BEDENSEL ZİHİNSEL VE RUHSAL GELİŞİM

Bebeğinizin Yaratıcılığı Oyunla Gelişir

Hepimiz Aileyiz Kurumsal Icon hepimizaileyiz.com.tr
Yayın : 16.08.2010 - Güncelleme : 13.07.2022
Bebeğinizin Yaratıcılığı Oyunla Gelişir

Oyun bebek için büyük bir önem taşır, çünkü gerek fiziksel, gerekse zihinsel açıdan gelişmesine yardım eder. Uygun zihinsel oyuncaklar ve çevre koşulları sağlandıktan sonra her-hangi bir oyun olabilir bu.

• Bebeği istediğini yapabileceği ve kendini bütünüyle serbest hissedebileceği bir yer veriniz. Göreceksiniz ki oraya bütün sevdiği oyuncaklarını taşıyacaktır.

• Oyuncaklara başlamanız gereken dönem, ikinci-üçüncü ay arasıdır. İlk başlarda takip oldukça önemli, daha sonra bebek büyüdükçe el kullanımı, el-göz koordinasyonuna yönelik oyuncaklar, daha sonra motor gelişimini destekleyecek oyuncaklar, sonra hem el gelişimini hem motor gelişimini destekleyecek oyuncaklar kullanılabilir.

• Kitap okumaya dördüncü aydan itibaren başlamak gerekiyor. Bebekle direkt göz kontağı kurarak, göstermek şeklinde kitaplarla bebeğin gelişimini desteklemek oldukça etkili.

• Bebeklere dördüncü ya da beşinci aydan itibaren evdeki küçük mutfak gereçleri, tencereler, kepçeler oyuncak olarak verilebilir. Evdeki pek çok şey oyuncak olarak yaratıcı bir şekilde kullanılabilir.

• Evin değişik köşelerini keşfetmesini engellemeyiniz. Bebeğe bir kapakla, bir süpürgeyle oynamak ya da babanın koltuğunda oturmak büyük zevk verebilir. Kırılacak ya da bebeğe zarar verebilecek şeyleri elinin altından kaldırınız.
Onunla oynayınız, çoğu oyunlar yalnız başına oynanamaz. Sizin katılmanız, bir kenara atılmış şeylere yeni bir ilgi doğuracaktır.

• Beşinci ya da altıncı aydan itibaren üst üste dizilen oyuncaklar, puzzle’lar kullanılabilir. Bebeğin beyninde birtakım resimleri tamamlamasını, sınıflandırma yapmasını sağlayacak oyuncaklar verilebilir. Eline kolay oynanabilecek karton kutular, plastik bardaklar, kâğıtlar, bez parçaları veriniz.

• Suyla oynamasını sağlayınız. Eline suda yüzecek plastik eşyalar veriniz. Sonunda her tarafın ıslanması pahasına da olsa bebeğin bu önemli maddeyi tanıması çok önemlidir.

• Sık sık evden dışarı çıkarınız; toprak, taş, yapraklar, doğanın sunduğu bu doğal oyuncaklar bebeği en pahalı oyuncaklardan daha çok memnun edecek ve ken-dini son derece serbest ve mutlu hissetmesine yardım edeceklerdir.

• Çoğu kez başka çocuklarla oynamasını sağlayınız. Bu durumda yardımınız gerekecektir, başlangıçta çekişme ve ağlamalar eksik olmasa bile.

• Odanın çok fazla oyuncakla dolu olmaması çok daha iyi olur.

• Bebeğe birinci yılın ikinci yarısında bir albüm yapabilirsiniz. İlgisini çeken resimleri, annenin-babanın, yakınlarınızın resimlerini teker teker göstererek tekrarlar yapmak, bebeğin beyin gelişimi açısından son derece önemli.

Konular :