BEDENSEL ZİHİNSEL VE RUHSAL GELİŞİM

Huzurlu anne ve baba, huzurlu bebek demek

Hepimiz Aileyiz Kurumsal Icon hepimizaileyiz.com.tr
Yayın : 20.08.2010
Huzurlu Anne ve Baba Huzurlu Bebek Demek

Çocuk-anne ilişkisi bebeklik döneminde başlar. Meme veren, seven, okşayan, çocuğun dokunabileceği bir anne… Bu dönemde anne kokusu ve anne sıcaklığı çocuğun ruh sağlığının temel ihtiyacıdır.

Oysa annesi çalışan birçok çocuk, daha kırk günlükten sarılıp sarmalanmakta ve göreve gider gibi kreşe yahut bakıcıya götürülür. Terlemeler, üşütmeler, bronşitler ve anne özlemi… Eğer şartları düzenlemek mümkünse bebeğin annesiyle doya doya büyümesi son derece yararlıdır.

Yuva çağına geldikten sonra durum değişir. Eğer çalışmak anneyi daha mutlu edecekse, çocuğunu yuvaya vermeli ve çalışmalıdır. Çünkü çalışmamanın verdiği “stres” çocuğa da yansır. Gergin ve sıkıntılı anne, çocuğuna karşı da gergin ve sabırsız olabilir. Oysa günün birçok saatini herkes kendince güzel ve olumlu geçirebilmişse sonuçta bütün ev halkı rahat edecektir.

Öyleyse, çalışan annenin mi yoksa ev kadını olan annenin mi çocuğu rahat ve mutludur?.. İster çalışsın, isterse ev hanımı olsun, mutlu ve sevgi dolu annenin çocuğu sağlıklı ve mutludur. Anne, çocuğu için önce kendisini rahatlatmak zorundadır. Bu noktada babalara da çok iş düşer. Hayat bir paylaşma ise eğer, ailenin tüm bireyleri seve seve birbirlerine yardımcı olacaktır.

Çocuğun besini, temizliği, bakımı, sağlığı önemlidir; ama ruh sağlığı her şeyden önemlidir. Ruh sağlığının da sade, fakat vazgeçilmez formülü: Huzurlu anne, huzurlu baba ve huzurlu çocuktur.

Psikolog Suna Tanaltay

Konular :