EVLİLİK HAYATI

“Seni Seviyorum” Demenin Modası Geçmez

Aysegul Baran Ayşegül BAŞARAN
Yayın : 07.08.2012 - Güncelleme : 27.03.2024

Kadınlar: "Seni Seviyorum", "Seni Anlıyorum" 

Erkekler: "Teşekkür Ederim"

Kadınlar ve erkeklerin duymaktan asla bıkmayacağı sözcükler... Mevzu ilişkiler olunca bazen içinden çıkılmaz durumlar yaşamanız kaçınılmazdır. Her şeyin yolunda gittiğini düşünen erkek, bir zaman sonra eşinin tavırlarına anlam vermekte zorlanabilir. Peki ama sorun nerde? 

Bir ilişkide eşimize olan sevgimizi nasıl ifade edeceğimizi bilmek çok önemlidir. Bir ilişkide eşimize  acnak sevgi göstererek sağlıklı, uzun süreli ve güvenli bir ilişki kurabiliriz... 

Bir ilişki içinde olan herkes, kuşkusuz eşinden şefkat görmeyi bekler. Ancak bir ilişkide sevgi gösterme konusunda herkes iyi değildir ve bu durum bazen çiftler arasında sorunlara neden olabilir.

İlişkinizde sevginin kalmadığını mı düşünüyorsunuz? O halde, bir ilişkide sevgi göstermenin etkili yolları keşfedin ve eşinizle aranızdaki aşk ateşini yeniden alevlendirin... 

Seni Seviyorum Demenin Modası Geçmez

 

Eşinizle İlişkinizi Nasıl Düzelteceğinizi Bilemiyor musunuz?

1. Eşinize Onu Sevdiğinizi Gösterin

  • Bir İlişkide Sevgi Olmazsa Olmazdır

Sevginin en yaygın tanımı, ona değer verdiğiniz birini fiziksel jestlerle göstermektir. Peki bir ilişkide sevgi göstermek ne anlama geliyor? Partnerinize, ona derinden değer verdiğinizi sarılmak, öpmek ve hatta el ele tutuşmak gibi fiziksel hareketlerle göstermekle ilgilidir. 

Peki partnerinize onu sevdiğinizi göstermenin pek çok yolu olduğunu biliyor muydunuz?

Sevgi, partnerinize sevginizi göstermenin ve sevgi dolu bir ilişki kurmanın en önemli yollarından biridir. Büyük bir jeste gerek yok; Sevginin en tatlı eylemlerinden bazıları aşk için yaptığımız küçük şeylerdir.

Peki bir ilişkide sevgi nedir? Partneriniz için aşk nedeniyle yaptığınız her şeydir. Bu basit sevgi ve ilgi eylemleri partnerinizin yüzünü kızartabilir.

Sevgisiz Süren Evliliklerin Ömrü Kısa Oluyor 

2. Sevgisiz Hiçbir İlişki Sağlıklı Yürümez 

  • Bir İlişkide Sevgi Neden Önemlidir?

Genel olarak bir ilişkideki sevgi, ilişkinizin ne kadar güçlü olduğunu belirleyen temel bileşenlerden biridir. Sevgisiz bir ilişkinin ömür boyu sürebileceğini mi sanıyorsunuz? Sevgi olmadan yanlış anlaşılmalar gelişmeye başlayabilir. Bir partner küçümsendiğini ve gözden kaçırıldığını hissettiğinde güvensizlik ve belirsizlik duyguları yaygın olabilir.

Sevgi bize güvenlik, huzur ve mutluluk verebilir. Birbirinizle olan güçlü bağınız belirsizlik ve deneme zamanlarında size yardımcı olabilir. Birini sevdiğinizde partnerinize karşı sevgi belirtileri göstermeniz normaldir.

İletişim Uzmanı Kory Floyd, 'Sevgiyi İletişime Geçirmek' adlı kitabında, ilişki geliştirme ile sevgiyi başlatma arasındaki doğrudan ilişkiden bahsediyor. Sevgiyi nasıl göstereceğinizi öğrenmek, her iki partnerin de onaylandığını ve değer verildiğini hissettiği sağlıklı bir ilişkiyi teşvik edebilir.

2.1. Partnerinizi Dinleyin

Bir ilişkideki en tatlı şefkat jestlerinden birinin dinlemek olduğunu biliyor muydunuz? Bu çok doğru. Partneriniz konuşurken ve size gününü anlatmaya çalışırken onu elinizde cep telefonunuz olmadan dinleyin. Partnerinize yardım edemeyeceğinizi düşünseniz bile, yaptığınız işi bırakıp partnerinizi dinlemeye başlamanın hiçbir zararı olmaz.

Eşinizle göz teması kurarak söylediklerini dinleyin. Bu zaten partnerinize sevginizi göstermenin en tatlı ve en şefkatli yollarından biridir.

Eşinize nasıl yardımcı olabileceğinizi sormaktan çekinmeyin. Eşiniz eğer üzgünse ona sarılmak da son derece etkili olabilir. 

Evlilikler veya İlişkiler İlgisiz Sağlıklı Yürüyemez... 

2.2. Eşinizin Hoşuna Gidecek Bir Şeyler Yapın 

Partnerinizi onun için bir şeyler yaparak şaşırtın. Bunun için illa lüks bir restoranda rezervasyon yaptırmanız gerekmiyor. Bunun yerine partneriniz için ev yapımı sıcak bir yemek hazırlamanız dahi eşinizi mutlu etmeye yeter. Eşinizin cep telefonuna sevgi dolu mesajlar atmanız da etkili olacaktır. 

Bir şeyler yapmayı para harcayarak yapılacağını düşünmeyin, önemli olan ince düşünce ve sevgidir... 

Fişi çekin! Telefonlarımıza, bilgisayarlarımıza veya televizyon izlemeye o kadar kendimizi kaptırabiliriz ki, bu çoğu zaman sevdiklerimizle bağlantımızın kopmasına yol açar. Dijital dikkat dağıtıcı unsurlar olmadan birlikte vakit geçirmeyi deneyin...

İlişkinizde sevgi kalmadıysa

  • Eşinize Beklenmedik Aşk Notları Gönderin 

Beklenmedik yerlere küçük aşk notları bırakarak eşinizi şaşırtın. Banyo aynasındaki tatlı bir mesaj, iş çantasına gizlenmiş bir not ya da içten bir mektup, mesaj olabilir. 

Bu küçük hareketler, gün boyunca onları düşündüğünüzü gösterebilir ve partnerinizin yüzünde bir gülümsemeye yol açarak, ayrı olduğunuzda bile ona sevginizi hatırlatabilir.

Eşinize bir aşk mektubu yazın. Eşinizi sevmenizin tüm nedenlerini içeren bir mektup veya liste yazmak çok etkilidir. Eşinize ne kadar sevdiğinizi söylediğinizi veya gösterdiğinizi düşünseniz de, bunu bir kağıda yazmak güzel bir jest olacaktır. Ayrıca eşinize istediği zaman bakabileceği bir hatıra da bırakmış vermiş olursunuz...

Şunu unutmayın: Sevginizi sürpriz aşk notlarıyla ifade etmek, eşinizin gününü aydınlatabilir ve ilişkinizdeki kıvılcımı canlı tutabilir.

Kadınların Bir İlişkiden Beklentisi...

2.3. Eşinizi Sevdiğini Söylemekten Korkmayın 

Bazı insanlar bir ilişkide sevgi göstermekte o kadar zorluk yaşayabilirler ki, “ Seni seviyorum ” demek bile onlar için zor olabilir.

Hatta sevgi gösterisinde bulunmadıklarını veya buna ihtiyacınız olmadığını çünkü birbirinizi sevdiğinizi zaten bildiğinizi bile söylerlerdi. Burada durum böyle değil. Sevgi ve ilgi sözleri ilişkiye daha iyi yönde enerji verebilir.

Şunu unutmayın: Partnerinize "Seni seviyorum" veya "Seni özledim" demek, sizi daha az insan veya sevimsiz yapmaz...

Sevgisiz ve İlgisiz Eş ile İlişki Yürümez 

  • Kadınların Sevgiyi Belirten Sembollere, Sözlere Gereksinimi Vardır 

Eşlerinin mutluluğu erkekleri keyiflendirirken, kadınlar genellikle bu ilginin açıkça sergilenmesini, dile gelmesini isterler. Kadının, sevildiğini kanıtlayan işaretlere, belirtilere ve sözlü güvencelere her zaman gereksinimi olduğu tüyosunu eşine değer veren erkeklerin asla göz ardı etmemesi gerektiğini söyleyen uzmanlar bakın erkeklere hangi önerilerde bulunuyor: 

Genelde bir erkeğin işleri iyi gitmezse, kendi değerinden kuşkuya düşer. Aynı şekilde bir kadın da kocası tarafından ihmal edilince kendi değeri hakkında kuşkuya kapılır. 

  • "Seni Seviyorum" Sözcüğünü Tekrarlamaktan Kaçınmayın 

Bir kadının sevildiğinden emin olabilmesi için her gün çeşitli sözlü güvenceler duymaya gereksinimi vardır. Sevgiyi anlatmanın temelde bir tek yolu vardır  ve “seni seviyorum, seni seviyorum, seni seviyorum...” sözlerinin defalarca yinelenmesinde sakınca yoktur. 

 

  • Erkekler Eşinize "Seni Seviyorum" Demekten Asla Vazgeçmeyin! 

Bazen erkekler “seni seviyorum” demekten vazgeçerler. Çünkü yeni sözcükler bulmak isterler. Bir kadının aynı sözleri duymaktan sıkılacağını ya da bıkacağını düşünürler. Ama “seni seviyorum” demenin modası asla geçmez. Bu sözleri söylemek kadının sevgiyi “duyumsamasını” sağlar.

Belki erkek onu seviyordur ama açıkça belirtmezse kadın bunu hissedemez. Erkeklerin bunu anlayabilmesi için duymaktan bıkmadıkları “teşekkür ederim” sözcükleriyle kıyaslamaları yerinde olur. Bir başkasına bir iyilik yaptığı zaman hiçbir erkek kendisine teşekkür edilmesini duymaktan bıkmaz.

Kadınlar ayrıca “Seni anlıyorum” sözünü duymaktan da hoşlanırlar. Ama bunu söylemek için erkeğin gerçekten kadını anlaması gerekir. Bir erkek içtenlikle “seni anlıyorum” dediği zaman kadın söylediklerini dinlediğinden emin olur. Buna karşılık erkeklerin kendilerine destek verildiğini hissetmek için duymak istediği sözler ise “mantıklı bir düşünce”dir.

 

Konular :

#ilişkinizde sevgi kalmadığında #evlilikte mutsuzluk #sevgisiz evlilik