BEDENSEL ZİHİNSEL VE RUHSAL GELİŞİM

Bebeğiniz Arkadaş Canlısı Olsun

Hepimiz Aileyiz Kurumsal Icon hepimizaileyiz.com.tr
Yayın : 28.10.2010

Bebeğiniz Arkadaş Canlısı Olsun

Daha büyük çocuklar ve yetişkinlerde olduğu gibi, bazı bebekler, arkadaşlık kurma konusunda diğerlerinden daha yeteneklidirler. Anne babalar da bu sürecin işlemesine katkıda bulunabilirler. Bebeğinizin farklı insanlarla tanışabilceği fırsatlar yaratın. Ailenin diğer üyeleriyle, aile dostlarıyla ve misafirlerle, hatta sokağa ya da mağazalarda karşılaştığınız insanlarla etkileşim kurması için onu cesaretlendirin.

Arkadaşlık, çocuğun aile ortamından çıkıp kendi yaşıtları ile iletişim kurmaya başlamasıdır. Özelikle arkadaşlıkların başladığı 3-6 yaş dönemi çocuğun kendini ifade etmesi açısından büyük önem taşır. Oyun çağındaki çocukların arkadaş edinmesi çok doğal bir durumdur. Önemli olan çocuğun kaynaşabileceği ortamı bulabilmesidir. Bu doğallığı sağlayan ise oyun ortamının olmasıdır.

Özellikle dışarıdan bir engel yoksa arkadaşlıklar başladığı gibi devam eder. Ancak zaman zaman çocuklar birbirleri ile kavga ederler ve küserler. Daha sonrasında ise hiç bir şey olmamış gibi birbirleri ile oynamaya devam ettikleri gözlenir.

Çocuğunuz, sizin diğerleriyle olan ilişkilerinizi gözlemleyerek öğrenecektir. Yeni bir insanla karşılaştığı zamanlarda ona güven vermek için yanında bulunun. Yaşadığınız yerde bir ana baba ve çocuk grubu varsa ona katılın. Bunlar, bebeğinizin güvenli ve rahat bir ortamda sosyal ilişkilerini geliştirmesi için mükemmel fırsatlardır. Daha çok sayıda çocuk ve öğretmen bulunan ve daha resmi bir ortamda olan anaokullarında hazırlanmaya, küçük ve resmi olmayan gruplarla başlamak idealdir.

Akranlarıyla oynamayı öğrenirken bebeğinizin etkinliklerini desteklemelisiniz. Ama sizden özellikle yardım istemedikçe onun zor bir durumda kaldığını görseniz bile, müdahale etmeyin. Çocuğunuzun insanları tanıması için, hata yapabileceği ve aptalca davranabileceği zamanlara da ihtiyacı vardır.

Ailede yaşanan sıcak ilişkiler ve aile içindeki iletişim, çocuğun arkadaş çevresinden öğrenebileceği olumsuz davranışları engelleyecektir. Çocukların arkadaş ilişkilerinde yaşadığı problemleri ele alırken aile yapısını, aile içi iletişimi ve ilişkileri de incelemek gerekir. Anne ve baba çocuğu yeni arkadaşlar edinmesi, yaşanacak problemlerin üstesinden gelebilmesi, kendisine uygun arkadaşı seçebilmesi için cesaretlendirmelidir. Anne baba ve çocuk arasındaki paylaşımlar, sohbetler de aile içi iletişimi güçlendirecektir.

Çocukların arkadaşlarına verdikleri önem, anne ve babaların düşündüklerinden çok daha büyüktür. Çünkü gruba kabul edilmeyen çocuk mutsuzdur. Arkadaşları tarafından aranılıp beğenilmek onun için derslerinde başarılı olmaktan çok daha önemlidir. Ayrıca çocuklar tarafından en çok tercih edilenlerin dışa dönük çocuklar olduğu görülmektedir. Arkadaşlık çocuğa sorumluluk, işbirliği, kendine güven kazandırır. Çocuk başkalarına bakarak kendini tanır. Beğenip beğenmediği yönlerini daha iyi ortaya çıkarıp değerlendirebilir.

Konular :