EBEVEYN VE ÇOCUK

Çocuğunuza Uygunsuz Halde Yakalandıysanız Ne Yapmanız Gerekir?

Hepimiz Aileyiz Kurumsal Icon hepimizaileyiz.com.tr
Yayın : 15.11.2012

Çocuğunuz Uygunsuz Olduğunuzda Odaya Girerse Ne Yapmanız Gerekir

“Eşimle münasebette bulunurken çocuğumuz odaya girerse ne yapmak gerekir?” diye soran tüm anne babalara Dr. Lee Salk'ın"Çocuğun Duygusal Sorunları" altıkitabından altın öneriler.

Nasıl Tepki Vermeli?

Yapabileceğiniz tek şey, tepkide bulunmaktır ve önemli olan, tepki verme şeklinizdir. Kendinizi suçlu bile hissedebilir ve davranışınızdan ötürü özür dilemeye bile kalkışabilirsiniz. Yani, tepkiniz bir savunma tepkisi olabilir ki bu yanlış ve gereksizdir. Yaptığınız, kendinizi suçlu hissetmenize yol açabilecek bir şey değildir ki. Sert bir sesle “Lütfen burdan çıkar mısın?” demek, yalnızca daha uygun olmakla kalmayıp çocuğunuzun duygusal sağlığı için de daha yararlıdır.

Mahremiyetinize Gölge Düşürmeyin

Şüphesiz ki tavır alışınız cezalandırıcı ya da itici olmamalıdır ama cinsiyet konularında özelliğin ve mahremiyetin öneminin açıkça anlaşılması için saldırgan bir tepkide bulunulmamalı. Bu arada çocuğunuz da kendini suçlu hissederek af dilemek isteyebilir ki bu durumda da insan ne yapacağını şaşırıp ne söyleyeceğini bilemez. Birbirinizi ne kadar çok sevdiğinizi söyleyip bazen birbirini seven iki insan öpüştüğünde birbirlerine sımsıkı sarılmak istediklerini ve bu durumdan büyük bir heyecan duyduklarını açıklayıp o insana dokunmanın onun temasını duymanın ihtiyaç haline geldiğini ve giderek onun bedeninin bir parçası olmak isteğinin baş gösterdiğini sözlerinize ekleyebilirsiniz. Bu şekilde de bu durumdan yararlanarak sevgi duygularının kuvvetiyle fiziksel yönlerini çocuğun zihninde uzlaştırmış olursunuz.

Süt Çocuğu Dahi Olsa Tedbiri Elden Bırakmayın

Psikiyatrist ve psikologlar zihinde cinsel isteklerle saldırganlık ve şiddetin bir arada gititiği yönünde bir kanı yerleştiğinde çocukta ruhsal bunalımların ortaya çıkabileceğine çoktandır dikkati çekmiştir.

Eğer Yakınınızdaysa Çocuğunuz Sessiz Olmaya Çalışın

Cinsel ilişki sırasına yaptığınız hareketler, çıkardığınız sesler ve sözleriniz masum bir çocuk tarafından boğuşma, dövüşme ve herhangi bir şekilde yorumlanabilir. Bu nedenle cinsel ilişkileriniz sırasında çocuklarınız süt çocuğu olsa bile, elden geldiğince sessiz olmaya çalışın, çünkü çok küçük çocuklar bile sizi görmeseler de çıkardığınız sesleri işitebilirler. Hızlanan soluklarınız ve muhtemelen inilti ve ünlemler, çocuğunuz için endişe ve korku kaynağı olabilir.

İlerki Yaşamında Olumsuz İzler Bırakmamak İçin Dikkatli Olmalı

Ergenlik çağında bir çocuk, cinsel ilişkinize şahit olduğunda, bu çağda bir çocuğun cinsiyet konusunda bilgi sahibi olması nedeniyle tepkisi farklı olacaktır. Yetişkinlik çağında bir çocukta bu olay, cinsel uyarıcı niteliğinde olabilir ki bu da çocuğun ilerdeki yaşamında sakıncalı etkiler doğurabilir.

Odanıza Rahatça Girip Çıkmasına İzin Vermeyin

Birçok anne babanın çocuklarına odalarına serbestçe girip çıkma hakkın tanıması nedeniyle cinsel ilişkiler için aranılan mahremiyete gölge düşmektedir. Bu durum sizin eviniz için de geçerliyse çocuk, kapınızı kilitlediğiniz an bütün öbür çocuklar gibi içeriye girmek için büyük bir istek duyacaktır. Çocuklara özgü merak, kapı yalnızca belirli zamanlarda kilitlendiğinde marazi bir hal alabilir. Bütün bunlar göz önünde tutularak yapılacak en uygun şey, belirli mahremiyet kurallarını sürekli olarak gözetmektir.

Konular :