EVLİLİK HAYATI

Romantik Aşklardan İyi Evlilikler Doğar (mı?)

Hepimiz Aileyiz Kurumsal Icon hepimizaileyiz.com.tr
Yayın : 05.11.2011

Romantik Aşklardan İyi Evlilikler Doğar mı

Işıklar kararıyor, perde kalkıyor, kadın ile erkek birbirlerinin kollarında gökkuşağının renkleriyle bezeli denizin üzerinde ağır ağır batan güneşi seyrederlerken, görünmez bir orkestradan çekici bir aşk melodisinin nağmeleri yükseliyor. Sonsuza dek sürecek, tutkulu bir aşk için ant içiyorlar. Birbirlerine bağlılıkları sınır tanımıyor. Peki ya tozpembe hayaller neden hayal kırıklığına dönüşüyor çoğu kez?... İşte ilişkilerin kırılma noktaları...

Başlangıçta Herkes Aynı Hayalleri Kurar

Aşkları kültürel farklılıklar, ailelerin itirazları, para ve sosyal durum gibi tatsız engelleri aşacak. Hayatın en muhteşem armağanları, aşk ve romantizm onların. Birleşecekler ve geçen zaman sadece aşklarını daha da güçlendirmeye yarayacak. Nihayet saçları bembeyaz ama birbirlerine en az evlendikleri günkü kadar bağlı ve aşık olarak tepeden birlikte inecekler...

Hayal Kırıklığı Başladığında...

Bu tatlı sahne toplumumuzda genç yaşlı pek çok insana ilham verir. Romantik evlilik arayışları çoğu zaman romantik –ya da o kadar romantik- boşanmalarla son bulur. Evlilikte flört dönemi coşkusunun devamını bulmayı uman kadınlarla erkekleri korkunç bir hayal kırıklığı bekler.

Hayallerinin Kahramanı (mı)?

Evliliğin ilk ayları ve yıllarında, çiftler kaçınılmaz olarak eşlerinin hayallerindeki kahramanını özelliklerini taşımadığını keşfeder. Birçok çift bu gerçeğe alışır ama aşırı romantikler bunu başaramazlar.

İdealist erkek çaresizce ona bir sevgilinin coşku dolu cinsel zevlerinin yanı sıra, ideal annenin şefkat, güven ve özenini sunabilecek bir eş arar. Romantik kadın kocasının aynı anda ideal baba, koca, bakıcı, arkadaş ve sevgili olmasını ister. Klinik bir bakış açısıyla bakıldığında, bu algılamalar kesinlikle anormaldir.

ÇiftlerBirbirlerine DuyduklarıTutkuyu Ne Zaman Kaybetmeye Başlar?

Gerçekten de romantik aşk dili ilişkinin psikotik yapısını ortaya koyar. Kadın adam için “deli” olur. Adam kadın için “çıldırır! Bu yiyip bitirici tutkunun sancıları içinde, aksi hallerde sorumluluk ve mantık sahibi olan bu insanların ailelerine, arkadaşlarına ve topluma karşı tüm sorumluluklarını kayıtsızca bir kenara atabildikleri bilinir. Oysa, birbirinden çok farklı geçmişlere sahip iki insanın önemli konularda nadiren görüş birliği içinde olacağı gerçeğine pek dikkat edilmez.

Uzun Evlilikler Günümüzde Bir Hayal mi?

Eğer daha fazla insan gerçekten başarılı sayılacak bir evliliğin temelini oluşturmak için romantik aşkı karı-koca arasındaki sevgiyle nasıl değiştireceğini bilseydi, pek çok duygusal acıdan kaçınmak mümkün olabilirdi. Evliliklerin sürmesini sağlayan sevgi, romanlardaki romantik aşktan çok daha hassas, çok daha derin ve ödüllendiricidir.

Karı-koca arasındaki sevgi ve şefkat bazı karşılıklı kilit niteliklere sahip olunmadan var olamaz:

•İncelik
•Düşüncelilik-İletişim
•Birbirinin alışkanlıklarına uyum sağlama
•Birçok aktiviteye ortak katılım
•Önemli değer ve konularda görüş birliği
•Zorlamadan çok karşılıklılık
•Karşılıklı saygı

Evli çiftler giyinme, yemek, çalışma, uyuma vb. eşzamanlı programlama gerektiren günlük rutinlere ve çiftlerden her birinin kendine göre şartlanmış olduğu sayısız faaliyete uyum sağlamak zorundadır. Amaç, romantizm idealinin imkansız hayalleri ve yanlış umutları olmaksızın, davranış, alışkanlık ve deneyimler açısından birbirini bütünüyle kabullenmeyle sonuçlanacak "ortak bir payda” yaratmaktadır.  

Unutmayın; karı-koca sevgisi güven ve rahatlık veren; ağır yanan, yürek ısıtan bir ateştir.

Konular :