SAĞLIK

Bebeğinizin Sıcak Döküntüleriyle Nasıl Baş Edebilirsiniz?

Hepimiz Aileyiz Kurumsal Icon hepimizaileyiz.com.tr
Yayın : 14.06.2012

Bebeğinizin Sıcak Döküntüleriyle Nasıl Baş Edebilirsiniz

Rex Featues

Aşırı sıcakta kalma nedeniyle bebeğinizin cildinde açık nekli döküntülergörülebilir. Bebeklerde çocuklara göre daha sık görülen sıcak döküntüleri daha çok deri kıvrımları ve yüz gibi terlemenin yoğun olduğu bölgelerde görülür. Yeni anne adaylarını telaşlandıran bu döküntüler, aslında önemli bir sorun değildir ve evde rahatlıkla tedavi edilebilir.

Sıcak Döküntüsü Yani İsilik Nedir?

İsilik ya da sıcak döküntüleri bir ya da iki aylık bebeklerde sıkça rastlanan bir sorundur. İsilik, derideki küçük ter bezi kanalları olan gözeneklerin tıkanması sonucu ortayaçıkan deri döküntüleridir.

Bu döküntüler sıcak havada ya da bebeğin aşırı sıcak ortamda bulunması halinde daha da artabilir. Çeşitli şekillerde olabilir. Daha hafif olan isilik küçük ve kolayca patlayıp ince pullar oluşturan su kabarcıkları halinde görülür. Daha ağır vakalarda, kaşıntılı ve su toplayan kırmızı döküntüler oluşabilir. Bu döküntiler sıcakta karıncalanma veya kaşınma hissi yaratabilir. Döküntü birkaç gün sonra kaybolur, ancak yineleyebilir.

Sıcak Döküntülerine Karşı Ne Yapabilirsiniz?

Öncelikle bebeğinizin yatağındaki kalın örtüleri kaldırıp bebeğin giysilerinin bir katını çıkarın. Yalnızca fanilası ve alt beziyle uyutun.

Sıcak havada bebeği serin tutun.

Sıkı giysiler giydirmekten kaçının.

Çok fazla nemlendirici kullanmaktan kaçının.

Bebeğinizin altını sık sık değiştirin.

Bel lastiği sıkı olan naylon kilot giydirmekten kaçının.

Deride iltihap olması durumunda sabun kullanmayın.

Bebeğinizin Sıcak Döküntüleriyle Nasıl Baş Edebilirsiniz

Bebeğinizi ılık suyla yıkayın. Havlunun üzerinden yavaşça sıvazlayarak cildini hafif ıslak bırakıp kururken serinlemesini sağlayın. Kuruduğunda terini emmesi için az miktarda bebek pudrası sürebilirsiniz.

Bebeğinizin ateşini ölçün. Eğer yüksekte doktorunuzun önerdiği ateş düşürücüden (yaşına ve kilosuna uygun olmalı) önerilen dozda verebilirsiniz. Ya da öncelikle vücudunuzu ıslak bir süngerle silebilirsiniz.

Bebeğinizin Sıcak Döküntüleriyle Nasıl Baş Edebilirsiniz

Belirtileri Nelerdir?

İsilik en yaygın olarak alın, yanaklar, gözkapakları ve bazen de burunda oluşur. Ayrıca, bel lastikleri gibi giysi malzemelerinin ter bezlerini tıkadığı yerlerde de görülebilir.

Genellikle yüzde ve deri kıvrımlarında pembe renkli lekeler görülür.

İsilik Neden Olur?

Yaşamın ilk birkaç ayında bebeklerin ter bezi kanalları çeşitli şekillerdeki isilik ya da sıcak dökünütlerine neden olacak biçimde kolaylıkla tıkanabilir. Aşırı nemlendirici kullanma ve dar giysiler gözenekleri tıkayabilir. Sabun ve deterjanlar sorunu daha da artırabilir. Bazı isilikler mantar enfeksiyonundan kaynaklanabilir.

Sıcak Döküntülerini Nasıl Önleyebilirsiniz?

Sıcak havada bebeği serin tutmak önemlidir. Sıcak havalarda bebeğe hafif giysiler giydirin, iç çamaşırlarının yünlü ya da sentetitk değil, pamuklu olmasına dikkat edin.

Bezler sık sık kontrol edilmeli veıslak olmaları halinde değiştirilmelidir.

Bel lastiği sıkı naylon kilotlar kullanmaktan kaçınmak gerekir.

Nemlendirici kullanılıyorsa, çok sık olmamak şartıyla hafif bir şekilde sürülmelidir.

Sıcak havalarda koyu nemlendirici kullanmaktan kaçınınız.

Cildi, sabun kullanmadan ılık suyla yıkamanın, daha fazla tahriş olmasını önlemede yararı olabilir.

Dışarıdayken gölgede tutun ya da arabasının tentesini açın.

Nasıl tedavi edilir?

Hafif seyreden isilik tedavi gerektirmez ve bebeğin serin tutulması ve yalnızca hafif nemlendiricilerin kullanılması durumunda zamanla geçer. Deride iltihap oluşan bazı durumlarda, kaşıntıyı hafifletmek amacıyla doktorun verdiği hafif kortizonlu bir krem kullanılması gerekebilir. Ayrıca, mantara karşı bir krem de verilebilir.

Ne Zaman Doktora Götürmelisiniz?

Çocuğunuz serinledikten 12 saat sonra, döküntülerde azalma olmamışsa en kısa zamanda dokturunuza danışın.

Konular :