EVLİLİK HAYATI

Çatışmalı Evlilikten Mutluluk Doğar mı?

Hepimiz Aileyiz Kurumsal Icon hepimizaileyiz.com.tr
Yayın : 15.05.2013

Çatışmalı Evlilikten Mutluluk Doğar mı

"Eşler birbirleriyle iletişim kuramıyorlarsa ya da sürekli çatışmalı bir iletişim içindeyseler, yapmaları gereken ilk şey birbirlerinin iletişim dilini öğrenmektir." diyen Uzman Psikolog Prof. Dr. Nevzat Tarhan’dan çatışmalı evlilikleri huzurlu evliliğe çevirmenin ipuçları.

Ailede Kriz Yönetimi Nasıl Olmalı?

İletişim, insanların yalnızlık duygusunu azaltır ve taraflar arasında bilgi aktarımını sağlar. Sağlıklı bir iletişim yalnızlık duygusu azaltırken bilgi aktarımını da artırır. Çatışmalı iletişimde, yalnızlık duygusu yine azalır fakat bu durumda bilgi aktarımı da olmadığı için taraflar arasında devamlı bir gerilim hali hâkim olur.

Sorunlarınızın Çözümü İçin Kafa Yormalısınız

İletişimsizlik halinde ise hem yalnızlık duygusu artar hem de bilgi aktarımı sıfıra iner. Dolayısıyla iletişimsizlik hali, çatışmalı iletişimden daha kötü bir durumdur.

Çatışmalı Evlilikten Mutluluk Doğar mı

İletişimin Gücünü Hafife Almayın

Eşler, birbirleriyle iletişim kuramıyorlarsa ya da sürekli çatışmalı bir iletişim içindeyseler, yapmaları gereken ilk şey birbirlerinin iletişim dilini öğrenmektir. Bu da, iki tarafın da “Şu ana kadar uyguladığım iletişim dili başarılı olmadığına göre başka bir alternatif denemeliyim” şeklinde kendini sorgulamasına ve çözüm için kafa yormasına bağlıdır.

Erkek, Eşinin Kendisine "İyi ki Varsın" Diyerek Yaklaşmasını Bekler

Eşler hep böyle zihinsel sorgulama içerisinde olurlarsa, doğru iletişim yolunu bulacaklardır. Mesela erkek, ailede güç ve kontrolün kendisinde olduğunu hissetmek ister. Bunun için eşinin kendisine “iyi ki varsın” diyerek yaklaşmasını bekler. Bu duyguyu alamadığı zaman, “güç ve kontrol bende” diyebilmek için sürekli eşini eleştirir.

Aranızdaki İletişim Dilini Değiştirerek Mutluluğu Yakalayabilirsiniz

Eşi, eleştirilerinde haksız olduğunu söylediği zaman da, “bu evde beni kimse ciddiye almıyor” yaklaşımı sergiler. Böyle bir durumda kadın, eşinin eleştirilerine “Haksızlık yapıyorsun, eleştirin yanlış, sen de şöylesin, böylesin” diye karşılık verdikçe, çatışmalı iletişimden kurtulmak mümkün olmaz. Bunun yerine, kadın, iletişim dilini değiştirerek eşine önem verdiğini hissettirme yoluna giderse, erkek de eleştirilerini azaltacaktır.

Konular :