PSİKOLOJİ VE KİŞİSEL GELİŞİM

Başarı İçin GİYİNİN

Hepimiz Aileyiz Kurumsal Icon hepimizaileyiz.com.tr
Yayın : 21.07.2010

Başarı İçin Giyinin

İyi dikilmiş elbiseler: Bir giysiyi satın almadan önce, dikişlerinin düzgünlüğünü, çekip çekmeyeceğini, kıvrımlarını iyi kontrol edin. Kumaşın kıvrımları iyi görünüm açısından çok önemlidir. Bazı kumaşlar bu bakımdan çok elverişsizdir ve siz sonunda, tersi olacağı yerde, tıpkı giysiniz gibi görünmeye başlarsınız.

Üzerinize uygun giysiler seçin: Eğer üstünüze uymuyorsa en pahalı giysi bile ucuz görünecektir. Moda sektörünün dışındaki insanların çok azı giysilerin uygunluğu konusunda iyi bir göze sahiptir. İmalatçıların bizlere “herkese uygun beden” giysileri rahatlıkla satabilmesinin nedeni budur. Aslında genellikle hiç kimseye uymazlar. Ama içine sığabiliyorsak satın alırız. Eğer bu hatayı yapmışsanız ya da içine rahat sığayım diye büyük bir beden satın almışsanız, giysinizi bir terziye götürüp üstünüze uygun hale getirtin. Bedeniniz kaç olursa olsun üstünüze uyan bir kıyafet sizi iyi gösterecektir. Hiçbir giysiniz dar ya da bol gelmemelidir.

Kaliteli aksesuarlar: Bunlar kimi zaman giysilerden daha da iyi bir yatırımdır. Çantanız, kemeriniz, ayakkabınız, kaleminiz her zaman hoş olmalıdır. Bunlara bir servet harcamanız gerekmez, sadece gücünüzün yettiği en iyi kaliteyi temin etmeye çalışın. Temiz ve boyalı ayakkabılar çok önemlidir. Bir görüşme, toplantı, konferans veya büroya giderken yolunuzun üstünde ayakkabılarınızın çamurlanması ya da kirlenmesine neden olacak bir şey varsa, yanınızda değiştirmek üzere bir çift ayakkabı almayı ihmal etmeyin.

Sıradışı olayım derken gülünç olmayın: Komik bir kravat veya bir çorap iş yaşamında pek de makbul değildir. Özel yaşamınızda ne isterseniz giyebilirsiniz. Süpermen ilginç olabilir ama kravatınızda onun resmini taşımak sizi eğlendirici kılacak değildir. Daha incelikli yollardan ilginç olmaya çalışın. Örneğin; modaya uygun hoş bir gözlük çerçevesi kullanabilirsiniz. Saçınızı biraz değişik yaptırabilirsiniz.

Kendinizin çok fazla farkındaymış gibi görünmeyin: Fazla akıllı görünmekten kaçının. Üzerinizdeki giysiler arasında bir uyum olmalı ama her şey de birbirine tam uygun olmamalıdır. Herhangi bir giyside birden fazla desen ya da ikiden fazla renk olmaması iyi bir kuraldır. Kuşkuya düşerseniz basiti tercih edin. Daha karışık ve kapsamlı düzenlemeleri işin üstatlarına bırakın.

Ve son olarak giysilerinize iyi bakın: Giysilerinizi satın aldıktan sonra onlara iyi bakmaya özen gösterin. Özellikle iş elbiseleri kötü kullanılır. Ceketler sabah sandalyenin arkasına atılır ve gün boyunca üzerine yaslanılır. Kuru temizleme nadiren akla gelir. Ceplere bir sürü öte beri doldurulur, sonunda elbise iyice sarkar, tanınmaz hale gelir. Gardıroplarda tel askılar kullanılır. Bu kadar sürekli darbe karşısında en iyi elbise bile uzun süre dayanamaz.

Konular :