İLİŞKİLER

Doğru İletişim Kurun Mutlu Olun

Hepimiz Aileyiz Kurumsal Icon hepimizaileyiz.com.tr
Yayın : 02.08.2010

Doğru İletişim Kurun Mutlu Olun

Kadınlarla erkekler genellikle farklı tarzlarda iletişim kurar. Bunu dikkate alırsak, eşimizle iletişimimizde daha az aksama olur. Kadınlar daha çok ilişkilere odaklanır, sorunların anlamaya çalışır, duygu/düşünce/yaşantı paylaşır; takdir edildiklerini görmek ister ve işbirliği arar.

Eşinize, “bugün harika görünüyorsun” demeyi, onunla eşit konumlardan konuşmayı, uğraşlarına ortak olmayı, mutabakat aramayı, sorunlarınızı ve duygularınızı onunla paylaşmayı ihmal etmeyin.

Erkekler daha çok statüye odaklanır, sorun çözmeye meraklıdır. Bilgi, olgu aktarmak, saygıyı görmek ister ve özerkliğini korumaya özen gösterir. Eşinize, “Kahramanım benim –sana çok güveniyorum” demeyi, konuşmaya başlamadan düşünce ve duygularınızı netleştirmeyi, sorunlara birlikte çözüm aramayı, olgulara odaklanmayı ihmal etmeyin.

İşte size etkin ifade kuralları:

Söylemek istediklerinizi dolaysız ifade edin

Bir ihtiyacı veya isteği dolaylı yollardan ifade etmek insanlarda duygusal yaralanmalara yol açar. Örneğin, başınız ağrıyor. Kanepeye uzanmış yatıyorsunuz. Eşiniz de yanınıza geldi ve televizyonu açtı. Sesler beyninizi uyuşturmaya başladı. Sessizlik istiyorsunuz, fakat bunu ona açıkça söylemek yerine, televizyonu açtığı için kızıyorsunuz: “Kes şunun sesini, televizyonsuz bir akşam geçirmeyecek miyiz? Yerine: “Başım çok ağrıdığı için kanepeye uzandım. Sessizliğe ihtiyacım var. Televizyonu kapatabilir misin? diyebilirsiniz.

Söylemek istediğinizi hemen söyleyin

Eşimizi gücendirmek, o anda tartışmamak ya da bizi yanlı anlar endişesiyle ihtiyaçlarımızı, duygularımızı ve düşüncelerimizi iletmediğimiz zamanlar olur. Oysa hiçbir şey insanın içinde olduğu gibi kalmaz. Bir tarihte bu mutlaka, üstelik de kinayeli veya ters bir biçimde karşımızdakine iletilir. Oysa bağlam farklıdır, durum farklıdır, bu nedenle de o andaki hissimizi değil, bambaşka bir şeyi ifade ederiz: İçimize atmış olmayı.

Söylemek istediğinizi açıkça ifade edin

Tatile çıkma planları yapıyorsunuz. Eşinizi güneye inmek istiyor. Sizin canınız uzun yol gitmek istemiyor. “O kadar uzun yol gidilir mi?” derseniz, bu kapalı bir ifadedir ve eşiniz cevaben “Elbette gidilir” deyiverir. Bu nedenle ona uzun yol gitmek istemediğinizi açıkça anlatın.

5’e 1 KURALI

Keyifli bir beraberlik istiyorsanız, eşinizle iletişiminizde “5’te 1” kuralına dikkat edin. Eşinize 5 kere olumlu şeyler, sadece bir kere hoşuna gitmeyecek bir şey söyleyin. Bilimsel olarak kanıtlanmış: İletişim ağırlık olarak olumlu ise, eşler uzun zaman bir arada kalır. Eleştiri ağır basıyorsa, durum vahil hale gelebilir. Unutmayın: 5’te 1!

Pencereni Aç, Ayşe Bilge Dicleli  

Konular :