ÇAY SAATİ İKRAMLARI

Milföylü Çilek

Hepimiz Aileyiz Kurumsal Icon hepimizaileyiz.com.tr
Yayın : 22.05.2012

Milföylü Çilek

Yapılışı:

6 adet milföy hamuru
750 gr çilek (istenilen büyüklükte kesilmiş)
2 çorba kaşığı esmer toz şeker
1 adet portakalın suyu
1 adet limonun suyu
250 lor peynir (taze, yağlı, tuzsuz)
25 gr badem (kabukları soyulmuş, hafif kavrulmuş, her biri ikiye ayrılmış)
1 çorba kaşığı pudra şekeri

Yapılışı:

•Milföy hamurlarını, yağlı kağıt yayılmış fırın tepsisine aralıklı olarak dizin ve 2-3 dakika oda sıcaklığında bekletin. Çatılın ucu ile birkaç yerini delin ve önceden ısıtılmış 200°C fırında 10 dakika pişirin.

•Milföy hamurlarını dikkatlice çevirip tepsiyi tekrar fırına yerleştirin ve hamurlar altın sarısı renk alıp kabarıncaya kadar yaklaşık 6-7 dakika pişirin. Tepsiyi fırından çıkarın ve milföy hamurları soğuyuncaya kadar dinlendirin.

•Çileklerin üzerlerine esmer şekeri serpin ve çilekleri ezmeyecek şekilde hafifçe karıştırın. Portakal suyu ve limon suyunu gezdirip hafifçe tekrar karıştırın. Ara ara hafifçe karıştırarak 15-20 dakika dinlendirin. Çilekleri süzün ve suyunu ayırın.

•Lor peynirini çatalla, pürüzsüz bir kıvama gelinceye kadar ezin. Çatalla karıştırmaya devam ederek ve yavaş yavaş, lor peyniri sürebilecek veya arzu ettiğiniz kıvama gelinceye kadar çileklerden süzülen suyu akıtarak yedirin.

•Milföy hamurlarını servis tabaklarına yerleştirin. Üzerlerine sırasıyla lor peyniri paylaştırın, çilekleri yerleştirin ve bademleri serpin. Arzu ederseniz pudra şekeri serperek servis yapın.

Konular :