BEDENSEL ZİHİNSEL VE RUHSAL GELİŞİM

Bebeğiniz Duyuyor Mu?

Hepimiz Aileyiz Kurumsal Icon hepimizaileyiz.com.tr
Yayın : 05.10.2010

Bebeğiniz Duyuyormu

Son yıllarda, tıp alanındaki gelişmeler bebeklerin işitme seviyesinin doğumdan 48 saat sonra tespitine olanak sağlamış ve bu uygulama gelişmiş ülkelerde yaygın olarak kullanılmaya başlamıştır.

Bebekler işitir mi, konuşma nasıl gelişir?

Bebeklerin işitme yeteneği doğuştan itibaren vardır. Ancak 7 aylığa kadar seslere anlam veremezler ve tepkileri otomatiktir. Bu dönemde bebeğin işitme kabiliyetini davranışlarından anlamak zordur.

3 aylığa kadar sese irkilme, hareketsizleşme gibi cevaplar verirler.

6 aylıkken ses kaynağını arama, tanıdık sese gülümsemeye başlarlar.

10 aylıkken basit kelimeleri tanıma ve tek hecelerin tekrarı başlar. Duyduğu sesleri taklit etme-pozitif/negatif pekiştime-bilinçlendirme gibi son derece karmaşık sistemler sonucunda da konuşma yeteneği gelişir. Konuşabilmenin ilk ve olmazsa olmaz şarkı DUYMAKTIR.

Doğuştan işitme kaybı riskleri nelerdir?

Kan değişmi gerektiren sarılıklar.
Yapısal kulak problemleri.
Ailede küçük yaştan beri işitme kaybı olanlar.

Ailede birden fazla kişinin işitme cihazı takması.
34. haftadan erken doğanlar.
Bazı metabolik, enfeksiyon hastalıkları, özellikle menenjit.

İşitme tarama testi nasıl yapılır?

Özel bir odada bebek uyurken işitme uzmanı tarafından yapılır. Yenidoğan bebeğin 48 saatlik olması beklenir. Kulak kanalına yerleştirilen minik bir aygıt ile iç kulağa ses gönderilip o bölgeni sesi yansıtması ölçülür. Bu testin hiçbir zararı yoktur.

Ya bebek işitme testini geçmezse?

İlk teste bebeğin testi geçememesi sıkça rastlanan bir durumdur. 156 gün sonra test tekrarlanır. Geçmez ise, 15 gün sonra bir daha tekrarlanır. Yine geçmezse diğer yöntem olan ABR testi yapılır. Testten geçemeyen bebeklere teşhise yönelik daha detaylı testler yapılır.

Yoğun bakımda kalan ya da diğer risk faktörleri olan bebekler ileri tarihlerde tekrar işitme testi için çağrılacaktır.

Bebekler yenidoğan döneminde işitme tarama testini geçseler de işitme kayıpları gelişebilir. Anne ve babaların dikkatli olması gerekiyor.

Konular :