İLİŞKİLER

Sevgi Dilini Keşfedin

Hepimiz Aileyiz Kurumsal Icon hepimizaileyiz.com.tr
Yayın : 01.01.2010

Sevgi Diilini Keşfedin

Eşlerin birbirleriyle ilgili önemli sorunları kişiden kişiye değişebilmekte. Gary Chapman “Beş Sevgi Dili” adıyla yayımlanan kitabında, meslek hayatı boyunca edindiği deneyimlere dayanarak, insanlarla beş sevgi dili olduğunu gördüğünü ve eğer eşlerin birbirinin sevgi dilini keşfedememişlerse iyi geçinemeyeceklerini söylüyor. Birbirlerinin sevgi dilini keşfetmenin mutlu evliliği de beraberinde getirdiğini söyleyen Chapman’ın beş sevgi dilinden hangisi size göre? Mutlu evliliğinin sırlarını keşfetmeye ne dersiniz?

1. Hizmet davranışları: Eğer eşiniz, “Benim eşim kendisinden çok bizi düşünür. Kendi yemez bize yedirir, kendi giymez bize giydirir, hiçbir şeyimizi eksik etmez. Allah tuttuğunu altın etsin.” Diyorsa sevgi dili kesinlikle hizmet davranışlarıdır.

2. Fiziksel temas: Eğer eşiniz elinizden tuttuğunda, saçınızı okşadığında, gözlerinizin içine sevgi ile baktığında yüreğiniz çarpıyor, kendinizi mutlu hissediyorsanız sizin sevgi diliniz fiziksel temastır. Sevgi dili fiziksel temas olanlar eşlerini cinsel yönden de mutlu ederler.

3. Onay Sözleri: “Yemek çok güzel olmuş, ellerine sağlık. Bu elbise sana çok yakışmış. Kanepenin yerini değiştirmen iyi olmuş, buradan manzara daha güzel görünüyor…” gibi onay sözleri eşinizin çok hoşuna gidiyor, bunları duyunca yüzünde gülücükler açıyorsa sevgi dili onay sözleridir.

4. Nitelikli Beraberlik: Siz akşam yemeğinden sonra oturmuş gazetenizi okuyor veya televizyon izliyorsunuz. Eşiniz; “Sevgilim kapat şu televizyonu, iki çift laf edelim.” Diyorsa eşinizin sevgi dili nitelikli beraberliktir.

5. Hediyeleşme: Akşam işten dönerken eşinize bir buket çiçek yaptırdınız. Eşiniz sizi kapında bir buket gül görünce “Ne gerek vardı, kim bilir bunlara kaç para verdin!”diyorsa, eşinizin sevgi dili hediyeleşme değildir.

Konular :