EVLİLİK HAYATI

Kilit Soru: "Evlilikte Nasıl Mutlu Olunur?" ya da "Eşimle Nasıl Mutlu Olurum?"

Hepimiz Aileyiz Kurumsal Icon hepimizaileyiz.com.tr
Yayın : 26.10.2018 - Güncelleme : 25.07.2022

"Eşimle nasıl mutlu olurum" sorusu birçok çiftin aklından geçer. Evliliğin bizi mutlu etmesi gerekmiyor mu? Mükemmel partnerimizi bulduğumuzda, sonsuza dek mutlu olacağız öyle değil mi? Çoğu çiftin inancıdır bu peki ama nereye kadar?.

Evlilikte mutluluk kavramının bazı gerçekleri var: Evet, sevdiğimiz, değer verdiğimiz kişiyle evlenmek bizi mutlu eder. Sorun şu ki, evlilik bizi olması gerektiğine inandığımız kadar yoğun veya uzun süre mutlu etmiyor. Araştırmalar, evlilikten gelen mutluluk artışının ortalama sadece iki yıl sürdüğünü ortaya koyuyor.

Ne yazık ki, bu iki yıl geride kaldığında ve ideal partneri bulma hedefimizi gerçekleştirmemiz bizi beklediğimiz kadar mutlu etmediğinde, genellikle ilişkimizde bir sorun olduğunu düşünür dururuz...

İyi evliliğin de bir bedeli var!

Psikiyatrist Prof. Dr. Nevzat Tarhan’a göre, evrendeki gizli psikolojik kanunlardan biri olan ‘karşılıklılık’ ilkesi evlilik için de geçerli.

İyi bir evlilik için ciddi bir bedel ödenmesi gerektiğini söyleyen Prof. Dr. Tarhan, “Eşimle nasıl mutlu olurum, birbirimizin ihtiyaçlarını nasıl anlar ve gideririz? sorusu yaşam felsefesi haline gelirse zorluklar aşılacak ve eşler yollarına mutlu bir şekilde devam edecektir diyor. 

Eşimle Nasıl Mutlu Olurum

 “Büyük bir sevgi ve heyecanla başlayan ilişkiler neden günün birinde sona eriyor?” 

Birçok Çiftin Aklındakı Soru: "Eşimla Nasıl Mutlu Olurum?"

Evlilikte "Karşılık" İlkesi Önemli  

Psikiyatrist Prof. Dr. Nevzat Tarhan, evrende gizli psikolojik kanunlardan birinin ‘karşılıklılık’ ilkesi olduğunu belirterek, bu ilkeye göre hiçbir şeyin bedel ödenmeden o insana ait olamayacağını; bunun evlilikler için de geçerli olduğunu söylüyor. İşte, psikiyatrist gözüyle mutlu evliliğin incelikleri... 

 

KARŞILIK ÖDEMEDEN MUTLU EVLİLİK MÜMKÜN DEĞİL!  

"Eşimle nasıl mutlu olurum?"

Evrende gizli psikolojik kanunlardan biri de ‘karşılıklılık’ ilkesidir. İyi para kazanmak için nasıl çok çalışmak gerekirse, iyi bir evlilik için de ciddi bir bedel ödenmesi gerekir. Mutluluğu, karşılığını ödemeden elde etmek, evlilikte de mümkün değildir. Karşılıklılık ilkesi unutulur, eşler emek vermeden, yorulmadan, çile çekmeden mutlu bir evlilik yaşamak isterlerse, buna ulaşmaları mümkün olmayacaktır. 

Mutlu evlilikler, yatırım yapılmış, bedel ödenmiş, zorlukları aşmak için tarafların birbirlerini anlamaya çalıştıkları evliliklerdir. Böyle evliliklerde eşler, küçük bir sıkıntıyla karşılaştıklarında, ‘bu kadın ya da adam beni mutlu etmiyor’ diyerek yeni bir arayışa girmez.” 

EVLİLİĞİ GÖTÜREMİYORUM DEĞİL ENGELİ NASIL AŞARIM DENMELİ! 

Eşlerin evlilikleri sırasında bir engelle karşılaşmaları halinde “Bu evliliği yürütemiyorum” yerine “Bu engeli nasıl aşarım?” diyerek çözüm üretmek için çaba sarf etmesi gerekir.

Çiftler bekledikleri mutlulukları yaşayamadıklarında, aynı gemide olduklarını unutmayıp hemen gemiyi terk etme hesabı yapmamalı, kendi kimlik ve kişiliklerini ezdirmeden, evliliği nasıl yürüteceklerini düşünmelidir. Her problemin mutlaka bir çözüm yolu vardır veya bulunabilir.

 

GÜÇLÜ EVLİLİK İÇİN FEDAKARLIK VE ANLAYIŞ ŞART! 

Karşılıklı fedakarlık yapmanın evlilik için önemli olduğunu belirten Prof. Dr. Nevzat Tarhan,  bu konuda yaşanmış bir olayı örneklendirdi bizlere:

 Eşimle Nasıl Mutlu Olurum Sorusu Çiftlerin Yaşam Felsefesi Olmalı

“Boşandıktan sonra ikinci evliliğini yapan birinin söylediği sözü hiç unutamam: ‘Yeni eşime olan davranışlarımı düşündüğüm zaman, ona eski eşime yapmadığım fedakarlığı yaptığımı görüyorum.

Önceki eşimle birbirimize gereken fedakârlığı gösterebilseydik, sanırım boşanmazdık’. Yâni eski eşine vermediği değeri yeni eşine verdiğini itiraf etmektedir. Halbuki ilk evliliğinde de bu kadar verici davranabilse ve onu anlayabilseydi fırtına aşılacak, ardından kaliteli bir evlilik ortaya çıkacaktı. 

Eşimle Nasıl Mutlu Olurum

 İlişkiyi yıpratan sorunların etrafında dönüp durmak evliliği yorar.

Evliliklerde Kritik Soru: "Birbirimizin İhtiyaçlarını Nasıl Anlar ve Gideririz?"

İnsan, önüne hoşlanmadığı bir şey çıktığında hemen yolunu değiştiriyorsa, aynı şeyi evlilikte de yapabilir, ufak bir sorunda evliliğini bitirme yoluna gidebilir. Evlilikte, ‘Eşimle nasıl mutlu olurum, birbirimizin ihtiyaçlarını nasıl anlar ve gideririz?’ sorusunun yanıtını aramak yaşam felsefesi haline gelirse, zorluklar aşılacak ve eşler yollarına mutlu bir şekilde devam edecektir.”  

BİR İLİŞKİYİ EN ÇOK ALIŞKANLIKLAR YIPRATIYOR EVLİLİKTE DE ÖYLE... 

Evliliklerdeki en önemli sorunların monotonluktan kaynaklandığını belirten Prof. Dr. Tarhan, bir ilişkiyi en çok yıpratan şeyin alışkanlık olduğunu söylüyor:

Birlikte Mutlu Olma Sanatı

“Her evlilik bir müddet sonra alışkanlık haline gelir. Bir şeyin alışkanlık halini almaması için, farklı şekillerde sunulması gerekir. İnsan, eğer ilişkilerini renkli ve çeşitli hale getirebilirse, alışkanlık tehlikesinden kurtulur. Toplumlarda her şeyi klasik yaşayarak mutlu olan insanlar da vardır ama yeni şeyler keşfetmenin de mutluluğu ayrıdır.

Evlilikte Nasıl Mutlu Olunur Eşimle Nasıl Mutlu Olurum
Evliliğinizde eski mutluluğunuzu yakalamanız için biraz çaba göstermeniz yeterli... 

Eşimle Nasıl Mutlu Olurum Demeden Önce Onu Üzen Konulara Odaklanın 

Evlilikte yaşına uygun davranabilmek önemlidir. Beyne sadece belli zevk alanları öğretilirse, o olmadığı zaman yaşam sebebinin ortadan kalkacağı düşünülür. Meselâ eşler, cinsellikleri zayıfladığında farklı zevk alanları keşfedebilirler.”

SUÇLAYICI OLMAK YERİNE DUYGULARI AÇMAK ÖNEMLİ 

Prof. Dr. Tarhan, evliliği ayakta tutan unsurların başında sevgi, saygı ve güven bağlarının olduğunu belirterek aldatmanın evlilik bağlarını zayıflatan hatta ortadan kaldıran bir durum olduğunun da altını çizdi.

Aşkın Ortak Yolu ve Dilini Bulabilmek…

Aile terapilerinde eşlere, cinsel sadakatin önemi ve kişilerin geçici olarak zevklerini ertelemeleri gerektiğinin vurgulandığını belirten Prof. Dr. Tarhan, bu terapilerde tarafların birbirini suçlaması yerine ‘duyguları açmak’ üzerinde durulduğunu belirterek, şunları söyledi:

EŞİNLE PAYLAŞTIĞINDA MUTLU OLDUĞUN 20 MADDE!

“Çiftlere, ‘eşinle paylaştığın zaman seni mutlu eden yirmi madde sıralar mısın?’ denir. Hastalar ikinci seansa geldiklerinde, çoğu zaman bu yirmi maddeden ancak altı, yedisini yazmış olurlar. Hâlbuki aynı soru evlilikten önce sorulsaydı, yirmi maddeyi kolayca dolduracaklardı.

 

 Suçlayıcı, Yargılayıcı ve Kusurları Ön Plana Çıkarıcı Olmayın 

Terapi esnasında bu paylaşımların sayısı artırılmaya, yirmiler yetmişe, seksene çıkarılmaya çalışılır. Eşler beraber paylaştıkları güzellikleri ve karşı tarafın ihtiyaçlarını yeterince bilmediklerinden, ortaya suçlayıcı, yargılayıcı ve birbirlerinin kusurlarını ön plana çıkarıcı bir tablo çıkar.

Evlilikte Mutluluk İçin Anahtar Kelime: Hoşgörü

Onlar, evlilikte karşılaştıkları meseleleri problem haline getirmeden çözmenin yollarını bulamazlar. Karşıdakinin hoşlanmadığı bir konuyu, duyguları yıkan bir biçimde çok sık tartışmak, ruhu acıtan bir şeydir, sizi karşı tarafın gözünde sevimsiz yapar. Çiftler böyle durumlarda birbirlerini mutlu eden alanlardan uzaklaşır.”

Konular :