EBEVEYN VE ÇOCUK

Babaların Bilmesi Gerekenler

Hepimiz Aileyiz Kurumsal Icon hepimizaileyiz.com.tr
Yayın : 07.07.2010

Babalarin Bilmesi Gerekenler

Bu tavsiyeler, kendini değiştirmek, somut biçimde yararlı olmak isteyen babalara yöneliktir.

• Annesinin, eğer biri ona yardımcı olmazsa, yeterli süre uyuyabilmesi hemen hemen olanaksızdır. Bu yüzden bebeğin, gece mamalarının hazırlamak için babanın kalkması gerekiyor. Böylece anne de hiç değilse yarım saat daha fazla uyuyabilsin ve bütün gün kendini bitkin hissetmesin. Eğer bebek biberonla besleniyorsa, o zaman iş daha kolaylaşır. Çünkü biberonu babalar da tutabilir…

• Hiç değilse ilk ay boyunca evin tüm işleriyle babalar ilgilenebilir. Çocuğun varlığına ve beklenmedik birtakım isteklerine alışması zaten oldukça güç iş, en azından çamaşır yıkama ve alışveriş yükünü eşinize bırakmamış olursunuz.

• Eşiniz yorgun ve keyifsizse ondan iş istememeye çaba göstermelisiniz. Bütün sorunlara ve yeni sorumluluklarına karşın, kendini gene eskisi gibi tasasız hissedebiliyorsan sorunların yeterine bilincinde değilsin demektir.

• Çocuğunla cilveleşmeyi, onu öpüp okşamayı, ona tatlı davranmayı öğren. Seni sevmeyi öğrenebilmesi için, önce okşayışını, sesini, kokusunu tanıması gerekir.

• Arada sırada çocuğu dışarı çıkar. Böylece annesi rahatça dinlenmeye, saçlarını kıyamaya ya da bir kitap alıp okumaya fırsat bulacak. Bebek ağladığı ya da altını ıslattığı için onunla ilgilenmek zorunda kalmayacaktır.

• Çocuk kendisi için neyin iyi, neyin kötü olduğu konusunda tartışıldığını duymaktan hoşlanmaz. Yapacağınız şeyi, ortak karara vararak yapın ve eğer tartışacaksanız bunu, onun önünde yapmayın.

• Ayrıca, annesinin ona ayırdığı zamanın hiç değilse yarısı kadar onunla ilgilenmiyorsan, karının çoğu kez senden daha haklı durumda olması normaldir…

Konular :