EVLİLİK HAYATI

“Çocuktan Sonra Kocam Benimle İlgilenmiyor” Diyorsanız…

Melis Demiryas Melis DEMİRYAS
Yayın : 23.11.2011 - Güncelleme : 06.06.2024

Eğer siz  de evliliğinizde eşinizle aranızın, çocuğunuz doğduktan sonra değiştiğini düşünüyorsanız nedenini öğrenmek için okumaya devam edin. 

"Her ne kadar evliğin ilk yıllarında romantik duygular ön planda olduğu için her iki taraf da ilgisini birbirine yöneltse de çocuk olduktan sonra kadının ilgisi çocuğa, erkeğin ilgisi işine odaklanır. Eşlerin birbirine ilgisi zayıfladığı için, her iki taraf da evliliklerinde sevginin azaldığını düşünmeye başlar. Bu da aile içi çatışmaların daha kolay yaşanmasına neden olur."

Özellikle erkekler eşleriyle iletişim kurmakta zaman zaman sorunlar yaşar. Kadın ise eşinin kendisine hiç anlamadığını ne söylerse söylesin eşinden istediği cevabı alamadığını ya da eşinin karşısında sessiz ve tepkisiz kaldığını söyler. Peki ama bu durumda ne yapmalı? İlişkiyi yeniden eski tazeliğine ve canlılığına kavuşturmanın yolları nelerdir? Eşler birbirleriyle iletişim kurarken neleri görmezden geliyorlar?

Aile ve Evlilik Terapisti Prof. Dr. Nevzat Tarhan’dan bu soruların yanıtları.

Çocuk Olduktan Sonra Eşimle Eskisi Gibi Değil Aramız Diyorsanız

  Eşler birbirleriyle iletişim kurarken neleri görmezden geliyorlar?

"Neden Kocam Benimle İlgilenmiyor?"

1. İyi Bir Eş Olmak İçin Sadece İyi Bir İş Adamı Olmak Yeterli Değil

O can sıkıntısı bakışları, sevgi eksikliği, duygusal olarak ihmal edilmiş hissetmek, kopukluk hissi, soğuk yatak, tutkusuz evlilik.. Tüm bu hisler size tanıdık geliyor mu? 

Bir zamanlar kalbinizi çarptıran adamın artık neredeyse hiç göz teması kurmaması acı vericidir. Peki ama aranızdaki o kahkahalar ve samimiyet nereye gitti? Romantizm neden yok oldu? Kocanızla konuşmaya çalışıyorsunuz ama o hep susuyor mu? Elini tutmak için uzanıyorsunuz ama o geri mi çekiyor?

Bir zamanlar sahip olduğunuz ilişkinin acısını çekiyorsunuz. İstenmeyi, takip edilmeyi, öncelik verilmeyi özlüyorsun. Dikkati dağılırken duygusal ve fiziksel ihtiyaçlarınız karşılanmıyor. Neden sizinle eski günlerdeki gibi iletişim kurmuyor, neden iltifat etmiyor ya da sizi gördüğüne heyecanlanmıyor? diye merak etmeye başlıyorsunuz. Yoksa size olan ilgisini mi kaybetti?..

Evliliğinizin ilerlemesi için bir şeylerin değişmesi gerektiğini biliyorsunuz. Gün geçtikçe eşinizle aranızdaki mesafe açılıyor. Peki kendinizi bu kadar reddedilmiş ve yalnız hissettiğinizde eşinizin ilgisini nasıl yeniden kazanabilirsiniz?

Günümüzde evli kadınların en önemli şikâyetlerinden birisi, erkeğin işleri nedeniyle ailesiyle yeterince ilgilenmemesidir. Buradaki kilit nokta, erkeğin ve kadının biyolojik eğilimlerinin farklı olmasından dolayı psikolojik önceliklerinin de farklılık göstermesidir. Kadının önceliği çocuklarını iyi yetiştirme ya da ev işleriyken, erkeğin önce ilgi ailenin ihtiyaçlarını karşılamaktır. 

"Doğum Sonrası Kocamla Aramız Eskisi Gibi Değil"

2. Kilit Nokta: Psikolojik İhtiyaçlar 

Evliliğin ilk yıllarından 40’lı yaşlara kadar olan dönemde iş hayatı, erkekler için bir güç ve statü göstergesidir. Erkek çalışarak egosunu tatmin eder. Ancak bir erkeğin mutlu olabilmesi için iş adamı, baba ve eş rollerini yaşaması ve uygulaması gerekir. Sadece iyi bir iş adamı olmak, kişinin iyi bir eş ya da iyi bir baba olduğunu göstermeyeceği gibi, psikolojik açıdan tatmin olmasını da engeller.

3. Sağlıklı Bir Evlilik, Eşlerin Psikolojik İhtiyaçlarını Giderir

Erkek evin maddi ihtiyaçlarını karşılama rolünü daha çok önemsiyorsa, eşiyle yaşadığı en ufak bir çatışmada ona, “Yediğin öncünde, yemediğin arkanda, daha ne istiyorsun sana rahat batıyor” anlayışla yaklaşır. Aslında bu, kadının ve erkeğin psikolojik ihtiyaçlarının çatışmasıdır.

  • Psikolojik İhtiyaçları Karşılanmayan Kadın Duygusal İhmal Yaşar

Kadının psikolojik ihtiyacı paylaşmaktır. Kadın-erkek ilişkilerinde bir sorun olduğu zaman, kadın bunun hakkında konuşmayı sorunları ifade etmeyi ister, erkek ise içine kapanarak düşünmeyi tercih eder. Erkek eve geldiği zaman eşine vakit ayırmıyorsa, onunla konuşmuyorsa, kadının psikolojik ihtiyaçlarının farkında değil demektir. Bu durumda kadın duygusal ihmal yaşar, zamanla duygusal travma ve ardından depresif durumlar gelebilir.

Karı-Koca Neden Birbirinden Uzaklaşır? Ne Yapmalı? 

4. Sağlık Sorunları Cinsel İsteği (Libidoyu) Düşürür 

Obezite, kalp hastalığı, diyabet ve hormon dengesizliği gibi fiziksel sağlık sorunlarının tümü, bir erkeğin cinsel dürtüsünü ve performansını olumsuz yönde etkileyebilir. Bazı ilaçlar da cinsel istek ve fonksiyona etki eder. Kocanızın ilgisizliğinin sizinle alakalı olmadığını gösteren konular bunlar tabii.

Çocuktan Sonra Kocam Benimle İlgilenmiyor

Eşiniz İlgisizse Ne Yapmalısınız?

Cinsel enerjiyi bozan altta yatan tıbbi durumları tespit etmek ve tedavi etmek için bir doktora danışmak böyle bir durumda yararlı olabilir. Diyet, egzersiz, uyku ve stres giderme konularında hayatınızda düzenlemeler yapabilirsiniz. Bu süreçte sabırlı olun. En önemlisi eşinize bu süreçte moral olacak koşulsuz sevginizi her zaman hissettirmeniz yararlı olacaktır. 

Evlilikte koşulsuz sevgi bir ihtiyaçtır ve mutluluğa giden yolda önemli bir anahtardır. Hepimizin koşulsuz sevgiye ihtiyacı vardır ama alabilmek için önce vermeliyiz. Eşinizin bu şekilde davranmasına neden olan durumu anlamaya çalışın. Ona sorun. Sorun her ne olursa olsun eşinize karşı yapıcı ve anlayışlı olun. Eşinizin duygularını doğrulayın.

Tüm suçu size yüklemeye çalışırlarsa, öfkelenmeden kendi hisleri ve duyguları üzerinde çalışabilmelerine yardımcı olacak kadar onu sevin. Unutmayın ki bir evlilik ancak bu koşulsuz sevgi ve anlayışla hayatın zor sınavlarının üstesinden gelebilir.

5. İlgi Alanlarınızı Tespit Edin

Ailede eşlerden birinin iletişim kurmak istemesine karşın, diğerinin duyarsız davranması da krizlere neden olur. Bir bayan danışanım, kendisiyle konuşmadığı için eşine o kadar yüklenmiş ki, eşinden “Beni sağır ve dilsiz kabul et” cevabını almıştı.

  • Kadın Sessizleşen Eşine Karşı, Kendini Yetersiz ve Değersiz Hisseder 

Kadınlar yapıları gereği sorunları konuşarak çözmek isterler. Ortada bir sorun yoksa bile, eşleriyle sohbet ederek, paylaşma duygularını tatmin etme yoluna giderler. Kadınların erkeklerden çok konuşmasının nedeni budur. 

6. Eşinizle Nasıl Sağlıklı İletişim Kurmalısınız?

Hatta anne karnında iken kız çocuklarının dudakları erkek çocuklara göre iki misli daha fazla hareket eder. Erkekler ise bir problem olduğunda daha çok kendi kabuklarına çekilip sessiz kalma eğilimini sergilerler. Bazı erkeklerde bu eğilim daha da belirgindir. Eşinin bu yönünü anlayamayan kadın ise kendisini yetersiz ve değersiz hisseder; kendine güvenini kaybeder.

  • Evin İçindeki Sorunlardan Bahsetmek Yerine, Hoşlandığınız Konular Üzerinde Sohbet Edin

Kadın eşinin içine kapanma eğilimini çözmek istiyorsa, önce buna saygıyla yaklaşılmalıdır. Eşiyle özlü iletişim kurma ve paylaşma çabalarını frenlemeli, onun ilgi alanlarına dahil olmayı denemelidir. 

  • Birbirinizin İlgi Alanlarını Keşfedin 

Bunun tersine, eşini kendi ilgi alanına çekmeye çalışırsa, onun savunmaya geçmesine neden olabilir. Dolayısıyla eşinin ilgi alanı neyse o konuda konuşmaya çalışmalı, örneğin eşi politikayla ilgiliyse, evin içindeki sorunlardan bahsetmek yerine güncel siyasi olaylar hakkında konuşmayı denemelidir. 

Eşler arasında ortak değerler ne kadar fazla olursa, paylaşım da o kadar sağlıklı olur. Bu nedenle iletişim canlı tutmak isteyen taraf, eşinin değerlerini öğrenip kendi değerleriyle ortak olanlara odaklanabilir. Bu eşleriyle iletişim kurmakta zorlanan erkekler için de sağlıklı bir yaklaşım olacaktır.

Eşlerin ortak değerlerinin fazla olmadığı bir birliktelikte, konuşma ve iletişim daha az, krizlerin ise daha çok yaşandığı unutulmamalıdır.

Konular :

#ilgisiz koca  #ilgisiz eş #kocam benimle ilgilenmiyor