EVLİLİK HAYATI

"Eşim Bana Karşı İlgisiz Ne Yapmalıyım?" Kadınlar Neden Sevilmedikleri Duygusuna Kapılır?

Hepimiz Aileyiz Kurumsal Icon hepimizaileyiz.com.tr
Yayın : 29.11.2010 - Güncelleme : 05.06.2024

"Eşim bana karşı ilgisiz ne yapmalıyım?" sorusu uzun süren evliliklerde sıkça karşılaşılan bir soru. Peki ama kadınlar neden sevilmedikleri duygusuna kapılır?

Eşi tarafından beklediği ilgiyi görmeyen, sevildiğini hissetmeyen kadınlar bir zaman sonra değersizlik hissine kapılabiliyor. 

Kadınlar sık sık sevilmediklerinden şikâyet ederken, eşleri neden söz ettiklerini ya da nasıl bir değişiklik yapmaları gerektiğini bilemezler. Erkekler tipik bir yaklaşımla; “Sevilmediğini nasıl düşünebilirsin? Senin için yaptıklarıma bir bak sana!” derler ve ailesini geçindirmek için düzenli maaş getiren bir işte çalışmak, kendi adına çalışıyorsa işini büyütme, eşini sinemaya götürmek vb. gibi yaptıklarını sıralar. Eşlerinin niçin sevilmedikleri duygusuna kapıldığını gerçekten anlamayabilirler...

Kadınlar Neden Sevilmedikleri Duygusuna Kapılır

Uzmanlar eşleri tarafından sevilmedikleri duygusuna kapılan kadınlara tavsiyelerde bulundu. 

"Eşim Bana İlgi Göstermiyor ve Sevilmediğimi Hissediyorum, Ne Yapmalıyım?"

1. Kadın bir ilişkide istenmediğini hissettiğinde ne olur?

Hem erkekler hem de kadınlar aşk ilişkilerinde incindiklerini, hayal kırıklığına uğradıklarını veya sevilmediklerini hissettiklerinde saldırgan ve sinirli bir yapıya bürünebilirler.

Ancak çoğu zaman kadın, sevdiği erkeği duygusal olarak harekete geçirebilmek için, iletişim kurarken sözlü saldırıya geçer. Duygusuz davranışını tanımlamak için genellikle "asla" veya "her zaman" gibi abartılı kelimeler kullanır. Sözcüklerinde kırgınlıkla karışık bir öfke vardır. Bu nedenle duygularının yoğunluğu kulağa sert veya manipülatif gelebilir.

Kadınlar erkeklerle öfkeli iletişim kurduklarında kulağa nasıl geldiğinin, saldırılarının ne kadar zararlı ve boşuna olduğunun farkına varmazlar. Böyle bir durumda sevdikleri adamı ne kadar korkuttuklarının farkına bile varmazlar.

Duygusal ifadesinin sert olması, partnerinin daha da ondan uzaklaşmasına veya içe kapanması ile sonuçlandığında ise bu sefer görmezden gelindiğini ve onun ne hissettiğini gerçekten eşinin umursamadığını varsayar.

Bu durum aslında, ilkel bir hayatta kalma alarmını tetikler: "Savaş ya da Kaç" içgüdüsüdür...

 

Karısına Değer Vermeyen, İlgisiz Erkek

2. İşler Ne Zaman Ciddileşir? 

Bir ilişkide bir sorunun ciddileşmekte olduğunu bir erkeğin fark edebileceği bazı uyarılar vardır:

 • Kendinizi işinize öylesine verdiniz ki, eve gelirken eşinin almanızı söylediklerini söz verdiğiniz halde sık sık unutmaya başladınız.
 • Eşinize eviniz bazı onarımlar yapacağınıza söz verdiğiniz ama sonra kendi projelerinize dalıp tümüyle unuttunuz.
 • Eşinizin duygularını anlamıyorsunuz ve ona duygularının olması gerektiği söylediğinizi fark ediyorsunuz.
 • Eşinizin niçin önemsiz konulara üzülüp sinirlendiğini merak ediyorsunuz.
 • İşinizle ilgili bir soruna daldığınız ya da televizyon programı ilginizi çektiği için eşinizin veya çocuklarınızın söylediklerini duymadığınızı fark ediyorsunuz.
 • Eşiniz konuşurken sabırsızlanıyor ya da duymazdan geliyorsunuz.
 • Cinsel ilişki sırasında artık eşinizi sizde ihtiras uyandıracak kadar çekici bulmuyorsunuz.
 • Dünya üzerinde bu belirtileri fark etmemiş olan bir erkek herhalde bulunmaz.

Erkekler genellikle kadınları bir kez mutlu ettikten sonra bu durumun hiç değişmeyeceğini varsayarlar. Bir kez sevgilerini kanıtlayınca, kadının sonsuza dek bunu anımsamasını bekleyip bir daha yinelemek zorunda kalmak istemezler. Erkeklerin görüş açısından bakıldığında bu yaklaşım son derece mantıklıdır.

Ne var ki, kadınlar bu tutumu kolayca kabullenemezler. Bu yaklaşım kendi iç gerçekleriyle tutarsız gibi görünür ve eşleri tarafından sevilmedikleri duygusuna kapılmalarına sebep olur.

Kadınlar Neden Sevilmedikleri Duygusuna Kapılır

Kadınlar neden evliliklerde bir süre sonra kocalarının onlara karşı ilgisiz olduğundan yakınırlar?

"Eşim Bana Karşı Neden İlgisiz?"

3. Kadın Ne Zaman Mutlu Olur?

Bir kadın özel, değerli, anlaşılabilir ve sevgiye layık biri olduğunun sık sık yinelenmesinden mutlu olur.

Erkeklerin de güvence verilmesine gereksinimleri vardır; ama bu duyguyu işleriyle tatmin ederler. Kadınlar ise kurdukları ilişkiden güvence almak isterler.

Bir kadının sevildiğinden emin olabilmesi için her gün çeşitli sözlü güvenceler duymaya gereksinimi vardır. Sevgiyi anlatmanın temelde bir tek yolu vardır ve “seni seviyorum, seni seviyorum, seni seviyorum…” sözlerinin defalarca yinelenmesine sakınca yoktur. Erkekler unutmayın, “Seni Seviyorum” demenin hiçbir zaman modası geçmez.

Kadınlar “seni anlıyorum” sözünü duymaktan hoşlanırlar. Tabii bunu söylemek için erkeğin gerçekten kadını anlaması gerekir.

Kadınlar sevgiyi belirten sembollere gereksinimi vardır. Örneğin çiçek verilmesi gibi. Ne var ki erkekler bir süre sonra kadınların çiçeklerden bıkacağını varsayarak onlara çiçek armağan etmekten vazgeçerler.

Kadınlar Neden Sevilmedikleri Duygusuna Kapılır?

Küçük ya da büyük tüm armağanların son derece önemli, romantik bir işlevi vardır. Kadının kendini özel biri gibi görmesini sağlarlar. Armağan vermek de kadının güvence gereksinimine saygı göstermesinin bir yoludur.

Eğer bir erkek sürdürdüğü ilişki çerçevesinde düş kırıklığı, üzüntü ve endişe gibi duygularını ayırt edebiliyorsa, eşine önemli biri olduğunu onu takdir ettiğini ve gereksinim duyduğunu aktarmayı başaracaktır.

Bir kadına sevildiğini hissettirmenin sırrı işte burada yatmaktadır: Bir kadının ihtiyacı olan duygusal destek kabul ve arzu edilir, değerli görülürse, kadının kendine verdiği değer de artar.

Erkekler unutmayın; amacı yalnızca “Seni Seviyorum” demek olan kısacık, hiç beklenmeyen telefonlar da ilişkinizde güzel bir etki yaratır.

4. Bir İlişkide İstenmediğinizi Hissediyorsanız Ne Yapmalısınız?

4.1. Öncelikle Bu Duyguya Kapılmanıza Neyin Sebep Olduğunu Bulun

İlk olarak, ilişkinizin hangi yönlerinin sizi istenmeyen hissettirdiğini anlamanız önemlidir. Sizde bu duyguyu tetikleyen durumlara odaklanın.

Eşim Bana Karşı İlgisiz Ne Yapmalıyım
Eşi tarafından beklediği ilgiyi görmeyen, sevildiğini hissetmeyen kadınlar bir zaman sonra değersizlik hissine kapılabiliyor. 

4.2. Partnerinize/Eşinize Duygularınızı Sakince İfade Edin

'İletişim anahtardır' klişesini duymaktan bıkmış olabilirsiniz . Yine de, bir ilişkide ortaya çıkan herhangi bir sorunu çözmenin en temel yoludur.

Partnerinizle istenmeyen hissetmek hakkında konuşurken, bunu kendilerini saldırıya uğramış hissettirecek şekilde yapmaktan kaçınmanız önemlidir.

Bir şeylerin değişmesini istiyorsanız, öncelikle eşinizin sorunun ne olduğunu anlamasına izin vermelisiniz. Çünkü eşinizin sizi anlamadan bir çözüme doğru ilerlemeniz mümkün değildir.

Bu nedenle, bir ilişkide istenmediğinizi hissediyorsanız, eşinize tam olarak bunu ifade edin. Buna yaparken de fazla abartmamaya dikkat edin. Eşinize karşı ne kadar dürüst olursanız gerçeği o kadar çabuk öğrenebilirsiniz. Ne hissettiğinizi adlandırmaya odaklanın ve "Ben" ifadelerini kullanarak size bu şekilde hissettiren şeylerin belirli örneklerini verin.

"Davranışların beni artık hayatında istemiyormuşsun gibi hissettiriyor ve bunu sana söylemem gerekiyordu." gibi eşinizin kafanızda neler olup bittiğini anlamanızı sağlayacak ve size hikayenin kendi tarafını anlatmasını sağlayacak şekilde onunla konuşun.

4.3. Birlikte Daha Kaliteli Zaman Geçirin

Birbirinize zaman ayırmaya çalışın. Birlikte olduğunuzda, duygusal bağlantınızı yeniden oluşturma şansınız olması için dikkatli olun ve hazır olun.

Yaşam Koçu ve Evlilik Danışmanı Yeşim Varol’dan kadınlara önemli tavsiyeler:

 • Partnerinizin sevgisini test etmeye çalışmak için dile getirmediğiniz beklentilerinizi kullanmayın.
 • Beklentilerinizi kendi içinizde saklamak yerine mutlaka paylaşın. Kendinizi tanıtmak, neye üzülüp neyle sevindiğinizi partnerinize anlatmak sizin sorumluluğunuz.
 • Partnerinizin hoşunuz giden davranışlarında mutlaka olumlu geri bildirimde bulunun. Böylece hangi davranışlarının hoşunuza gittiğini anlayabilin. Olumlu davranışların geri bildirimle pekiştiğini unutmayın.
 • Dile getirdiğiniz beklentileriniz partneriniz tarafından yerine getirildiğinde mutluluğunuzu göstermekten çekinmeyin. Siz istediniz diye yapılan bir jestin kıymeti büyük olmalı.
 • Beklediğiniz davranışları öncelikle siz partnerinize yöneltin. Jestler karşılıklı adımlarla büyür.

4.4. Sizi Mutlu Eden Şeylere Odaklanın 

Kendinize ilişkinizin dışında bir hayat yaratın. Bu aslında eşinizin sizinle yeterince zaman geçirmediğinde yapılacak en önemli ve aynı zamanda en eğlenceli şeydir : Kendinize tatmin edici, ilginç ve heyecan verici bir alan yaratmak için kendi hayatınızı yaratın! 

Size ayıracak vakti olmayan bir eşe cevap vermenin en iyi yolu, sevdiğiniz bir hayatı yaşamaktır. Onu varlığınızın merkezi yapmak zorunda olmadığınızı anlayın. Bu nedenle, size ilham veren ve enerji veren her şeyi bulun. Kendinize “Beni ne mutlu eder?” diye sorun.

Partneriniz/eşiniz gerçekten hayatınızın bir parçası ama o sizin tüm hayatınız değil! Ne kadar sağlıklı ve mutlu olursanız, eşiniz için o kadar çekici olursunuz.

Duygularınızı eşinizin hissettiklerine dayandırma eğiliminiz varsa, zevk aldığınız şeyleri yapmak için kendinize biraz zaman ayırmaya odaklanın.

4.5. Eşinizi Takdir Eden Cümleler Kullanın

Eşinizi takdir ettiğinizde, gururları okşanır, enerjileri yükselir ve sizi mutlu etme isteği artar. Kendini iyi hissedeceğinden sizinle ilişki kurma, ilgilenme kapasiteleri artacaktır.

Takdir edilmek eşinizin kendini sevilmiş hissetmesini sağlar.  Bunun için, “Bence harikasın!” gibi gerçekten basit bir cümle bile yeterli olabilir.

Ve son olarak eşinize akıllarını uçuracak bir öpücük verin. Bu hoş hareketinizin ardından aniden sizinle daha fazla zaman geçirmenin yollarını düşünmeye başlayabilir.

4.6. Kendinizi Dinleyin 

Eşinize size ilgi göstermediği için sevilmediğinizi hissediyorsanız, kendinize “Ben ne istiyorum?” diye sorun. 

Asıl soru şudur: Hiç eşinizin dikkatini çekmeye çalıştınız mı?

Veya ona sevgi gösterip eşinizden de aynı şekilde karşılık vermesini istediğinizi söylemeyi denediniz mi? 

Eşiniz ile yalnızca ilişkiniz hakkında gerçekten ne zaman bir konuşma yaptınız?

Yukarıdaki soruların tümüne veya çoğuna cevabınız "evet" ise ve aldığınız sonuçlar beklediğiniz gibi değilse, bunları yapmayı bırakabilirsiniz. Eşinizi size ilgi göstermediği için sevilmediğinizi hissettiğinizde yapabileceğiniz şeylerin çoğu bunlar aslında...

Bir ilişkide elinizden gelen çabayı gösterip, fazlasıyla özverili olmaya çalışsanız bile, eğer eşinizin davranışlarında sizi tatmin edici değişiklik görmüyorsanız bu eşinizin fazlasıyla bencil olduğu anlamına gelir.

4.7. Üzerinde Baskı Kurmayın 

Size karşı ne hissettiğni söylemesini sağlamak için onu zorlamayın. Bazı erkekler, konu nasıl hissettiklerini ifade etmeye geldiğinde çok temkinli ve kapalı olabilir. Bu soru sorulduğunda neredeyse sizden uzaklaşıyormuş gibi hissedebilirsiniz.

Birçok kadın, erkeğinin onun hakkında nasıl hissettiğini söylemesi için zorlama hatasına düşer. Ancak bu aslında yapabileceğiniz en kötü şeylerden biridir, çünkü bu davranışlarınızda onu daha fazla kendinizden uzaklaştırabilirsiniz. 

4.8. Bir Terapistten Yardım Alın 

Duygularınızı ifade etmekte zorlanıyor veya sadece ilişkiniz hakkında tarafsız ve profesyonel bir fikir edinmek istiyorsanız, sizi sağlıklı bir ilişkiye geri döndürmeye yardımcı olabilecek bir çift terapistinden yardım almayı düşünebilirsiniz.  

5. Bir Erkek Neden Eşinden Uzaklaşır? 

Bir erkeğin karısına karşı duygusal olarak uzak olmasının muhtemel sebepleri neler olabilir? 

İşte, duygusal olarak yoksun bir kocayı açıklayan birkaç kritik nokta:

 • Doğası gereği, erkekler duygularını paylaşmaya açık olmayabilir. Erkeklerin çoğu, hisleri konusunda sessiz kalarak büyürler. Ancak yakın bir arkadaş veya eş gibi güvendikleri insanlara açılırlar ve bu biraz zaman alabilir.
 • Uzun süreli bir ilişkiden sonra acı verici bir ayrılık gibi geçmişte yaşanan kötü bir deneyim, güven yeniden kurulana kadar duygusal uygunluklarını etkileyebilir. Erkeğin önceki kız arkadaşı veya eşi tarafından aldatılmış olması özellikle bunda etkili olabilir.
 • Zor bir aileden gelen çocukluk travması, insanların bir savunma mekanizması olarak duygusal olarak kapalı ve mesafeli olarak büyümelerine neden olabilir.
 • Başarısız olduklarını hissettikleri acı verici olaylar veya durumlar sebebiyle olabilir.
 • Evlilik dışı bir ilişki de erkeklerin uzaklaşmasına neden olabilir.

Konular :

#Evlilik #Değersizlik Hissi #İlgisiz Eş #İlgisiz Koca #Değer vermeyen koca #ilgilenmeyen koca