BEDENSEL ZİHİNSEL VE RUHSAL GELİŞİM

Konuşma Becerisini Şarkı Söyleyerek Geliştirin

Hepimiz Aileyiz Kurumsal Icon hepimizaileyiz.com.tr
Yayın : 22.06.2013

Konuşma Becerisini Şarkı Söyleyerek Geliştirin

Anne ve babaların bebekleriyle oynadığı oyunlar bebeğin konuşma sürecini doğrudan etkiliyor. Uzmanlar, bebeğin konuşma becerisinin gelişmesi için ebeveynlere, şarkı söylemek ve oyuncak hayvanları konuşturmak gibi yöntemleri öneriyor. Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Neşe Karaaslan Bıyıklı, ebeveynlere şarkı söylemelerini, tekerleme ve bilmece oyunu oynamalarını ve oyuncak hayvanları konuşturmak gibi yöntemleri öneriyor.

Z Kuşağı Çocukları

Televizyon izlemenin ve bilgisayar oyunlarının ilk 3 yaş çocuk dil gelişimine olumsuz etkiliyor. Bilgisayar ve internet çağında doğan Z Kuşağı çocukları teknolojinin faydaları kadar zararlarını da görüyor. Z kuşağı çocukları teknolojinin sunduğu imkanlarla sınır tanımaz bir şekilde dünyayı keşfetse de özellikle 3 yaşına kadar çocuklarda televizyon izlemek, bilgisayar oyunları oynamak dil gelişimini olumsuz etkiliyor.

Çocuğunuzu Geleneksel Oyunlarla Buluşturun

Geleneksel oyunların neredeyse ortadan kalktı. Çocuklarda dil gelişimi 2-5 yaş arası dönemde gerçekleşir. Dil gelişiminde rol oynayan faktörleri zekânın, işitme ve görsel algının normal olmasının yanı sıra çocuğun yaşadığı çevre ve sosyoekonomik koşullara bağlıdır.

Erişkinler, erken dönemden itibaren bebekle ilgilenmeli, konuşması, söylediklerini mimiklerle desteklemelidir. Bebekler taklit ederek dili öğrenmeye başlar. Özellikle anne tarafından sunulan sözel uyaranların dil gelişimini olumlu yönde destekler.

Konuşma Becerisini Şarkı Söyleyerek Geliştirin

Bebekle Nasıl Konuşulmalı?

Çocukla konuşmak, oyun oynamak, kitap okumak onun dil gelişimi için çok önemlidir. Ebeveyn çocuk ile konuşmalı, çocuğu dinlediğini belli etmelidir. Çocuk seslere karşılık verdiğinde cesaretlendirilmeli, memnuniyet belli edilerek olumlu geri bildirim yapmalıdır. Böylece çocuk öğrenmeye, denemeye teşvik edilmiş olur. Çok kalabalık ve gürültü olmayan yerlerde oyun oynamak, sesler çıkarmak daha uygundur.

Hangi Oyun ve Oyuncaklar Yararlı?

• Şarkı söylemek.
• Tekerleme ve bilmeceler söylemek.
• Oyuncak telefon, mikrofon gibi konuşma ve şarkı söyleyebilecekleri oyuncaklar.
• Birlikte yapılan aktivitelerin anlatılması.
• Sayı saymaca (1-10’a kadar).
• Resimli kitap okumak, anlatmak, 'Köpek nerede, elmayı gösterir misin? gibi sorular sormak.
• Oyuncak hayvanları ya da kuklaları konuşturmak.

Televizyon ve Bilgisayar Oyunu Neden Zararlı?

• Çocuğun dil gelişimi olumsuz etkilenir.
• Sosyal iletişim becerileri gelişmesi önlenir.
• Duygu durumunda olumsuz etkilenme olur (korku, kaygı, hırçınlık gibi).
• Beyin gelişimine olumsuz etki nedeni ile Algısal – Motor becerilerde; dikkat eksikliği, öğrenme güçlüğü, okumaya isteksizlik gibi gecikme ve sorunlar gelişebilir.
• Görme problemleri, duruş bozuklukları, hareketsizlik ve buna bağlı şişmanlık sorunları ortaya çıkabilir.

Konular :