hepimizaileyiz.com.tr
Yayın : 06.02.2013

Sağlığımızı Tehdit Eden Hastalık

Ağız ve diş sağlığında en önemli iki hastalık diş çürükleri ve diş eti iltihaplanmalarıdır. Diş ve diş eti hastalıkları ülkemizde ve dünyada en önemli sağlık sorunları arasında yer alıyor. Ancak hayatı doğrudan etkilediği bilinmediği için gereken önem verilmiyor. Peki ama sağlığımızı tehdit eden dişeti hastalıkları hakkında ne biliyoruz? Diş Hekimi Kemal Kavut dişeti iltihabının nedenlerini, belirtilerini ve tedavi yöntemlerini anlattı.

Diş Eti iltihabı Neden Olur?

Fırçalanmayan dişlerimizin üzerinde yiyecek artıkları ve bakteriler birikir. Bakteriler bu yiyecek artıklarıyla beslenerek ağız ortamında asit üretirler, bu asit dişlerimizi eritmeye yani çürütmeye başlar ve diş etlerimizde diş eti iltihabına sebebiyet verir.

Diş Kayıplarının En Önemli Nedeni

Periodontal hastalıklar dişeti ve dişleri destekleyen diğer dokuları etkileyen iltihabi hastalıklardır. Erişkinlerde diş kayıplarının %70’inden periodontal hastalıklar sorumludur. Bu hastalıklar erken dönemde teşhis edildiklerinde kolay ve başarılı bir şekilde tedavi edilebilirler.

Sağlığımızı Tehdit Eden Hastalık

Dişeti hastalıklarının önlenmesi veya tedavisi; doğal dişlerin korunması, daha rahat çiğnemenin ve daha iyi bir sindirimin sağlanması gibi diğer faydaları da beraberinde getirir.

Erken Dönemde Fazla Rahatsızlık Vermeyebilir

Periodontal hastalıklar dişeti iltihabı (gingivitis) ile başlar. Yani gingivitis periodontal hastalığın erken dönemidir. Bu dönemde dişetleri kanamalı, kırmızı ve hacim olarak büyümüştür. Erken dönemde çok fazla rahatsızlık vermeyebilir. Tedavi edilmezse hastalık periodontitise ilerleyerek dişeti ve dişleri destekleyen alveol kemiğinde geriye dönüşsüz hasar oluşturabilir.

Sağlığımızı Tehdit Eden Hastalık

Sağlığımızı Tehdit Eden Hastalık

Periodontitis periodontal hastalıkların daha ilerlemiş bir safhasıdır. Dişleri destekleyen diğer dokularla birlikte alveol kemiğinde de hasar oluşur. Diş-diş eti arasında “periodontal cep” oluşur. Periodontal cep varlığı enfeksiyonun yerleşimini ve hastalığın ilerlemesini kolaylaştırır. Hastalık ilerledikçe dişler sallanmaya başlar, hatta çekime gidebilir.

Dişeti Hastalığının Belirtileri Nelerdir?

-Diş fırçalama sırasında kanayan dişetleri,
-Kırmızı, şiş ve hassas dişetleri,
-Dişlerden kolaylıkla ayrılabilen, uzaklaşan dişetleri,
-Dişler ve dişetleri arasında iltihabi akıntı,
-Sallanan ve giderek birbirinden uzaklaşan dişler(dişler arasında aralıkların oluşması veya mevcut aralıkların artması),
-Isırma sırasında alt ve üst dişler arasındaki ilişkilerin değişmesi,
-Sürekli kötü ağız kokusu.

Sağlığımızı Tehdit Eden Hastalık

Bununla beraber, periodontal hastalıklar hiç bir bulgu vermeden de ileri safhalara ulaşabilir. Bu nedenle düzenli aralıklarla diş hekimine gitmek son derece önemlidir.

Dişeti Hastalığına Sebep Olan Etkenler Nelerdir?

Dişeti hastalığının temel nedeni bakteri plağı denen dişe sıkıca tutunan, yapışkan saydam bir tabakadır. Plağın bir miligramında 200 ile 500 milyon arasında bakteri bulunur. Bunun yanı sıra aşağıdaki faktörler de dişeti sağlığınızı etkilemektedir.

Dişeti Hastalıklarına Neden Olan Genetik Faktörler:

•Sigara
•İlaç kullanımı
•Hormonal değişiklikler
•Stres
•Diş sıkmak ve gıcırdatmak
•Kötü beslenme
•Diyabet-Şeker hastalığı
•Kötü yapılmış kuron köprü ve dolgular
Periodental hastalıklar sinsi, ağrısız, belirişiz olarak ilerledikleri için erken teşhis ve tedavi çok önemlidir. Dişeti hastalıklarının erken safhalardaki tedavisi genellikle diş taşı temizliği ve kök yüzeyi düzleştirmesidir. Bu aşamalarda dişlerin etrafındaki ceplerden bakteri birikintileri ve diş taşları uzaklaştırılır ve kök yüzeyleri düzleştirilir. Bu işlemlerle iltihaba neden olan bakteriler ve toksin maddeler ağızdan uzaklaştırılır.

Hangi Durumlarda Cerrahi Müdahale Gerekir?

Daha ilerlemiş vakalarda cerrahi müdahale gerekebilir. Cerrahi müdahalenin amacı; derin ceplerdeki diş taşlarını ve hastalıklı dokuları ortamda uzaklaştırarak iyileşmenin olabilmesi için kök yüzeylerini düzleştirmek ve dişetlerine kolay temizlenebilmesi için şekil verilmektedir.

Dişeti Hastalıkları Ağız İçinde Sinsince İlerler; Düzenli Kontrol Şart!

Periodontal tedavi ile elde edilen olumlu sonuçları korumanın tek yolu dişlerin fırçalanması, diş ipi ve bakteri birikintilerini ortamdan uzaklaştıran kimyasal ajanların düzenli olarak kullanılmasıdır ve en önemlisi diş hekiminin önerdiği aralıklarla kontrolünüzü yaptırmaktır. Dişeti hastalıkların ağız içinde gizlice ilerlediği unutulmamalıdır.

Konular :