SAĞLIK

12 Aylık Bebeğe Doğru Ayakkabı Seçmenin İncelikleri

Hepimiz Aileyiz Kurumsal Icon hepimizaileyiz.com.tr
Yayın : 22.01.2013

12 Aylık Bebeğe Doğru Ayakkabı Seçmenin İncelikleri

Uzmanlar, bebeklere 12 aylık olana kadar ayağın yapısını bozmayacak çorap tarzı ya da yumuşak deriden yapılmış ayakkabı giydirilmesini öneriyor.

Karadeniz Teknik Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden Prof. Dr. Ahmet Kalaycıoğlu, anne babaların bebeklerine ayakkabı seçerken nelere dikkat etmeleri gerektiğini anlattı.

Ayağın Şekline Uygun Ayakkabı Seçilmeli

Bebekler için tercih edilen ayakkabının mutlaka ayağın şekline uygun olması gerekiyor. Yaş ilerledikçe de yine ayağın şekline göre, bebeklik dönemi ile karşılaştırıldığında daha sert yapısı olan deri ayakkabılar tercih edilebilir.

İdeal Olanı Ayağa Tam Olmasıdır

Ayakkabının çocuğun ayağına tam olup olmadığını anlayabilmek için yumuşak olması gerekir. Bakarak sert bir ayakkabının çocuğun ayağına büyük mü küçük mü geldiğini anlayamayız, elimizle de hissedemeyiz. İdeal olanı ayakkabının ayağa tam olanını tercih etmektir.

12 Aylık Bebeğe Doğru Ayakkabı Seçmenin İncelikleri

Ayakkabının Küçük Olması da Büyük Olması da Sorun Yaratır

Ayakkabının küçük olması çocuğun ayağını sıkıştırır ve bu da dolaşım problemi oluşturabilir. Ayakkabının büyük olması ise çocuğun yürümesini bozabilir. Çocuk, ayağına büyük ayakkabıyla yürümeye çalıştığında, ayakkabıyı korumaya ya da kaldırmaya çalışacaktır ki bu sefer de başka problemler ortaya çıkabilir” diye konuştu.

Yumuşak; Hafif ve Ayağına Uygun Olmalı

Ayakkabının yumuşak, hafif ve çocuğun ayağına uygun olması gerekiyor.Ayakkabıda doğal malzemeler deri ya da bez tercih edilmeli. Suni deri gibi teknoloji ürünlerini çok fazla kullanmamak gerekiyor.

ntvmsnbc ve Ajanslar

Konular :